Osvedčené a milované mnohými letnými obyvateľmi paradajka „Dubrava“: čo je dobré a prečo sa oplatí rásť

Mnohí milovníci paradajok sa pri výbere plodiny určenej na pestovanie na svojom mieste riadia takými vlastnosťami, ako sú nenáročnosť a vysoký výnos. Potrebujú kultúru pre lenivých, ktorí môžu rásť a rozvíjať sa sami.

Na základe opisu paradajok Dubrava sa dá povedať, že ide iba o takúto odrodu. Je všeobecne známy a medzi záhradníkmi nestráca svoj význam. A tajomstvo popularity spočíva v ľahkej starostlivosti a prežití za akýchkoľvek poveternostných podmienok: v horúcom alebo chladnom počasí, v daždi alebo suchu sa paradajka rovnako teší dobrej úrode. Zvážte charakteristiky a popis odrody paradajok Dubrava, ukazovateľov výnosu a pravidiel pestovania.

Opis odrody

Osvedčené a obľúbené mnohými letnými obyvateľmi paradajka Dubrava: čo je dobré a prečo sa oplatí rásťStará odroda paradajok Dubrava sa do poľnohospodárov zamilovala kvôli vysokej úrode a odolnosti voči nepriaznivým poveternostným podmienkam. Je dobre známy skúseným aj začínajúcim záhradníkom. Doteraz sa odroda Dubrava nazývala Dubok a mnohí ju zo starej pamäte nazývajú teraz. Dubok sa v Rusku dobre etabloval a je do dnešného dňa stabilne žiadaný.

Jedná sa o krátku, kompaktnú rastlinu, ktorej výška stonky nepresahuje 70 cm. Kultúra zaberá málo miesta a je vhodná na pestovanie v malých letných chatkách a dokonca aj na balkóne.

Odkazuje na determinant... Kríky sú silné, mierne rozvetvené, no napriek tomu listy úplne pokrývajú stonku. Listy sú malé, svetlo zelené, vlnité. Kvetenstvo je jednoduché, stredne veľké. Prvý vaječník je tvorený pod šiestym listom, nasledujúce sa striedajú každé dva listy.

Odroda je predčasná. Prvá zelenina zmení farbu na 85 až 90 dní po klíčení. Tento ukazovateľ je typický pre južné regióny. V severnej časti našej krajiny dozrieva až v deň 110. Rastlina sa nebojí chladného počasia, prináša plody až do neskorej jesene.

Vzhľadom k tomu, že odroda predčasne dozráva, pravdepodobnosť poškodenia neskorá pleseň malé. Ale vo všeobecnosti sa kultúra nelíši v odolnosti voči rôznym chorobám, takže kríky potrebujú na preventívne účely pravidelné ošetrenie.

Plody sú mäsité, okrúhle, s hmotnosťou do 110 g. Kôra je červená, zhutnená, vďaka čomu sa zelenina dlhodobo skladuje a vydrží dlhodobá preprava. Otrané nezrelé ovocie dozrieva samo o sebe. Existuje 5 semenných komôr, ale v nich je málo semien.

Chuť zrelej zeleniny je kyslá, takže dub nevyhovuje každému. Pôvodne bol určený na morenie, ale čoskoro sa použil na prípravu výrobkov z paradajok.

Vysoká plodnosť kríkov s nízkym rastom poskytuje až 5 kg na 1 štvorcový meter. m. Paradajky sa vyvíjajú dobre v daždivom teplom počasí so zriedkavými slnečnými dňami, ale plodina nezomrie v suchu, zníži sa iba jej úroda. Plodné obdobie sa predĺži, plody sa priviažu do začiatku septembra.

Ako pestovať sadenice

Pred výsevom sa semená ošetria dezinfekčným prostriedkom, napríklad 2% roztokom mangánu. Akýkoľvek kontajner je vhodný, ale je lepšie zvoliť plastové misky. Na dne sú potrebné odtokové otvory, pretože nadmerná vlhkosť bude mať škodlivý vplyv na klíčky. Neexistujú žiadne osobitné požiadavky na pôdu, ale nebude zbytočné pripomenúť, že rovnako ako semená musí byť pôda dezinfikovaná. To je možné dosiahnuť vriacou vodou. Po zasiatí semien zakryte nádobu fóliou, až kým sa neobjavia prvé výhonky.

