Tajomstvo úspešného pestovania paradajok „Black Moor“

Čierne paradajky priťahujú pozornosť svojou neobvyklou farbou. Málokto však vie, že tmavé ovocie má v dôsledku prítomnosti antokyanínových pigmentov antioxidačný účinok na organizmus, zvyšuje imunitu a dokonca stimuluje mužskú potenciu.

Medzi tmavomodré odrody patrí okrem iného paradajka čierna. Ďalej v článku sa zameriame na jeho vlastnosti a tajomstvá úspešnej kultivácie.

Charakteristiky a opis odrody

Hlavné vlastnosti paradajok Black Moor sú:

 1. Mid-zrelosť... Od klíčenia po dozrievanie ovocia prechádza 105-115 dní.
 2. Vysoký výnos... Z jedného kríka, ktorý podlieha poľnohospodárskej technológii, môžete získať 4-6 kg úrody.
 3. Semi-determinizmus... Rast rastlín sa zastaví po vytvorení 10 až 12 zhlukov.
 4. Priemerná výška... Výška rastlín dosahuje 140 - 180 cm.
 5. nenápadnosť... Vhodný na pestovanie v skleníku aj na otvorenom poli.

Paradajky tejto odrody majú tvar slivky a majú sladkú chuť.... Pestujú stredne veľké, vážia 40 - 50 g. Na jednom zhluku sa vytvára 10 - 15 plodov. Na fotografii môžete vidieť, ako vyzerajú:

Tajomstvo úspešného pestovania paradajok čierneho

Až do stavu úplnej zrelosti majú plody blízko stebla zelenú škvrnu.... Farba paradajok sa pohybuje od červenkasto hnedej po čiernu. Je to ovplyvnené kyslosťou pôdy, na ktorej pestuje paradajka. Ak je pôda kyslá, rajčiaky začnú červenkastohnedé. Ak je pH pôdy neutrálne, farba bude takmer čierna.

Pozor! Skúsení záhradníci našli spôsob, ako získať paradajky tejto odrody s najčiernejšou farbou. Redukujú kyslosť pôdy pomocou popola: privádzajú ju v množstve 1 kg na 1 štvorcový. m.

Klady a zápory

Odroda Black Moor má niekoľko výhod.:

 • rastliny dobre tolerujú zmeny teploty a prinášajú ovocie do polovice jesene za teplého počasia;
 • nezvyčajná ovocná farba;
 • sladká chuť paradajok;
 • vysoká produktivita;
 • je možné pestovať vonku.

Medzi nevýhody pestovateľov paradajok patria nasledujúce:

 • musíte stlačiť, zviazať a vytvoriť krík;
 • ovocie má tenkú pokožku a šťavnatú dužinu, a preto netolerujú dobre prepravu;
 • plody nie sú vhodné na konzervovanie ako celok;
 • paradajky sú silne konzumované škodcami;
 • rastliny sú náchylné na choroby.

Funkcie ošetrovacích a kultivačných techník

Proces pestovania tmavosiatych paradajok je podobný postupu starostlivosti pre zvyčajné červené paradajky.

Prečítajte si o ďalších odrodách paradajok:

Paradajka "Samara" a jej výhody oproti iným druhom paradajok

Nenáročné, produktívne a chutné paradajky "Staroselsky"

Univerzálne skoré dozrievanie paradajok "Volgogradsky"

Príprava osiva

Pred výsadbou sa semená kontrolujú na klíčenie.... Umiestnia sa do pohára a pri teplote miestnosti sa naplnia vodou. Semená, ktoré klesli na dno, sú vhodné na výsadbu.

Na zvýšenie klíčivosti sa semená namočia do roztoku stimulátora rastu: napríklad „Epina“ alebo „Zirkón“ (roztok sa pripravuje podľa pokynov výrobcu).

Tajomstvo úspešného pestovania paradajok čierneho

Výsev semien pre sadenice

Semená sú najlepšie zasadené pre sadenice v marci.

Pozor! Ak nie ste spokojní s klíčením semien, budete mať dostatok času na vysadenie ďalších rastlín.

Je lepšie kúpiť pôdu v obchode - príprava pôdy z vášho webu bude trvať dlho.

Semená sú zapustené do pôdy 1-1,5 cm a posypané vrstvou zeminy... Nádoba s pôdou je zabalená do plastového obalu, čím sa vytvára mikroklíma priaznivá na klíčenie semien. Pred vznikom je nádoba umiestnená na tmavom mieste. Keď sa objavia výhonky, sú vytiahnuté na svetlo (film je odstránený). Keď pôda vyschne, klíčky sa opatrne zalejú usadenou vodou.

Vyberanie sadenice

Keď sa objaví niekoľko skutočných (nie kotyledónových) listov, sadenice paradajok sa potápajú - každá rastlina je vysadená v samostatných nádobách. Paradajky budú rásť a rozvíjať sa v nich, až kým nebudú vysadené v hlavnej pestovateľskej oblasti.

Výsadba sadeníc na trvalé miesto

Rastliny sa presádzajú do stálej pestovateľskej oblasti v polovici mája (do skleníka) a počas prvého týždňa v júni, keď hrozba ranných mrazov prechádza do voľnej prírody.

Schéma pristátia: 40 - 45 cm medzi rastlinami v rade a 60 cm medzi radmi.

Pred výsadbou sa každá jamka preleje vodou a pridajú sa komplexné hnojiváobsahujúci dusík, fosfor a draslík (dávka podľa pokynov výrobcu).

