Ako liečiť repu cercosporózu a zabrániť vzniku tohto ochorenia v budúcnosti

Paracelsus používal repu na liečbu anémie už v 16. storočí. Ale napriek svojim liečivým vlastnostiam, samotná rastlina podlieha mnohým choroby... Jednou z nich je cercosporóza. Prečítajte si o príznakoch choroby, opatreniach na boj proti nej v našom článku.

Čo je repa cercospora

Cercosporóza je plesňová infekcia. Príčinnou látkou je repa obyčajná (Cercospora beticola). Hibernácie sa vyskytujú vo forme mycélia v odumretých listoch a stopkách, v pozostatkoch semenných glomerúl. Patogén zostáva životaschopný iba vo vyšších vrstvách pôdy (nie hlbšie ako 10 cm) alebo na zvyškoch rastlín umiestnených na povrchu pôdy. Na jar vytvára spóry, ktoré sú primárnym zdrojom infekcie.

K infekcii dochádza prenikaním spór do rastlinných tkanív stomatou a mechanickým poškodením.

Inkubačná doba v lete je 7 - 10 dní, na jar alebo na jeseň - do 30 dní. Pre sporuláciu huby je teplota 15-35 ° C priaznivá. Keď teplota stúpne na 40 ° C, vývoj patogénu sa zastaví. Huba sa šíri rýchlo pri vlhkosti 98 - 100%, hladina pod 88% škodí škodcovi. Slnečné svetlo zabraňuje tvorbe spór.

Cerkosporóza vedie k patologickým zmenám v práci listového aparátu. V infikovaných rastlinách sa zvyšuje úroveň transpirácie (fyziologické odparovanie vody), čo vedie k nerovnováhe živín v tkanivách. Asimilácia oxidu uhličitého sa 10-krát znižuje, metabolizmus dusíka sa zhoršuje.

Udržiavanie vegetácie listov je spôsobené silami koreňovej plodiny. Na jeseň môžu nové listy rásť a rady budú vyzerať zdravo. Plnotvorné koreňové plodiny sa však nevytvoria, výťažok sa zníži o 30 - 70%. Pri ich skladovaní repa hnije.

Táto choroba je najbežnejšia na západnej Ukrajine, v Kazachstane a na území Krasnodar. V regióne strednej čiernej Zeme a na Sibíri sa vyskytuje menej často av menšom rozsahu.

Referencie.Cercosporóza postihuje nielen repu, ale aj zemiaky, sójové bôby, hrach a iné plodiny.

Ako liečiť repu cercosporózu a zabrániť vzniku tohto ochorenia v budúcnosti

Dôvody vzhľadu

Výskyt húb na rastlinách je spôsobený teplom trvajúcim viac ako 40 dní s teplotami nad 25 ° C počas dňa a nad 15 ° C v noci. Povinným faktorom je vlhkosť dlhšia ako 70%. Pri zrážkach 180-200 mm v lete sa pravdepodobnosť infekcie mnohokrát zvyšuje.

príznaky

Prvé príznaky choroby sa nachádzajú v júni až júli.

Na listoch sa objavujú malé zaoblené škvrny svetlo hnedej farby obklopené výrazným červenohnedým okrajom. Najprv priemer lézií nepresiahne 0,5 - 0,8 mm, keď sa infekcia vyvíja, zvyšuje sa na 2 až 4 mm.

Po prvé, choroba je zrejmá na najvzdialenejších listoch vo výtoku. Na stopkách a stopkách sú viditeľne mierne stlačené predĺžené svetlo hnedé škvrny.

Pri zvýšenej vlhkosti sa na léziách objaví zamatovo šedý povlak.

Ak nebudete bojovať s cercosporou, krídla sa skrútia, uschnú a odumrú. vrcholy leží na zemi, uličky sú otvorené.

Na udržanie života trávia rastliny výživné látky určené na rast koreňových plodín na vegetácii mladých listov.

Ako liečiť repu cercosporózu a zabrániť vzniku tohto ochorenia v budúcnosti

Metódy kontroly

Metódy kontroly infekcie sú rozdelené do dvoch skupín: agrotechnické a chemické. Neexistujú žiadne účinné alternatívne spôsoby liečby cukrovej repy.

Agrotechnické opatrenia

Pred výsadbou zeleniny sa prijmú opatrenia na zničenie prezimovaných patogénov. Miesto sa skúma, všetky zvyšky zhnitých rastlín sa odstránia.Predbežná príprava pôdy spočíva v hlbokom výkope, ak sa tak nestalo od jesene, a dôkladnom uvoľnení do jemného drobivého stavu.

Počas vegetačného obdobia je dôležité udržiavať ornicu v uvoľnenom stave, čo zlepšuje prístup vzduchu ku koreňovým plodinám a udržuje vlhkosť.

Lôžka je potrebné včas burina. Buriny potláčajú repu, slúžia ako zdroj chorôb a rôznych škodcov.

Vykonávanie obväzov uľahčí výsadbu chorôb hladom. Pri prvých príznakoch cerkosporózy by sa mali používať hnojivá typu fosforu draselného.

