Zachránime postihnutú úrodu paradajok alebo ako ušetríme paradajky z plesni, ak sú už choré

Neskorá pleseň je problémom, ktorý pozná väčšina záhradníkov. Táto plesňová choroba každoročne ohrozuje zber mnohých rastlín: zemiaky, paprika, baklažány a iné výsadby. Medzi nimi sú paradajky. Keď sa objaví na jednom kríku, čoskoro zasiahne všetky rastliny.

Ak sa opatrenia neprijmú včas, môže celá plodina za pár dní odumrieť. V tomto článku sa dozviete, ako zistiť infekciu plesňou v rajčiakoch, ako ušetriť rajčiaky z plesne, ak už sú choré, aké sú preventívne opatrenia.

Známky zamorenia paradajkami s plesňou

Phytophthora je huba, ktorá sa vyvíja v podmienkach vysokej vlhkosti. Napadá rastlinu priamo z pôdy alebo ju prenáša vietor z chorých kríkov na zdravé.

Najčastejšie sa prvé príznaky choroby objavujú na listoch. Sú pokryté tmavošedými a hnedými škvrnami, niekedy s bielymi nadýchanými kvetmi na chrbte. Stonka je tiež pokrytá škvrnami. Kvetenstvo zožltne, stmavne a čoskoro odpadne.

Zachránime postihnutú úrodu paradajok alebo ako ušetríme paradajky z plesni, ak sú už choréOvocné plodiny sú tiež ovplyvnené. Na nich sa objavujú hnedé alebo čierne škvrny nerovného tvaru. Postupom času sa zlúčia do jedného miesta. Paradajka mení tvar, stáva sa škaredou, zjemňuje a nakoniec hnije, čím vydáva nepríjemný zápach.

Môže sa objaviť aj na plodoch neskorej plesne po zbere. Infikovaná zelenina začne počas skladovania a dozrievania stmavnúť a zhniť.

Ako sa vysporiadať s plesňou, ak už sú paradajky choré

Keď ochorenie postupuje, často nemôžu byť infikované rastliny zachránené - sú okamžite zlikvidované, aby sa zabránilo epidémii. Ak sa choroba zistí v skorých štádiách, paradajky sa môžu vyliečiť, pre ktoré existujú rad metód.

chemikálie

Čím silnejšia rastlina, tým menej je náchylná na ochorenie. Zvyšovaním odolnosti paradajok ich kŕmením hnojivami fosforu a draslíka.

Po infikovaní okamžite odstráňte zasiahnuté listy a plody a potom nastriekajte kríky fungicídom. Po týždni proces iba ovocie s roztokom chloridu vápenatého. 10% roztok sa predáva v lekárňach. Zriedi sa vodou v pomere 1: 3.

Poznámka! Nepoužívajte chémiu na napadnutie zrelého ovocia. Chemické spracovanie je vhodné, iba ak je ovocie stále zelené.

Zachránime postihnutú úrodu paradajok alebo ako ušetríme paradajky z plesni, ak sú už choré

Ľudové metódy

Ak sa vám chemikálie nepáčia a obávajú sa udržateľnosti a kvality plodiny, skúste to ľudové metódy. Sú tiež účinné v boji proti plesni:

  1. Jedným z dostupných prostriedkov je jód... Je to vynikajúci dezinfekčný prostriedok. Pripravte si roztok 1 liter mlieka, 1 vedro vody a 15-25 kvapiek jódu, nastriekajte napadnuté rastliny.
  2. Jednoduchšie riešenie: mix mlieko a voda v pomere 1: 1 a paradajky striekajte denne.
  3. Cesnaková zmes. Nasekajte 100 g cesnaku a nalejte 200 g prevarenej vody. Nechajte variť jeden deň a pridajte 1 g manganistanu draselného. Rozpustite v 10 litroch vody a použite sprejový roztok.
  4. Mnoho záhradníkov odporúča soľanky.... Vytvorí na rajčiakoch film, ktorý bude chrániť ovocie. Za týmto účelom rozpustite pohár soli v 10 litroch vody.

Agrotechnické techniky

Ak nechcete odstrániť krík, skúste prepichnúť chorú rastlinu medeným drôtom. Tým sa paradajka obohatí kyslíkom a normalizuje sa jej hladina chlorofylu, čím sa stane odolnejším voči chorobám.

Zapálte drôt, odrežte malý kúsok dlhý asi 5 cm a vložte ho do stonky 10 až 12 cm nad úrovňou pôdy a konce ohnite dole.

dôležitý! Ak nebolo možné zachrániť rastlinu z fytofthory, je dôležité ju správne odstrániť. V žiadnom prípade nevyhadzujte krík do kompostovej jamy, pretože pri následnom kŕmení záhrady humusom to vyvolá nové infekcie. Vypálte choré kríky od zdravých.

