Ako zaliať paradajky rýchlejšie, aby sa začervenali: najlepší dresing pre paradajky a záchranné pílky na urýchlenie zrenia

Každý záhradník chce získať bohatú úrodu červených, veľkých a chutných paradajok. Mnohí začínajúci poľnohospodári v procese pestovania však nenašli odpoveď na otázku, prečo paradajky v skleníku nezmenia farbu na červenú.

Ak sa chcete vysporiadať s týmto problémom, musíte zistiť, ako zaliať paradajky tak, aby rýchlejšie zčervenali a aké sú iné spôsoby urýchlenia nalievania ovocia.

Prečo sa paradajky na záhrade, v skleníku a na balkóne príliš dlho nezmenia

Približné obdobie, počas ktorého paradajky dozrievajú po začiatku kvitnutia, je 40 - 55 dní... Presné obdobie závisí od odrody zeleniny.

Počas prvého mesiaca rastie hustota zeleného ovocia. Na to, aby dospeli, potrebujú ďalších 20 dní.

Ako zaliať paradajky rýchlejšie, aby sa začervenali: najlepší dresing pre paradajky a záchranné pílky na urýchlenie zrenia

Existuje niekoľko dôvodov, prečo paradajky dozrievajú pomalšie. v skleníku, na otvorenom priestranstve a na balkóne:

 1. osvetlenie... Svetlo v miestnosti určí, ako sa paradajky začervenajú. Ak na ovocie nie je dostatok svetla, budú sa vyvíjať nerovnomerne a pomaly. Na otvorenom poli je dozrievanie spomalené zamračeným počasím.
 2. Výživa... Ak je kŕmenie nesprávne (napríklad s prebytkom dusíka), stonky sa zväčšia a plody - malé, sa po dlhú dobu nemusia červenať.
 3. teplota... Ak je teplota príliš nízka alebo príliš vysoká, paradajky rastú horšie. Nevyrábajú pigmentový lykopén, ktorý spôsobuje, že paradajky sú červené. Optimálna teplota pre pestovanie paradajok je + 15 ... + 35 ° С.

Funkcie urýchľujúceho dozrievania v skleníku a na otvorenom poli

Urýchliť proces zrenia paradajok na otvorenom poli, dodržujte nasledujúce pravidlá:

 1. Ak studená rosa padá v noci, prikryte paradajky fóliou v noci. Tým sa ovocie chráni pred vlhkosťou a zníži sa pravdepodobnosť neskorého plesne.
 2. Je lepšie odstrániť hnedé paradajky, aby dozrievali na inom mieste.
 3. Postrekujte rastliny roztokom jódu - posilní sa tým imunitný systém.
 4. Odstráňte spodné listy rastliny z tých kefiek, kde už plody sú zrelé.

Ak paradajky rastú v skleníku, tieto pravidlá sa vzťahujú aj na ne. Ak sa však v skleníku zohrieva, odporúča sa nechať na rastline najviac 12 kefiek. Ak nedochádza k zahrievaniu, potom nie viac ako 7.

V skleníku, pred začiatkom chladného počasia, dozrieva ovocie úplne na stredných zhlukoch a čiastočne na vrchole.

Skúsení záhradníci odporúčajú odstrániť nevlastné deti a nechať na rastline najviac 17 listov.

Ako zaliať paradajky rýchlejšie, aby sa začervenali: najlepší dresing pre paradajky a záchranné pílky na urýchlenie zrenia

Špičkový dresing z rajčiakov na predčasné zrenie

Spôsoby, ako urýchliť dozrievanie paradajok používa sa iba v prípade, že je načasovanie správne a počet zrelých plodov je nedostatočný... V mnohých regiónoch našej krajiny to platí za posledné letné mesiace: od konca júla do konca augusta.

Správne kŕmenie hrá dôležitú úlohu. Na rýchle zrenie je potrebné, aby paradajky dostali správne množstvo dusíka, fosforu, draslíka, vápnika, horčíka a sodíka.

Skúsení záhradníci odporúčajú kombinovať organické a minerálne hnojenie. S týmto prístupom paradajky nielen rastú rýchlejšie, ale aj ovocie sú hojnejšie.

Kŕmenie jódom

jód - tradičné hnojivo používané záhradníkmi na kŕmenie paradajok... Rieši naraz dva problémy: prevenciu plesňových infekcií a kŕmenie. Vďaka jódu sa metabolizmus dusíka v pôde zlepšuje a zvyšuje sa odolnosť voči rôznym infekciám. Rastlina začína lepšie rodiť ovocie.

Nedostatok jódu vedie k zníženiu úrody a neúplnému dozrievaniu plodov.

Referencie. Paradajky sa nalejú roztokom jódu v pomere 1 kvapka látky k 3 litrom teplej vody.

