Vysoko výnosná odroda zemiakov „Evolution“, schopná prispôsobiť sa podmienkam akejkoľvek klímy

Vývoj zemiakov sa v krátkom čase zamiloval do mnohých záhradníkov. Rastie takmer vo všetkých regiónoch, bez ohľadu na klimatické podmienky, rýchlo dozrieva a poskytuje dobrú úrodu. Na pestovanie postačujú štandardné poľnohospodárske techniky.

Zvážte popis odrody zemiakov Evolution s fotografiou a spôsob jej pestovania.

Opis odrody

Zemiaky Evolution stredne skoro, na tabuľkové účely. Pestuje sa na predaj alebo pre seba. Odroda je nenáročná, vysoko výnosná, voči mnohým odolná choroby kultúra.

Pôvod a vývoj

Holandskú odrodu založil v roku 2011 spoločnosť Agrico U. A. Rýchlo sa zamilovala do letných obyvateľov z celého sveta ao rok neskôr zasiahla ruský trh. V roku 2015 bol zapísaný do štátneho registra Ruskej federácie.

Vysoko výnosná odroda zemiakov Evolution, ktorá sa dokáže prispôsobiť akejkoľvek klíme

zloženie

Hlavným ukazovateľom zemiakov je škrob. V hľúzach tejto odrody je jej obsah mierny, 11 - 16%.

Vitamíny a minerály v buničine:

 • C, E, B1, B2, PP;
 • sodík, draslík, vápnik, horčík, fosfor, železo.

Ich počet závisí od oblasti pestovania zemiakov a použitých hnojív.

Doba zrenia a výnos

Evolution úplne dozrie v dňoch 65 - 85. Presný čas závisí od regiónu a počasia.

Dôležité! Dostatočné zalievanie, primerané hnojenie, burina a uvoľnenie zaručujú bohatú úrodu zemiakov.

Výťažok je vysoký - 240 - 420 kg / ha. Maximálny ukazovateľ (548 c / ha) sa získal vo Vologdskej oblasti.

Odolnosť voči chorobám a škodcom

Zemiaky sú odolné voči háďatkám zlatým cystám, rakovine, pokrčeným mozaikám. Stredne citlivé na neskoré plesne, ktoré pri vysokej vlhkosti ovplyvňujú vrcholy a hľuzy.

technické údaje

Hľuzy majú rovnaký tvar a hmotnosť. Priemerná hmotnosť zeleniny je 80 - 150 g. Tvar je oválny s malými očami. Šupka je červenkastá. Buničina je svetlo žltá, pri varení sa nevarí. Chuť je bohatá a príjemná.

Evolúcia sa používa všestranne... Je vhodný na šaláty, polievky, smaženie.

Rastúce regióny

Kultúra prináša ovocie takmer v každej oblasti. Odporúča sa pre rusko-severozápadný, stredný, Volžský-vyatský, severokaukazský, urálny a západosibírsky región. Rastie najlepšie v miernom podnebí.

Výhody a nevýhody

Vysoko výnosná odroda zemiakov Evolution, ktorá sa dokáže prispôsobiť akejkoľvek klíme

Odroda je nenáročná na starostlivosť a všestranná pri varení. Hlavné výhody:

 • vysoká produktivita;
 • príjemná chuť hľúz;
 • dobrá udržiavacia kvalita (až 95%);
 • mierny obsah škrobu v buničine;
 • pretrvávajúca imunita proti závažným chorobám.

nevýhody:

 • zemiaky ťažko tolerujú sucho a nedostatok vlhkosti;
 • materiál semien degeneruje, takže sa mení každé 2-3 roky;
 • kvetenstvo rýchlo odpadne.

Rozdiely od ostatných odrôd

Mnoho odrôd zemiakov nie je pri varení univerzálne kvôli skutočnosti, že hľuzy sa pri vyprážaní rozpadajú. Na rozdiel od nich si zemiaky Evolution zachovávajú štruktúru buničiny, sú dokonca vyprážané v hlbokom tuku.

