Recepty krok za krokom na zimu: ako správne fermentovať kapusta v vedre

Kyslá kapusta je jedným z najzdravších a najchutnejších občerstvení. Po fermentácii si zelenina nielen zachováva všetky vitamíny, ale stáva sa ešte užitočnejšou. Tento zimný prípravok obsahuje veľa vitamínu C a má pozitívny vplyv na trávenie. Dobre sa hodí na mäso a hlavné jedlá a používa sa ako prísada do polievok a koláčov.

Mnohé ženy v domácnosti sa snažia kvasiť viac kapusty, aby ju mohli podľa potreby použiť. Veľké porcie sa ľahšie varia v vedre. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako soliť kapustu v vedrách na zimu.

Vlastnosti moriacej kapusty v vedre

Recepty krok za krokom na zimu: ako správne fermentovať kapusta v vedre

Mnohé ženy v domácnosti uprednostňujú kvasenie kapusty podľa klasického receptu v vedre. To vám umožní pripraviť občerstvenie vo veľkých porciách. V tomto prípade vedro zaberá oveľa menej miesta ako nádrž alebo sud. Je oveľa pohodlnejšie inštalovať nátlak na vedro.

Na kvasenie zeleniny sú vhodné iba smaltované vedrá. V žiadnom prípade neovplyvňujú chuť potravín a neuvoľňujú škodlivé látky.

Neodporúča sa kvasiť kapustu v plastových nádobách. Kyselina uvoľnená počas procesu varenia zeleniny reaguje s polymérmi a spôsobuje chemické reakcie. To vedie k uvoľňovaniu zlúčenín, ktoré negatívne ovplyvňujú organizmus.

Nepoužívajú sa ani nádoby z nehrdzavejúcej ocele a iných kovov. Kyslá kapustová šťava oxiduje kov, čo vedie k zmene chuti občerstvenia k horšiemu.

Okrem vedra budete potrebovať aj tlak na kvasenie kapusty. Kameň alebo fľašu s vodou urobí. Nepoužívajte závažia a iné kovové predmety, pretože šťava, ktorá sa na ne dostane, povedie k oxidácii materiálu.

Je ťažké jednoznačne odpovedať na otázku, koľko kapusta kvasí pri izbovej teplote v vedre. Tento proces zvyčajne trvá 4 až 8 dní. Všetko záleží na zvolených produktoch a na recepte použitom na morenie.

Na prípravu chutného kyslej kapusty zvážte niektoré nuansy:

 1. Počas fermentácie kapusty sa tvoria plyny. Uvoľňujú sa prepichovaním zmesi nakrájanej zeleniny každý deň na rôznych miestach až do plnej hĺbky. Ak to neurobíte, potom bude občerstvenie kyslé alebo horké.
 2. Aby pochopili, že proces fermentácie prebieha správne, pozorne sledujú povrch šalátu. Ak sa na povrchu objaví pena alebo bubliny, boli splnené všetky podmienky na varenie.
 3. Počas fermentačného procesu produkuje zelenina šťavu. Proces varenia sa skončí, keď sa prakticky neuvoľní žiadna tekutina.
 4. Pred zastavením kysnutého cesta je šalát ochutený. Ak nie je dostatočne kyslý, ponechá sa na teplom mieste ďalšie 1-2 dni, aj keď už uplynul čas na kysnutie uvedený v recepte.
 5. Pripravenosť kapusty sa určuje podľa jej farby. Fermentovaný produkt má žltkastý alebo svetlooranžový odtieň.
 6. To je veril, že najchutnejšie predjedlo je kvasí pre rastúci mesiac.
 7. V horúcom období nie je pripravený zimný šalát z kapusty. Najlepší čas je prvý mráz.

Na chladnom mieste kapusta tiež kvasí, ale potom sa ukáže, že nie je tak chrumkavá a varenie bude trvať dlhšie ako 2 týždne.