Krmenie popola

Popol je účinný prostriedok na posilnenie koreňového systému a ochranu pred škodcami... Je bohatá na živiny potrebné pre rast a vývoj rastlín. Popol obsahuje fosfor, draslík, dusík, sodík, vápnik a horčík.

Infúzia sa pripraví nasledovne: pohárik popola sa rozpustí v 5 litroch vody. Do týždňa je riešenie trvať na tom. Potom sa môžu paradajky napojiť.

Ako zaliať paradajky rýchlejšie, aby sa začervenali: najlepší dresing pre paradajky a záchranné pílky na urýchlenie zrenia

Polievanie humátom draselným

Humát - zmes solí rôznych stopových prvkov a kyselín... Hnojivo je tvorené z organických usadenín. Humát zlepšuje prenikanie vzduchu do pôdy, ničí mikróby a neutralizuje toxíny.

Humát draselný je vynikajúce organické hnojivo pre paradajky: zvyšuje produktivitu, posilňuje korene. Na kŕmenie sa používa roztok s koncentráciou 0,05%. Na 1 m² pôdy sa distribuujú 2 litre látky.

Prečítajte si tiež:

Prečo paradajky praskajú, keď sú zrelé v skleníku

Striekanie paradajok so srvátkou s jódom

Ako uchovávať paradajky, aby sa zmenili na červené

Injekcie alkoholového puzdra

Záhradníci urýchľujú dozrievanie nezrelých paradajok a aktivujú kvitnutie injekciami alkoholu.

Referencie. Chuť ovocia sa nemení z injekcií s alkoholom: paradajka neobsahuje cudzie pachy a necíti sa horkosť.

Injekcie alkoholu sa môžu podávať v ktorejkoľvek fáze vývoja rastlinná kultúra. Pri použití tejto metódy však dodržiavajte bezpečnostné pravidlá:

 • na kŕmenie používajte vodku nie silnejšiu ako 45 °.
 • Používajte iba sterilné injekčné striekačky a pracujte s rukavicami, dezinfikujte miesto vpichu.

Injekcia alkoholu sa vykonáva iba raz.

Ako zaliať paradajky rýchlejšie, aby sa začervenali: najlepší dresing pre paradajky a záchranné pílky na urýchlenie zrenia

Ďalšie spôsoby, ako sa paradajky začervenajú

Ak ste postupovali podľa všetkých odporúčaní týkajúcich sa starostlivosti, ale ovocie sa nezačalo červenať, skúste ďalšie spôsoby, ako urýchliť dozrievanie paradajok.

Odstránenie nových stopiek

V prípade veľkých a sladkých paradajok odstráňte nové puky a kvetyktoré sa tvoria na vrchoch kríkov. Mladé ovocie už nebude schopné dozrieť a sila z kríka sa odoberie, čo spomalí vývoj zvyšných paradajok.

Odrežte vrchy vysokých kríkov a odstráňte všetky kvetenstvo. Ak sú kríky poddimenzované a stredne veľké, odrezajú sa od nich všetky kvetinové kefy, čo narúša normálny vývoj ovocia.

kradnutie

Ďalším spôsobom, ako stimulovať rast paradajok, je štípanie.

Rastlina sa dobre vetví a vytvára stepsony (laterálne výhonky). Na nových výhonkoch sa objavujú kvetinové kefy. Po odstránení ďalších nevlastných synov rastlina nestráca energiu na ďalších výhonkoch a jej energia je nasmerovaná na dozrievanie plodov.

Potravinové obmedzenie

Pre pestovanie paradajok, mnoho skúsených letných obyvateľov používať nútené obmedzenie výkonu.

V stonke (12 cm od zeme) sa urobí rez a do vytvorenej medzery sa umiestni tenká drevená doska (10 až 15 mm). Vďaka tomu je kontrolovaný nielen príjem živín do rastliny, ale aj ich odtok.

Po použití tejto metódy dozrievajú paradajky omnoho rýchlejšie.

Prečo paradajky odstránené z kríka nedozrievajú

Ako zaliať paradajky rýchlejšie, aby sa začervenali: najlepší dresing pre paradajky a záchranné pílky na urýchlenie zreniaPrečo paradajky vybrané z kríka nezmenia farbu na červenú? K tomu prispieva niekoľko dôvodov.:

 • nízka teplota miestnosti;
 • paradajky odstránené z kríkov skoro (pred začiatkom prvej fázy dozrievania);
 • nedostatok osvetlenia.

Naliať paradajky rýchlejšie, môžete im dať už zrelé ovocie. Pomôžu ostatným rýchlo získať červenú farbu.

Prečo sa paradajka zmení na červenú so zelenými škvrnami blízko stonky

Ak je teplota nad alebo pod normálne hodnoty, potom sa pri dozrievaní nielen spomaľujú plody, ale na stonku rajčiaka sa objaví aj zelenožltá hranica.