Odroda toleruje veľa chorôb a je odolná voči nízkym teplotám.

Funkcie výsadby a pestovania

Pestovanie zemiakov Evolution je v mnohých ohľadoch štandardné, má však určité nuansy.

výcvik

pred pristávacia odstráňte všetky buriny a zvyšky z rastlín minulého roku, pretože môžu spomaliť rast zemiakov. Zem je starostlivo vykopaná spolu s komplexnými hnojivami z fosforu, horčíka a draslíka.

Hľuzy sú vybrané hladké, bez poškodenia a hniloby. Pri infekciách sa liečia fungicídmi.

Základné požiadavky

Pôda sa vyberá s miernym zásaditým indexom. Príliš kyslá pôda nepriaznivo ovplyvní vývoj koreňového systému a ďalej zníži výnosy.

Táto odroda má rada najmä sypké piesčité pôdy.

Čas pristátia a schéma

Teplota pôdy vhodná na výsadbu nie je nižšia ako + 8 ° C v hĺbke 10 cm.

Zaujímavé! Niektoré sa riadia všeobecnou vierou: keď sa na breza objavia prvé listy, sú zemiaky pripravené na výsadbu do zeme.

Nemá zmysel izolovať pôdu: vzduch ochladzuje pôdu a zemiaky nebudú stúpať pod krycie materiály.

V európskej časti Ruska je odroda vysadená začiatkom mája, v severnej časti - v polovici mája na juhu - od 15. apríla.

Vzor pristávania je štandardný:

 • vzdialenosť medzi radmi - od 60 do 75 cm;
 • vzdialenosť medzi kríkmi v rade je 30–35 cm;
 • hĺbka výsadby hľúz - 7-8 cm.

Ihneď po výsadbe sa kultúra zalie.

Rastúce vlastnosti

Vysoko výnosná odroda zemiakov Evolution, ktorá sa dokáže prispôsobiť akejkoľvek klíme

Je dôležité zhlukovať riadky včas, aby sa koreňový systém neobjavil. Buriny sa pravidelne odstraňujú a pôda sa uvoľňuje, takže rastliny dostávajú dostatočný kyslík, vlhkosť a živiny.

Správne zavlažovanie je jedným z najdôležitejších faktorov pri získavaní kvalitnej plodiny. V miernom podnebí sa zemiaky zriedka navlhčujú raz týždenne. Na juhu alebo v trvalo horúcom počasí - keď pôda zaschne.

Prvýkrát po výsadbe sa kríky napojia po 20 dňoch, hneď ako sa objavia mladé výhonky. Druhé zavlažovanie sa vykonáva pred začiatkom kvitnutia, posledné - po páde kvetenstvo.

Dôležité! Keď sa vytvoria hľuzy, zavlažovanie sa zastaví, takže vlhkosť nevyvoláva výskyt neskorej plesne.

Ak sa pri pestovaní zemiakov hnojila pôda organickými látkami alebo komplexnými minerálnymi látkami, ďalšie kŕmenie nekonať. Drevný popol je rozptýlený medzi riadkami proti Zemiakový chrobák Colorado. Ak pôda nebola oplodnená, pri pestovaní plodiny sa používa trus, hnoj, humus. Uistite sa, že nie je nadbytočný dusík, inak budú všetky sily rastlín smerované k rastu zelenej hmoty, a nie hľúz.

Akonáhle sa burina objaví na záhrade, okamžite sa odstráni. Toto je obzvlášť dôležité pred rozkvetom odrody. Pôda sa po zavlažovaní alebo daždi uvoľní.

Zemiaky sa hľuzy dvakrát po celú dobu: potom, čo kríky dosiahnu výšku 20 cm a po 2-3 týždňoch. Ďalšie mulčovanie postelí so senom alebo suchou trávou spomaľuje rast burín a zachováva vlhkosť v pôde.