Príprava prísad

Kvalita zelí do značnej miery závisí od správneho výberu a prípravy ingrediencií. Pred kyslom ovocím sa všetka zelenina a ovocie umyjú, zbavia nečistôt a semien.

Umývajú sa aj nádoby a útlak.Niektoré ženy v domácnosti odporúčajú naliať vriacu vodu na nádobu.

Rozkazené výrobky sa nepoužívajú na solenie. Všetky zložky musia byť silné, bez hniloby, plesní a chorôb. Na toto jedlo nie sú vhodné plody s odrezanými rozmaznanými časťami.

Výber kapusty

Chuť kapusty v vedre závisí nielen od receptu, ale aj od hlavnej ingrediencie. Ak zvolíte nesprávnu kapustu, predjedlo bude mäkké a peroxidové:

 1. Farbu. Na morenie si vyberte biele odrody kapusty. Farba by mala byť čo najrovnomernejšia. Voľné zelené hlavy nebudú fungovať.
 2. Grade. Neskoré odrody zeleniny sú najvhodnejšie na morenie. Takéto hlávky kapusty sa ukážu ako chrumkavé a budú sa skladovať po dlhú dobu. Neskoré kapustové listy sú drsné a tvrdé, ale po vykvasení zmäknú, stávajú sa mäkšími, bez straty chrumky. Odrody v polovici sezóny sú tiež vhodné, ale budú sa skladovať menej a ukáže sa, že sú menej chrumkavé.
 3. Rozmery. Je výhodnejšie zvoliť veľké hlávkové kapusty, pretože dužina v celej kapuste je približne rovnaká. Veľké hlávky kapusty budú mať oveľa viac listov.
 4. Kvalita. Je dôležité, aby kapusta nebola zamrznutá. Ak vrchné listy na hlávke kapusty majú zelenkavý odtieň, je zelenina vhodná na morenie. Ak sú snehovo biele, horné listy boli poškodené a predávajúci ich odrezal. Vybraná hlava kapusty musí byť pevná, bez poškodenia, stôp choroby, plesní a hniloby.

Ostatné doplnkové látky

Na fermentáciu kapusty sa používa množstvo ďalších prísad.

soľ na prípravu zimného občerstvenia by mala ísť o pravidelnú jedáleň (hrubé brúsenie). Jodizované korenie zjemní zeleninu a spôsobí jej chrumkavosť. Ľahko sa dá obrobok obrobiť jemnou soľou.

Aby sa kapusta stala chrumkavou, do nej sa pridávajú prísady obsahujúce triesloviny. Zvyčajne používajte dubové listy alebo chren... Tieto prísady menia chuť desiaty (zvyčajne k lepšiemu).

Vo väčšine prípadov sa k jedlu pridáva okrem kapusty aj mrkva. Dodáva príjemnú nasladlú chuť a krásnu svetlooranžovú farbu.

Taký šalát sa kombinuje s rôznymi plodmi a jarabiny... Často sa pridáva do šalátov brusnica, jablká, slivky, brusnice, korenie, kôpor.

Recepty na varenie

Recepty krok za krokom na zimu: ako správne fermentovať kapusta v vedre

Existuje veľa receptov na výrobu zelí. Niektoré z nich obsahujú minimum prísad a majú klasickú chuť, zatiaľ čo iné obsahujú neočakávané prísady a majú neobvyklú vôňu.

Klasický recept s brusnicami

Recepty krok za krokom na zimu: ako správne fermentovať kapusta v vedre

Kyslá kapusta na zimu v vedre podľa klasického receptu s brusnicami sa ukazuje ako chutná a nezvyčajná. Kyslá chuť šalátu vyniká arómou koláčového ovocia. Brusinky okrem toho obsahujú kyselinu benzoovú, ktorá predlžuje trvanlivosť produktu.

zloženie:

 • kapusta - 5 kg;
 • soľ - 100 g;
 • brusnice - 200 g;
 • mrkva - 200 g.

Toto množstvo prísad stačí na 5 l vedro. Na fermentáciu 10-litrového vedra zeleniny sa množstvo jedla zdvojnásobí.