Koncentrácia farbiaceho pigmentu lykopénu v ovocí sa znižuje, a preto dochádza k nerovnomernému začervenaniu rajčiakov.

Dôležité! Aby sa zabránilo prudkému poklesu teploty počas dňa a noci, je potrebné cez deň vetrať skleník a zapnúť kúrenie v noci.

Zrenie ovocia so znakmi neskorej plesne

Paradajky sú náchylné k neskorá pleseň... Ochorenie sa prejavuje sčernením plodov a listov rastlín a negatívne ovplyvňuje výnos. Phytophthora sa najčastejšie vyskytuje v druhej polovici leta. Chlad a vlhkosť sú priaznivé podmienky pre vývoj huby.

Jedzte paradajky, ktoré sú choré s plesňou, môžete, ale je potrebné ich spracovať. Ovocie sa do 15 sekúnd umiestni do vody s teplotou najmenej 60 ° C. Potom sa paradajky sušia a nechajú dozrieť.

Referencie. Infikované červené ovocie by sa malo okamžite zjesť alebo použiť na konzerváciu. Zelení sa najlepšie konzervujú.

Čo nerobiť pri dozrievaní paradajok

Aby nedošlo k poškodeniu paradajok, vyhnúť sa bežným chybám nováčikov:

 1. Ako zaliať paradajky rýchlejšie, aby sa začervenali: najlepší dresing pre paradajky a záchranné pílky na urýchlenie zreniaVeľké množstvo dusíka. Vrchné dresingy pre paradajky je povolené používať iba v prvej polovici leta. Neodporúča sa to robiť neskôr. Kŕmenie dusíkom v tomto okamihu zhoršuje chuť paradajok a znižuje výnos.
 2. Zneužívanie zalievania. Paradajky sa nepáčia, keď sa mení vlhkosť v skleníku. Je nemožné, aby Zem vyschla a potom hojne napojená.
 3. Nadbytočné hnojivo do pôdy. Pôda hojne hnojená organickou hmotou je kontraindikovaná pre paradajky. Pri výsadbe sadeníc by sa hnoj a trus vtákov nemali umiestňovať do otvorov - zvyšuje sa tým riziko neskorej plesne.
 4. Hojné hnojenie. Neodporúča sa kŕmiť paradajkami hnojom viac ako dvakrát za sezónu.
 5. Veľké množstvo močoviny. Pri výsadbe by ste látku nemali vkladať do otvorov alebo do vody príliš často. Ak paradajky túto zlúčeninu potrebujú, potom iba na začiatku vývoja (najneskôr v prvých júnových dňoch) - listy postriekajte roztokom močoviny. Na 10 litrov vody sa umiestni 1 polievková lyžica. l. látky.
 6. Použitie dusičnanov ako vrchného obväzu a vytvorenie efektu parnej miestnosti v skleníku. To negatívne ovplyvní výnos a kvalitu ovocia.

Tipy a triky od skúsených letných obyvateľov

Skúsení záhradníci vám odporúčajú postupovať podľa niekoľkých jednoduchých pravidiel., ktoré pomôžu pestovať veľké a chutné paradajky:

 1. Ako zaliať paradajky rýchlejšie, aby sa začervenali: najlepší dresing pre paradajky a záchranné pílky na urýchlenie zreniaOdporúča sa pestovať sadenice v riadkoch. Mrkva môže byť zasadená medzi riadkami, aby sa zabránilo škodcom.
 2. Dva týždne po vysadení sadeníc sa rastlina postrieka roztokmi obsahujúcimi meď.
 3. Paradajky nezasádzajte na jednom mieste dlhšie ako 3 roky v rade.
 4. Paradajky milujú, keď sú napojené na korene.
 5. Pôda by mala byť voľná a nasýtená humusom.
 6. Nepoužívajte hnoj ako hnojivo viac ako dvakrát za sezónu.
 7. Najlepšie je zasiať dvakrát toľko semien, koľko chcete. Je lepšie odstrániť slabé kríky a nechať iba produktívne rastliny.
 8. Prvé kŕmenie rajčiakov po výsadbe sadeníc na zemi sa uskutočňuje začiatkom júna.

záver

Paradajky sú vyberavé rastliny, preto musíte postupovať podľa metód pestovania tejto zeleniny. Teplota, jedlo a osvetlenie musia byť primerané. Nezneužívajte hojné hnojenie hnojom a močovinou - to bude mať zlý vplyv na rastlinu, môže to byť choré pri neskorej plesni.

Ak paradajky nezmenia farbu na dlhú dobu, použite mechanické (štiepanie, odstraňovanie stopiek, obmedzenie výživy) alebo chemické metódy (ošetrenie jódom, postrek stimulátormi rastu, kŕmenie kyselinou boritou).

Pridať komentár

záhradné

kvety