Ako ušetriť úrodu

V ošetrovaní infikovanej plodiny v skleníku a vonku je malý rozdiel. Hlavné nuansy sú v preventívnych opatreniach.

V skleníku

V skleníku sa vďaka ochrane pred nadmernou vlhkosťou - dažďom, rosou, hmlou vytvárajú priaznivé podmienky pre vývoj huby fytofthory. Funguje to však iba vtedy, ak je skleník pravidelne vetraný.

Je lepšie liečiť infikované rastliny ľudovými liečivami, pretože chemickým ošetrením v uzavretom a upchanom skleníkovom plyne vzduch. Po ošetrení alebo odstránení rastlín venujte osobitnú pozornosť pôde. Po zbere sa ošetrí roztokom „Fitosporínu“ tak, aby huba odumrela a neinfikovala výsadbu budúci rok.

Zachránime postihnutú úrodu paradajok alebo ako ušetríme paradajky z plesni, ak sú už choré

Na otvorenom poli

Vonku sú paradajky náchylnejšie na choroby, pretože dážď a rosa vytvárajú priaznivé podmienky pre rast huby. Pri infikovaní používajú chemikálie, ošetrujú rastliny v jasnom počasí ráno alebo večer. V priemere sa to robí každých 10-14 dní. Majte však na pamäti, že veľa liekov sa dá ľahko prať dažďom.

Čo robiť, keď plody napadnú neskoré plesne

Aj keď choroba dosiahla ovocie, nemali by ste zúfalstvo. Úrodu je možné ešte uložiť a dokonca zjesť.

Ako ušetriť

Ovocie napadnuté plesňou zozbierajte do spoločnej nádoby. Paradajky nalejte teplou, takmer horúcou vodou alebo roztokom manganistanu draselného na pár minút. To zabije baktérie. Potom dôkladne vysušte každú zeleninu a zabaľte ju do papiera, aby ste zabránili vzájomnému infikovaniu plodov. Paradajky nechajte na čistom a suchom mieste.

Môžem ich zjesť

Ak neskorá pleseň neprenikla hlboko do ovocia, paradajky sa môžu jesť odrezaním vrstvy poškodenej hnilobou.

Ako ušetriť zelené paradajky

Ak je rastlina s nezrelé ovocie chorá, je možné uložiť zelené paradajky. Zbierajte ovocie bez známok choroby - mali by byť celé, pevné, bez čiernych alebo hnedých škvŕn. Ďalej nezabudnite opláchnuť teplou vodou - týmto spôsobom z ovocia umyjete baktérie.

Potom nechajte uschnúť na teplom mieste mimo slnečného žiarenia. Aktívne slnko zmenšuje paradajky a nedovoľuje im dozrieť. Po niekoľkých týždňoch je možné zozbierať prvé zrelé paradajky.

Zachránime postihnutú úrodu paradajok alebo ako ušetríme paradajky z plesni, ak sú už choré

Preventívne opatrenia

Je známe, že chorobe sa dá lepšie predchádzať ako sa liečiť, a preto:

  1. Pred výsadbou nezabudnite dezinfikovať pôdu. Tým sa zníži možnosť neskorého plesne na minimum.
  2. Rastlinné paradajky po repe, uhorkách, cibule, kapuste, mrkve.
  3. Paradajky naolejujte skoro ráno.
  4. Ak sa rajčiaky pestujú v skleníku, nezabudnite vetrať miestnosť, aby nedošlo ku kondenzácii.
  5. Nezabudnite uvoľniť pôdu pre lepšie prevzdušnenie koreňov.
  6. Nezanedbávajte kŕmenie rastlín biologicky aktívnymi a ľudovými liečivami.

tipy a triky

Pri zavlažovaní sa uistite, že voda neprenikne do rastlín a ovocia - preto je vhodné používať zavlažovacie systémy.

Bojujte proti plesni bude to efektívnejšie, ak budete rastliny kŕmiť fosforom alebo draslíkom. A samozrejme, nenechajte sa odradiť, ak rastliny ochorejú - môžu sa zachrániť, ak vynaložíte dostatočné úsilie.

záver

Phytophtora každoročne ovplyvňuje paradajky v oblastiach s rôznym podnebím. Ale infikované ovocie sa dá zachrániť a dokonca aj jesť, takže sa nemusíte ponáhľať, aby ste sa ich zbavili. Chemické a prírodné prostriedky, agrotechnické techniky pomôžu v boji.

Starostlivo sledujte svoju záhradu: ľahšie prekonať neskoré plesne paradajok, ak si to všimnete v skorých fázach. A samozrejme, najúčinnejším prostriedkom je prevencia.Pri správnej výsadbe a starostlivosti nemusíte bojovať s touto chorobou.

Pridať komentár

záhradné

kvety