Tajomstvo úspešného pestovania paradajok čierneho

Starostlivosť o rastliny a kŕmenie

Skúsení záhradníci pred kvitnutím paradajok (vo fáze pučania) sa letecká časť rastlín postrieka roztokom kyseliny boritej. Je pripravená z 1 čajovej lyžičky kryštálov kyseliny boritej a 1 pohára horúcej vody. Po rozpustení sa zmes naleje do 10 1 vody s teplotou miestnosti. Na získanie dobrej úrody sa listy, stonky a púčiky hojne postriekajú výsledným roztokom z rozprašovacej fľaše.

Dôležité! Takéto kŕmenie je vhodné vykonávať za oblačného počasia alebo po západe slnka. Tým sa zabráni spáleniu mokrých listov.

Paradajkové kríky rastú vysoko a preto potrebujú podväzok na podpery.

Rastliny stepchild: odstráňte mladé výhonky, ktoré sa tvoria v listových osiach. Passynching sa vykonáva 1-2 krát týždenne, ráno alebo večer. Stĺpce zo vzdialených výhonkov sú ponechané vysoké 1,5 - 2 cm.

Kríky čiernej slatiny v 1-2 stonkách.

Pozor! V skleníkoch, za teplého slnečného počasia, sa rastlinné kvety opeľujú jemným trasením kvetinovými kefami. Týmto spôsobom je možné dosiahnuť viac vaječníkov.

Tajomstvo úspešného pestovania paradajok čierneho

Zavlažovanie a povoľovanie

Pred kvitnutím sa rastliny polievajú každé 4 až 6 dní. v množstve 4 až 5 litrov na 1 štvorcový meter. m. Počas kvitnutia a liatia ovocia sa zalievanie zvýši na 8 až 10 litrov.

Po zalievaní sa pôda okolo kríkov uvoľní a posype suchou zeminou... Uličky sú buriny 1-2 krát týždenne. Niekoľko týždňov po výsadbe sa rastliny posypú: základňa stonky sa posype zeminou o 2 až 5 cm, v postrekovanej časti sa potom vyvinú ďalšie korene, ktoré zlepšia výživu kríka.

sklizen

Júl a august sú zrelé a čas zberu... Pravidelný zber paradajok prispeje k priateľskému dozretiu zvyšného ovocia. Môžete si vybrať nezrelé paradajky, dať ich do krabíc a nechať dozrieť na tmavom mieste.

Pozor! K nezrelým paradajkam s tmavým ovocím sa môžu pridať červenoplodé bratia. Tým sa urýchli proces zrenia.

Choroby a škodcovia

Tajomstvo úspešného pestovania paradajok čiernehoJednou z nevýhod Čierneho Moora je náchylnosť k chorobám.... Ako preventívne opatrenie sa odporúča rozliať (aj nakúpenú) pôdu roztokom síranu meďnatého v množstve 1 lyžica. lyžica na 1 liter vody.

Pre prevenciu hniloby (Hovorí o nedostatku vápnika a prejavuje sa škvrnami na vrchole ovocia), ktoré môžete pripraviť z koreňa z popola. Roztok sa pripraví zriedením 0,5 litra popola v 4 až 5 litroch vody. Pod kríkom sa spotrebuje 0,5 litra hnojiva.

Hlavnými škodcami paradajok sú molice a vošky... Ak sa objavia, rastlina sa môže ošetriť Imidorom (1,5 ml na 10 l vody). Pestovatelia paradajok tiež rozlišujú postrek kríkov cesnakovou tinktúrou ako účinnú metódu kontroly škodcov. Pripravuje sa infúziou 200 g strúčikov cesnaku v 5 litroch vody počas 5 až 6 hodín. Výsledná tinktúra sa hojne zavlažuje na stonkách a listoch paradajok na oboch stranách.

Viac o odrodách paradajok:

Paradajkový „čokoládový zázrak“: recenzie a fotografie úrody

Technológia pestovania paradajok "Indigo Rose"

Recenzie pestovateľov paradajok

Na internetových fórach Existujú rôzne recenzie týkajúce sa odrody Black Moor, väčšinou pozitívne.

Tajomstvo úspešného pestovania paradajok čiernehoElena, moskovská oblasť: „Pestujeme čierne paradajky každú sezónu. Striedame odrody. Minulý rok sme vyskúšali Čierny Moor. Chutí veľmi sladko, na kríku vyzerá krásne: na kefách je takmer všetko rovnako veľké. Čítal som, že ak pravidelne konzumujete tieto paradajky čerstvé, zvyšuje sa vaša imunita, zlepšuje sa stav vašej pokožky a metabolické procesy sa urýchľujú. ““.

Oksana, Kirov„Z tejto odrody sme nedostali veľké úrody. Možno by to malo byť lepšie oplodnené. Ale kríky priniesli ovocie až do jesene. Celá rodina poznamenala, že tmavé paradajky vyzerajú na čerstvých letných šalátoch veľmi chutné. ““.

Anatoly, Krasnodar: „V lete som túto odrodu pestoval na otvorenom poli. Plody nie sú veľké, ale je ich veľa. Je nevyhnutné ho zviazať: kefy sú veľké, môžu zlomiť puzdro. “.

Poďme to zhrnúť

Paradajky odrody Black Moor obsahujú antokyány, ktoré majú antioxidačný účinok a inhibujú oxidačné procesy. Tieto paradajky sú dobré pre telo a majú veľmi krásny vzhľad: plody rastú rovnomerne a sú kalibrované.

Starostlivosť o odrodu je štandardná: podväzok, štípanie, zalievanie, odburinenie a kŕmenie. Čierny Moor je náchylný na choroby, preto budú potrebné zvýšené ochranné opatrenia. Ak dodržíte všetky odporúčania, odroda vás určite poteší stabilnou úrodou!

Pridať komentár

záhradné

kvety