Referencie. Druh nepatrí do hybridov, čo znamená, že semená z plodov sa môžu použiť na výsadbu.

Osvedčené a obľúbené mnohými letnými obyvateľmi paradajka Dubrava: čo je dobré a prečo sa oplatí rásťKlimatické vlastnosti regiónu ovplyvňujú načasovanie výsevných semien. Semená sa zvyčajne vysievajú 60 dní pred výsadbou do zeme. To znamená, že optimálny čas na siatie je polovica alebo koniec marca.

Zatiaľ čo sadenice sú v dome, je potrebné monitorovať pôdnu vlhkosť. Vysušenie je neprijateľné, ale nahromadenie vlhkosti nie je pre prvé výhonky užitočné.

Keď sa prvý pár listov objaví na mladých kríkoch, vykoná sa zber. V tomto okamihu sa aplikuje prvá časť hnojív - komplex minerálnych zložiek. Druhé kŕmenie sa uskutočňuje pred výsadbou na otvorenom priestranstve, tiež s minerálmi.

Po 1,5 mesiaci sú mladé rastliny zatvrdené, čo spočíva v zmene teplotného režimu: počas dňa sa udržiava na teplote okolo 18 ° C a v noci na 12 ° C.

Rada.V severných oblastiach sa na predĺženie denných hodín používajú všetky žiarovky, ktoré poskytujú denné svetlo.

Ako pestovať paradajky

Pred výsadbou sadeníc do zeme sa musí vykopať pôda a všetky buriny s koreňmi sa musia odstrániť. Nezabudnite pridať organické a minerálne hnojivá. Sadenice sa vysádzajú na lôžka, keď sa zem zahreje do hĺbky 15 cm.

Pre paradajky sú vhodné piesočnaté aj hlinité pôdy, na ktoré sa na jar aplikujú dusíkaté a potašové hnojivá. Pravidlá striedania plodín vám pomôžu zvoliť ten správny pozemok pre paradajky: odporúča sa zasadiť ich do postelí, kde predtým rástla cuketa, cibuľa, uhorky, mrkva, kapusta, zelenina. Nie je vhodné miesto, kde predtým rástli predstavitelia nočnej rodiny.

Tvrdené sadenice sa presádzajú do zeme pri 3 až 4 kríkoch na 1 štvorcový meter. Uvoľnená, burina a chúli sa každé 2 týždne. Prvýkrát po presadení sa odporúča rastliny chrániť pred slnečným žiarením, napríklad listami lopúcha. Kultúru zaliate pri koreni a podľa potreby.

Rada. Ak je to možné, chráňte oblasť rajčiaka pred vetrom a prievanom.

Dodržiavanie nasledujúcich pravidiel pre výsadbu paradajok v zemi pomôže mladým rastlinám rýchlo sa dostať do vonkajších podmienok, čo zabezpečí úspešný ďalší rast a vývoj:

 1. Osvedčené a obľúbené mnohými letnými obyvateľmi paradajka Dubrava: čo je dobré a prečo sa oplatí rásťNalejte predtým vyrobené diery roztokom mangánu na dezinfekciu pôdy a ďalšiu ochranu ovocia pred infekciami.
 2. Rastlinu pestujte tak, aby prvá dvojica listov bola 2 až 3 cm nad zemou, čo umožní rast koreňového systému, ktorý dostane potrebné množstvo hnojiva a kyslíka.
 3. Prvých 8-10 dní, sadenice nepotrebujú zálievku.
 4. Ak je to potrebné, zatiente sadenice pred spaľovacím slnkom.
 5. Vytváranie kríkov začnite až vtedy, keď sa objavia nové listy, odtrhnite prebytočné výhonky a nechajte 2 alebo 3 stonky. To má dobrý vplyv na plodenie kultúry.