Tu je návod, ako fermentovať kapustu s brusnicami na zimu v vedre:

 1. Kapusta sa umyje a horné listy sa odstránia. Pahýľ sa odreže z hlavy kapusty. Listy kapusty sa potom nasekajú a nakrájajú na tenké dlhé kocky.
 2. Ošúpajte mrkvu, umyte ju a zomelte ju na hrubom strúhadle.
 3. Mrkva, kapusta a soľ sa zmiešajú v samostatnej nádobe. Zelenina sa za stáleho miešania pokrčí rukami, aby šťava vynikla a prísady absorbovali soľ. Výsledná hmota sa rozdelí na 4 časti.
 4. Čisté listy kapusty sú umiestnené na spodnej časti vedra. Potom sa naleje ¼ zmesi kapusta a mrkvy a dôkladne sa stlačí.
 5. Brusnice sa umyjú, oddelia sa od vetvičiek. Všetky zhnité alebo matné plody sú odstránené.
 6. Tretina bobúľ sa naleje do vedra. ¼ kapustová zmes je rozložená na bobuľovinách. Táto vrstva je tiež opatrne stlačená.
 7. Zložky sa týmto spôsobom striedajú, až kým nie sú všetky v vedre. Na vrchu by mala byť vrstva kapusty.
 8. Drevený okrúhly stojan alebo tanier sa položí na zeleninu, na ktorú je položená záťaž.

V tomto recepte sa brusnice môžu nahradiť brusnicami alebo brusinkou.

S jablkami

Recepty krok za krokom na zimu: ako správne fermentovať kapusta v vedre

Toto je starý ruský spôsob solenia kapusty. Jablká si zachovávajú vitamíny s týmto spôsobom zberu na zimu. Obidve prísady majú nezvyčajnú ovocnú príchuť koláča, ktorá sa hodí ku každej teplej jedle.

zloženie:

 • jablká - 1 kg;
 • soľ - 6 lyžíc. l.;
 • kapusta - 5 kg;
 • veľká mrkva - 2 ks.

Na tento recept sú vhodné iba zelené jablká. Najlepšie je použiť Antonovku.

Krok za krokom recept na kvasenie kapusty s jablkami:

 1. Kapusta sa premyje a nakrája na prúžky. Lúpať a nasekať mrkvu na hrubom strúhadle.
 2. Zelenina sa mieša na stole. Pridáva sa k nim soľ. Prísady sú pokrčené rukami, aby šťava vynikla.
 3. Jablká sa nakrájajú na štvrtiny. Odlupujte chvosty, vystrihnite jadro.
 4. Miešajte kapustu v samostatnej nádobe. Zmes sa vloží do vedra a stlačí.
 5. Šalát zakryte vekom a na vrch položte útlak. Kapusta sa nechá pri teplote miestnosti 48 hodín.

Suché kvasenie

Najbežnejšou metódou morenia je kapusta. Táto možnosť varenia nezahŕňa použitie soľanky. To umožňuje, aby šalát vydržal dlhšie.

zloženie:

 • kapusta - 10 kg;
 • mrkva - 1 kg;
 • soľ - 10 - 12 lyžičiek. l.

Kyslý šalát pri izbovej teplote.

Ako soliť kapustu jednoduchým suchým spôsobom:

 1. Kapusta sa naseká na tenké prúžky. Lúpať a nasekať mrkvu na hrubom strúhadle.
 2. Prísady sa zmiešajú na stole. Pridáva sa k nim soľ. Zelenina sa ručne pokrčí, premieša sa so soľou, až kým nevyjde šťava.
 3. Šalát sa pomocou guľky presunie do vedra. Veko sa umiestni na vrch a potlačenie.

Čím hustejšia kapusta je stlačená do vedra, tým výraznejší bude šalát. Pri zanedbávaní útlaku bude šalát mäkký a bez charakteristickej chrumky.

Poradenstvo! Niektoré ženy v domácnosti pomelú mrkvu na kórejské šaláty. Vďaka tomu bude predjedlo vyzerať krajšie.