Referencie.Cieľom agrotechnických opatrení je zachovanie celkového zdravia a posilnenie imunity rastlín.

Ako liečiť repu cercosporózu a zabrániť vzniku tohto ochorenia v budúcnosti

chemikálie

V júni a prvej polovici júla sa pri prvých príznakoch objavenia patogénov cercosporózy ošetruje repa fungicídnymi prípravkami.

Účinné proti nim:

  1. „Fundazol“ („Benomil“) patrí do triedy benzimidazolov, má široké spektrum účinku proti väčšine plesňových infekcií. Používa sa na ošetrenie rastlín a na ošetrenie osiva. Táto akcia je založená na porušení reprodukčnej funkcie huby. Liečivo má systémový účinok, pretože je čiastočne absorbované rastlinnými tkanivami; väčšina z nich zostáva na povrchu listov a má kontaktný účinok na patogénne organizmy. K dispozícii ako 50% zmáčateľný prášok. Na spracovanie lôžok sa 10 g liečiva zriedi v 10 litroch vody. Spotreba pracovného roztoku: 1,5 litra na 10 m². Výskyt odolnosti proti škodcom proti pesticídom je možný, je preto potrebné ho striedať s ostatnými. Látka nie je toxická pre včely, ale je nebezpečná pre ľudí, zvieratá a ryby.
  2. „Kuprozan“ („Hometsin“) je kontaktný fungicíd. Je to zmes 4 dielov oxychloridu meďnatého a 1 dielu zinebu. Vyrába sa v práškovej forme. Na prípravu pracovnej suspenzie vezmite 40 g liečiva na 10 litrov vody. Spotreba - asi 1 liter na 10 m². Nízko toxické pre včely, má mierne toxické účinky na ľudí a zvieratá.
  3. Oxychlorid meďný (HOM) - lacný liek na ochranný kontaktný účinok. Odporúča sa použiť ako preventívne opatrenie skôr, ako sa objavia príznaky choroby. Frekvencia ošetrení je 3-krát za sezónu s intervalom asi 2 týždňov. Kvapalina na ošetrenie rastlín sa pripraví zo 40 g látky na 10 litrov vody. Postrek sa uskutočňuje v množstve 1 liter na 10 m². Má mierne nebezpečenstvo pre ľudí.

Postrek proti cercosporóze sa vykonáva iba za mokra, po silnom daždi alebo rosa. Teplota vzduchu by v tomto prípade mala byť 20-25 ° C. Ošetrenie pri chladnom počasí (asi 15 ° C) je neúčinné. V suchom a horúcom období sa fungicídy neodporúčajú.

Ošetrenie sa musí vykonať najneskôr 30 dní pred zberom.

Dôležité! Je nevyhnutné pracovať s chemikáliami v uzavretom oblečení, klobúku, gumových rukaviciach, respirátore a okuliare. Po práci sa tvár a ruky dôkladne umyjú, oblečenie sa umyje.

Ako liečiť repu cercosporózu a zabrániť vzniku tohto ochorenia v budúcnosti

prevencia

Ako liečiť repu cercosporózu a zabrániť vzniku tohto ochorenia v budúcnostiExistuje niekoľko účinných metód na ochranu výsadieb repy pred pôvodcom cercospory.

Najprv musíte dodržiavať pravidlá striedanie plodín. Aby sa zabránilo hromadeniu patogénnych mikroorganizmov, pomáha sejba repy na ich pôvodné miesto najskôr o dva roky neskôr.

Po druhé, okamžite po zbere koreňových plodín sa zvyšky vrchov úplne odstránia z lôžok. Môžu byť použité ako krmivo pre zvieratá.

Po tretie, oblasti cukrovej repy sa na jeseň hlboko kopajú. Plesňové spóry v hĺbke viac ako 10 cm stratia svoju životaschopnosť počas zimy.

Nakoniec by sa mali vyberať odrody odolné voči chorobám. Napríklad, Neporovnateľný A-463, mulati, Bravo, Rocket F1 hybrid.

záver

Cerkosporóza repy je závažné ochorenie, ktoré znižuje výnos o 30 - 70%, kvalitu a udržanie kvality koreňových plodín. Pôvodca infekcie, huba cukrovej repy, sa vyvíja vo vlhkom a teplom prostredí.Prvé náznaky sa objavujú v júni až júli ako malé zaoblené škvrny s červenohnedým okrajom. V pokročilom štádiu choroby sa listy skrútia, uschnú a odumrú. Kontrolné opatrenia pozostávajú zo správnej poľnohospodárskej technológie (včasné burenie, uvoľnenie, kŕmenie) a ošetrenie fungicídmi.

Vynikajúcou prevenciou proti cerkosporóze je striedanie plodín, hlboké jesenné vykopávanie pozemkov pre repu, čistenie všetkých zvyškov rastlín z lôžok. Pozorný prístup k rastlinám, pravidelné vyšetrenia na prítomnosť škodcov a infekcií pomôže včas upozorniť na problém a odstrániť ho bez väčšieho úsilia.

Pridať komentár

záhradné

kvety