Ak chcete získať úrodu skôr, kríky sú nevlastné a rastlina sa formuje do jedného kmeňa. Pri vytváraní kríkov v 2 stonkách sa nevlastníci vyberú z troch dolných dutín, keď sa tvoria v 3 stonkách - z dvoch spodných.

Referenčné! Tvorba kríkov v 3 stonkách vedie k vyšším výnosom.

Nevyhnutným predpokladom v čase opelenia je udržiavať teplotu nie vyššiu ako 25 ° C, inak opeľovanie nenastane. Ostražitosť je potrebná od začiatku do polovice mája. Filmový kryt používajte za nepriaznivých podmienok.

Kultúra nepotrebuje podväzok, pretože odroda je poddimenzovaná. Zviazané kríky však majú svoje výhody, hlavnou z nich je to, že zelenina sa nedotýka pôdy a netrpí hnilobou. Zároveň nie je narušená integrita puzdra: neoddeľuje sa od svojej vlastnej váhy.

Pri pestovaní nízko rastúcich rajčiakov sa hnojivá s obsahom dusíka aplikujú 1-krát počas tvorby ovocia. V priebehu vegetačného obdobia kultúra potrebuje fosfor a draslík. Kŕmenie sa vykonáva raz za 2 týždne.

Choroby a škodcovia

Osvedčené a obľúbené mnohými letnými obyvateľmi paradajka Dubrava: čo je dobré a prečo sa oplatí rásťPriemerná odolnosť rastlín voči chorobám naznačuje potrebu pravidelných preventívnych opatrení.Patria sem chemické úpravy, mulčovanie, kvapkové zavlažovanie. Na prevenciu použite fungicídy so systémovým kontaktom: „Ditan M-45“, „Quadris 250“. Frekvencia profylaktickej liečby je raz za 20 dní.

Ak je kultúra poškodená koncom plesne, na záchranu rastliny sa môžu použiť chemické aj ľudové metódy. Chemickým ošetrením je furacilín a ľudovým ošetrením je sóda alebo ocot. Roztok furacilínu sa pripravuje jednoducho: 10 tabliet v 10 litroch vody. Postrekujte, až kým sa na prvých vaječníkoch neobjavia kvety, pri prvých plodoch. Každý týždeň nastriekajte roztok sódy rozpustením 1 polievkovej lyžice jedlej sódy v pol kbelíku s vodou.

mulčovanie a zapáchajúce trávy okrem hmyzu žijúceho v podzemí. Hlavná pôda škodca Je medveď. Pohybujúce sa v podzemí poškodzuje koreňový systém, v dôsledku čoho sadenice umierajú. Nasekané strúčiky cesnaku a rybích hláv sú tiež dobre chránené pred medveďom, ak sú pochované v posteliach.

Liečba insekticídmi 1 mesiac pred plodením zachráni rastlinu z rajčiakových roztočov. Aby sa tomu zabránilo, je okrem iného potrebné pravidelne kontrolovať kríky na prítomnosť škodcov zo sveta hmyzu.

Ak sú rajčiaky vysadené v skleníku, nezabudnite na pravidelné vetranie.

Odtiene pestovania na otvorenom priestranstve av skleníku

Paradajka Dubrava je vyhlásená ako odroda na otvorenom priestranstve. Keď sa pestujú v skleníkových podmienkach, výška kríkov presahuje 70 cm. A ak paradajky na ulici nepotrebujú podväzok, bez skleníka sa nemôžete obísť. Aj veľkosť ovocia sa zdvojnásobí. V skleníku je Dubok náchylnejší na napadnutie plesňovými infekciami spôsobujúcimi choroby ako kdekoľvek inde.

Zber a aplikácia plodiny

Zrelé zeleniny sa zbierajú v júni. Nie je potrebné čakať na úplné dozrievanie, hnedé paradajky dozrievajú samostatne. Zozbierané ovocie sa dlhodobo skladuje a dokonale prepravuje. Hlavná vec je mať čas na zber zeleniny načas, bezva z prezretia.