Celé hlávky kapusty

Za najstaršiu metódu sa považuje moriaca kapusta s celými hlávkami kapusty. Predtým to bolo tak solené v sude, teraz sa na to používa vedro.

zloženie:

 • hlávková kapusta - 10 kg;
 • soľ - 400 g;
 • voda - 10 litrov.

Pre tento recept sú vhodné malé silné hlávkové kapusty bez stopy plesní, hniloby a iného poškodenia. Je dôležité poznať pôvod zeleniny, pretože v tomto recepte sa pařez, ktorý často obsahuje dusičnany, neodstráni.

Tu je ako nakladať celé kapusta a kapusta:

 1. Vidlice sa umyjú, ošúpajú sa z horných zelených listov. Ak je to potrebné, delia sa na polovice alebo štvrtiny.
 2. Spodok vedra je pokrytý listami kapusty. Potom sa položia hlavy kapusty. Sú pokryté listami zhora.
 3. Pripravte soľanku. Za týmto účelom rozpustite soľ v teplej vode. Počkajte, kým soľanka vychladne, a potom sa naleje do vedra s hlávkami kapusty.
 4. Kapusta zakryte vekom alebo guľatou drevenou podperou. Tlak je nainštalovaný hore.

Niektoré ženy v domácnosti pridávajú strúhanú mrkvu alebo brusnicu s brusnicami do vedra kapusty. Pripravuje sa sortiment skartovanej a celej kapusty.

Dôležité! Pri použití tohto receptu musia hlávky kapusty stáť v interiéri najmenej 5 dní.

Metóda s kyslou studenou kyslou soľankou

Recepty krok za krokom na zimu: ako správne fermentovať kapusta v vedre

Niektoré ženy v domácnosti sa domnievajú, že je najľahšie fermentovať kapustu v slanom náleve. V tomto prípade sa ukáže, že je chrumkavejšie, ale je uložený menej.

zloženie:

 • voda - 5 l;
 • kapusta - 10 kg;
 • soľ - 15 lyžíc. l.;
 • cukor - 10 lyžíc. l.;
 • nové korenie - 1 polievková lyžica. l.;
 • mrkva - 4 ks;
 • kôprové semená - 1 polievková lyžica. l.

Korenie a kôpor sa pridávajú podľa potreby. Ak je chuť týchto korenín nepríjemná, obíďte sa bez nich.

Spôsob varenia:

 1. Kapusta je jemne nasekaná. Lúpať a nasekať mrkvu na hrubom strúhadle.
 2. Zelenina sa mieša vo veľkej miske. Pridajú sa semená korenia a kôpru.
 3. Všetky prísady sa miešajú a pokrčia, až sa z nich uvoľní šťava.
 4. Soľanka sa pripravuje z teplej vody, cukru a soli. Zmes sa mieša až do úplného rozpustenia.
 5. Po ochladení soľanky sa naleje do šalátu. Kvapalina by mala úplne zakrývať zeleninu.
 6. Na šalát sa položí veko alebo kruh a utlačí sa.

Kapusta bude pripravená do 3 dní. Skladujte v slanom náleve.

S chrenom

Kombinácia kapusty a chrenu je neobvyklá.Osloví milovníkov korenených tónov v klasických jedlách. Chren zachováva šalát dlhšie.

zloženie:

 • soľ - 10 lyžíc. l.;
 • cukor - 400 g;
 • voda - 7,5 l;
 • bobkový list - 15 ks;
 • chrenový koreň - 0,5 kg;
 • mrkva - 1 kg;
 • čierne korenie - 30 ks.

Tento recept zahŕňa fermentáciu zeleniny v slanom náleve. Suchá metóda nie je v tomto prípade vhodná.