Kontrola chorôb a škodcov

Evolúcia je rezistentná na väčšinu chorôb zemiakov, ale jej vrcholy sú citlivé na neskoré plesne. Semenný materiál sa preto pred výsadbou ošetrí fungicídmi a dodržiava sa režim zavlažovania.

Roztok "Fitosporin-M" sa na suchý a chladný počasie nanáša večer na kríky.

Dôležité! Listy sa spracúvajú niekoľko dní pred zalievaním.

Zo škodcov zemiakov je najnebezpečnejší chrobák z Colorado. Používajú proti nemu „Inta-Vir“ alebo „Aktara“. Prvý liek je účinný, ale chrobáci si naň rýchlo zvyknú. Druhý nástroj bojuje proti škodcom dobre, ale trpí ním aj užitočný hmyz. Preto sa chemikálie nepoužívajú v blízkosti včelínov.

Proti myšiam sa používajú jedovaté návnady alebo ultrazvukové repelenty.

Rastúce ťažkosti

Pri pestovaní odrody Evolution je dôležité správne zalievať pôdu. Počas sucha alebo zamokrenia sa hľuzy začnú zhoršovať a prestanú sa vyvíjať.

Aby sa zabránilo poškodeniu plodiny škodcami, kultúra sa ošetruje špeciálnymi prípravkami a prijímajú sa preventívne opatrenia.

Zber a skladovanie

Zber sa začína, keď sú zemiaky úplne zrelé. Vedú sa podľa nasledujúcich značiek:Vysoko výnosná odroda zemiakov Evolution, ktorá sa dokáže prispôsobiť akejkoľvek klíme

 • vrcholy začali vysychať a ležať tretinu výšky
 • šupka hľúz je zahustená a odoláva mechanickému poškodeniu;
 • vegetačné obdobie skončilo.

V deň 85 sa zemiaky považujú za úplne zrelé.

Hľuzy sa vykopajú lopatou alebo vidlicou a potom sa ručne zozbierajú. Zo zrna sa extrahujú nielen zrelé zemiaky, ale aj vlani, takže sa nimi nenakŕmia škodcovia.

Plodina sa umiestni na 3 dni do tmavej suchej miestnosti na sušenie a zvyšky zo zeme, potom sa vytriedi. Odstráňte všetky poškodené zemiaky. Teplota pre dlhodobé skladovanie zeleniny - + 3 ... + 5 ° C, vlhkosť - 85–90%. Ak sú tieto podmienky splnené, zemiaky ležia počas zimy.

recenzia

Medzi pestovateľmi zeleniny sa požaduje vývoj. Niektoré z nich zdieľajú užitočné tipy, iné - ich dojmy.

Natalia, Pavlovo: «Na jar, keď sa pestuje táto odroda, nie je možné aplikovať čerstvé hnojivo alebo dusíkaté hnojivá. Hnoj môže obsahovať semená burín, ktoré neboli spracované telom zvieraťa. Dusík spôsobuje rast topy, nie hľuzy. “

Anna, pán Marks: "Je lepšie zastaviť zalievanie najmenej 3 týždne pred zberom Evolution, inak zemiaky ochorejú neskorou plesňou. ““

Ekaterina, Zelenogradsk: "Chuť zemiakovej drene Evolution - 9 z 10. Hľuzy sú obrovské v porovnaní s odrodami, ktoré som predtým pestoval." Rodina sa to naozaj páčilo! “

záver

Zemiaky evolúcie sú vhodné aj pre začínajúcich poľnohospodárov. Je nenáročný na starostlivosť, má silnú imunitu voči zlatému hlísty, raky, vrásčitá mozaika. Pod podmienkou zavlažovacieho režimu odroda nebude chorá s neskorou plesňou. Vďaka kvalite a vynikajúcej chuti sú zemiaky pri varení univerzálne.

Pridať komentár

záhradné

kvety