Paradajky sú vďaka svojej kyslej chuti dobré v náleve, marináde, konzervácia... Ideálne na výrobu lecho, kečupu, džúsu, zemiakovej kaše. Ale ich používanie v čerstvom stave je menej atraktívne.

Výhody a nevýhody

Hlavnou výhodou odrody je vysoký kvantitatívny ukazovateľ s jednoduchou starostlivosťou. Stále však existuje mnoho pozitívnych vlastností, ktoré si zaslúžia pozornosť:

 • Osvedčené a obľúbené mnohými letnými obyvateľmi paradajka Dubrava: čo je dobré a prečo sa oplatí rásťmiera prežitia kultúry v južných aj severných regiónoch;
 • skoré zrenie;
 • nevyžaduje pripnutie;
 • nevyžaduje podväzok;
 • možnosť pestovania bez skleníka;
 • dlhé skladovanie;
 • dobrá prepravovateľnosť;
 • možnosť chovu doma: na balkóne alebo parapete;
 • tvorba vaječníkov dokonca aj v daždivom počasí;
 • prežitie úrody v suchu.

Medzi negatívne aspekty tejto odrody patrí:

 • kyslá chuť ovocia;
 • stredná odolnosť proti plesniam a plesňovým infekciám;
 • dozrievanie prasklín.

Recenzie farmárov

Recenzie zrelej zeleniny sú veľmi kontroverzné, predovšetkým kvôli neobvyklej chuti ovocia. Napriek mnohým pozitívnym vlastnostiam sa im však podarilo získať veľa fanúšikov.

Existujú prípady, keď sa Dubok pri vytváraní potrebných podmienok dobre vyvíjal na parapete a potešil ho čerstvou čerstvou zeleninou na Nový rok. Poľnohospodári zdôrazňujú najmä minimálne výdavky na úsilie v porovnaní s konečným kvantitatívnym výsledkom. A samozrejme, skorá zrelosť paradajok zaujme, čo im umožní hostinu od prvého letného mesiaca.

Elena, Volgograd:"Nepáčilo sa mi dubu." Plody sú vodnaté a kyslé. Zasadil som ho prvýkrát, nebudem sa opakovať. Bol som rád, že tam nie je fytoftor. Kríky boli zdravé celé leto. ““

Maria, Vladivostok:„Začiatkom jari som si kúpil balíček semien paradajky Dubrava. Výsadba 20. marca. Už koncom mája som ich vysadil na záhrade. Všetka moja starostlivosť bola redukovaná na podväzok, burinu a zalievanie (5-krát za sezónu).Nehnojilo, neštiplo. Úroda ma potešila. Som spokojný".

Gennady, Samara:„Koncom mája sme vysadili sadenice. Leto sa ukázalo byť daždivé, moja žena a ja sme si mysleli, že celá plodina zomrie, ale o dva týždne sme videli, že naše sadenice sa dobre zakorenili a začali rásť. Prvá vzorka bola odobratá na konci júla. Paradajky sa mi nepáčili, sú príliš kyslé, ale moja žena mala zeleninu rada. Ale v zošívanie zelenina získala úžasnú chuť. Túto odrodu zasadíme znova, ale iba na morenie. ““

Osvedčené a obľúbené mnohými letnými obyvateľmi paradajka Dubrava: čo je dobré a prečo sa oplatí rásť

záver

Popis odrody, fotografie, recenzie paradajky Dubrava zahrnuté v recenzii článku hovorili o časom testovanej kultúre rajčiaka, známej už od čias ZSSR. Skutočnosť, že táto odroda paradajok prežila dodnes a je medzi skúsenými záhradníkmi veľmi žiadaná a rešpektuje, hovorí o jej nevyhnutnosti v každej letnej chate v akomkoľvek počasí a v akomkoľvek regióne.

Nie každá zeleninová plodina je schopná vykročiť z jednej éry do druhej bez toho, aby stratila svoju dôležitosť, stále si v letných chatách zaujíma miesto.

Pridať komentár

záhradné

kvety