Kyslá kapusta s chrenovým receptom:

 1. Kapusta sa olúpa z horných listov a jemne šik. Lúpať, umyť a drviť mrkvu a chren.
 2. Zelenina sa mieša. K nim sa pridávajú korenie a bobkový list.
 3. Pripravte soľanku. K tomu pridajte do vody soľ a cukor. Soľanka sa mieša až do úplného rozpustenia soli.
 4. Soľ sa naleje sladkou soľankou. Vedro zakryte vekom.

Použitie útlaku je v tomto recepte voliteľné. Predjedlo bude pripravené o 3-4 dni.

Nakladené v slanom náleve

Na ochutenie kyslej kapusty nemusíte čakať pár dní, kým sa uvarí. V horúcej soľanke sa v priebehu niekoľkých hodín varí populárne chrumkavé občerstvenie.

zloženie:

 • kapusta - 10 kg;
 • voda - 10 l;
 • mrkva - 2 kg;
 • cesnak - 6 hláv;
 • soľ - 20 lyžíc. l.;
 • cukor - 2 kg;
 • ocot - 800 ml.

Táto desiata má trvanlivosť niekoľko týždňov. Ženy v domácnosti veria, že čím dlhšie to stojí, tým chutnejšie sa stáva.

Ako uvariť horúcu soľanku:

 1. Kapusta je jemne nasekaná. Mrkva sa umyje, olúpa a naseká na hrubom strúhadle.
 2. Kapusta a mrkva sú zmiešané. Do zeleniny sa pridá jemne nasekaný cesnak.
 3. Pripravte soľanku. K tomu pridajte do vody cukor a soľ. Zmes sa privedie do varu a potom sa do nej naleje ocot.
 4. Šalát sa nechá stáť na stole počas 2 hodín a potom sa vloží do chladničky. Šalát bude pripravený nasledujúci deň.

Kyslá kapusta s paradajkami, paprikou a cuketou

Sortiment zelí je chutný a nezvyčajný. Je to skutočný šalát, ktorý sa nemusí dopĺňať inými prísadami. Stačí naliať olej do predjedla a servírovať.

zloženie:

 • kapusta - 7 kg;
 • paradajky - 1 kg;
 • korenie - 1 kg;
 • mrkva - 4 kg;
 • cuketa - 1 kg;
 • greeny - banda;
 • cesnak - 2 hlavy;
 • voda - 10 l;
 • soľ - 20 lyžíc. l.

Tí, ktorí nemajú radi cesnak, ho môžu z receptu odstrániť.

Spôsob prípravy kapustového šalátu s paprikou, paradajkami a cuketou:

 1. Kapusta je jemne nasekaná. Nasekajte mrkvu na hrubom strúhadle. Cuketa - strúhaný na kórejskú mrkvu. Nakrájajte korenie na tenké prúžky. Paradajky sa olúpajú zo semien a nakrájajú sa na polovičné krúžky.
 2. Zelenina sa mieša. Pridajú sa k nim nasekané bylinky a cesnak.
 3. Soľ sa rozpustí vo vode. Zelenina sa naleje do výslednej soľanky. Na vrchol kladú útlak.

Pravidlá skladovania obrobkov

Recepty krok za krokom na zimu: ako správne fermentovať kapusta v vedre

Kyslá kapusta je uložená po celú zimu. Je umiestnený v suteréne alebo v chladničke. Na zabránenie vzniku plesní sú horné omietky umiestnené na vrchu.

Nie je potrebné skladovať občerstvenie v vedre, v ktorom bolo fermentované. Pre väčšie pohodlie je usporiadaný v menších sklenených alebo smaltovaných nádobách. Šalát nemôžete skladovať v plastu.

záver

Kyslá kapusta je staré ruské jedlo. Je neuveriteľne zdravý a považuje sa za jeden z hlavných zdrojov vitamínu C a ďalších stopových minerálov.

Príprava takého občerstvenia nie je náročná. Hlavnou vecou je dodržiavanie všetkých pravidiel a dodržiavanie receptúry. Medzi veľa možností pre nutnosť, je tu jedna, ktorá bude vyhovovať vášmu vkusu.

Pridať komentár

záhradné

kvety