Čo je vyrobené z raže a ako je táto obilnina užitočná?

Už niekoľko storočí je ražou hlavnou obilnou plodinou. Po absorbovaní sily Zeme a živého slnečného žiarenia dala ľuďom zlaté zrno. Táto obilnina je bohatá na úrodu aj v drsných poveternostných podmienkach. Nie je nič za to, že lingvisti považujú ruské slovo „raž“ za odvodené od slovies „porodiť“, „porodiť“.

Zoberme si, o aký druh rastliny ide, aké sú jej užitočné vlastnosti, čo sa pripravuje a získava z raže a prečo naši predkovia túto obilninu tak milovali.

Čo je to cereálie

Čo je vyrobené z raže a ako je táto obilnina užitočná?

Táto jednoročná alebo dvojročná bylina patrí do čeľade bluegrass (cereálie). Podľa vedcov pestovaná raž (Sekale cereale) pochádza z raže buriny (Secale segetale). V skutočnosti je to jeho poddruh. Pôvod rastlín rodu raž sa pripisuje obdobiu stredného a horného treťohoria v období cenozoic (pred 55 - 23 miliónmi rokov).

Raž má vláknitý koreňový systém, ktorý preniká hlboko do pôdy do hĺbky 1 až 2 m. Stonka rastliny je rovná, dutá, s piatimi alebo šiestimi internódiami, dospievajúca pod ušami. Dosahuje priemernú výšku 80 - 100 cm a každá rastlina tvorí štyri až osem výhonkov.

Listy sú lineárne, šírky 1,5 - 2,5 cm, dorastajú do 30 cm a na hornej strane sú listy pokryté chĺpkami.

Počas vegetačného obdobia majú listy a stonky namodralú farbu, počas dozrievania sa stávajú zlatožltej.

Na vrchole stonky je kvetenstvo vo forme hrotu visiacej zlúčeniny s dĺžkou 5 až 15 cm a šírkou 0,7 až 1,2 cm.

Ovocie je podlhovastá húsenica, bočne stlačená, v strede hlboká drážka. Po dozrievaní ľahko vypadne z klátika. Zrná sú biele, zelenkavé, žlté alebo tmavo hnedé. Hmotnosť tisíc semien je 25 až 55 g.

Raž je krížovo opelená rastlina. Peľ nesie vietor. Ľahký vietor a vlhké počasie sú vhodné na opelenie. Tenká raž trpí neplodnosťou alebo zrnom (poloprázdne uši).

Rastlina nie je na pôdu veľmi náročná, na kyslé pôdy sa cíti dobre.

Raž je plodina odolná voči mrazu. Na úrovni kultivátora (v hĺbke 1,5 - 2 cm) vydrží aj pokles teploty na -19-21 ° C. Sadenice sa objavujú pri 0,5 - 2 ° C.

Stručná história kultivácie

Najstaršie archeologické nálezy ražných zŕn v Malej Ázii sa datujú do roku 2000 pred Kristom. e.

Pokrok poľnohospodárstva na severe prinútil starodávnych kultivátorov venovať pozornosť burine, ktorá sprevádzala siatie pšenice. Pšenica nerástla v náročnejších podmienkach a raže z burín viedli k bohatej úrode.

Raná doba železná (900 pnl) sa považuje za čas zavedenia raže do kultúry na území modernej východnej Európy a jeho prvé zmienky sa nachádzajú v análoch starovekého Ruska z rokov 1056-1115.

V priebehu tisíc rokov sa význam kultúry výrazne zvýšil. Stala sa hlavnou obilninou pre obyvateľstvo Európy a Ruska.

Do konca 19. storočia bolo 30 až 60% osiatej oblasti v Rusku pridelených na raž, zatiaľ čo pšenica zaberala menej ako 1%. Až do polovice dvadsiateho storočia raž, ovos a jačmeň zostali najrozšírenejšími plodinami v lesnom pásme.

Do roku 2000 sa však táto plodina umiestnila na siedmej priečke svetovej hrubej úrody obilia za pšenicu, ryžu a kukuricu. Od roku 1981 do roku 2010 sa osevné plochy s ražným osivom v Rusku znížili o viac ako 80%. Produkcia zrna raže je len asi 3,3 milióna ton ročne (pšenica sa pestuje asi 52 miliónov ton ročne).

Výskyt dokonalejších produktívnych odrôd pšenice odolných voči chladu znížil záujem poľnohospodárov o raž, ktorej odrody sa prakticky nezmenili.

Zloženie a KBZHU

Čo je vyrobené z raže a ako je táto obilnina užitočná?

Zrná obsahujú predovšetkým uhľohydráty, bielkoviny, tuky a vlákninu z potravy.

Raž je bohatá na vitamíny A, skupina B, PP. Zrno obsahuje vápnik, horčík, sodík, draslík a fosfor. Medzi stopovými prvkami sú železo, meď, zinok, mangán.

Výrobok obsahuje cholín, beta-karotén, neesenciálne a esenciálne aminokyseliny.

Z hľadiska obsahu 100 g obsah živín:

kukurica chlieb
Proteíny, g 9,9 13,0
Tuk, g 2,2 3,0
Sacharidy, g 55,8 40,0
Energetická hodnota, kcal 283 250

Prínos a ujma

Ražné zrná sa používajú celé alebo drvené. Klíčiace raže sú populárne ako zdroj vitamínov a mikroelementov.

Pravidelná konzumácia raže zvyšuje imunitný systém, zjemňuje a normalizuje fungovanie gastrointestinálneho traktu. Vďaka obsahu antioxidantov sa procesy starnutia spomaľujú.

Cholín, ktorý je súčasťou obilnín, znižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Zrná obsahujú vlákninu z potravy, takže podporujú rýchle nasýtenie a chudnutie. Vlákno absorbuje toxíny a odstraňuje ich z tela.

Veľké množstvo vápnika (24 mg na 100 g zŕn) posilňuje kosti, zuby a nechty. Z dôvodu vysokého obsahu draslíka (510 mg na 100 g) a horčíka (110 mg na 100 g) majú výrobky z raže priaznivý účinok na kardiovaskulárny systém.

Výskumy ukazujú, že konzumácia raže znižuje riziko rakoviny prsníka. U ľudí, ktorí pravidelne konzumujú túto obilninu, je menej pravdepodobné, že trpí cholelitiázou.

V Nemecku, Poľsku, škandinávskych krajinách sú výrobky z raže klasifikované ako zdravé a diétne.

Poškodenie raže na ľudí je spôsobené individuálnou intoleranciou. Bielkoviny vo svojom zložení môžu spôsobiť alergie. Tiež použitie ražu infikovaného námeľom vedie k závažnej otrave.

kontraindikácie

Raž v akejkoľvek forme je kontraindikovaný v prípade žalúdočných a črevných vredov, chronickej gastritídy, vysokej kyslosti a exacerbácie chorôb gastrointestinálneho traktu. Malo by sa pamätať na to, že vláknina zvyšuje peristaltiku čreva a môže dráždiť steny žalúdka. Nejedzte produkty z raže, ak ste alergický na bielkoviny obilnín.

Čo sa vyrába z raže

Čo je vyrobené z raže a ako je táto obilnina užitočná?

Ekonomické využitie raže zahŕňa výrobu múky, škrobu, alkoholu a krmív pre hospodárske zvieratá.

múka

Podľa spôsobu výroby existujú tri druhy raže:

 1. naočkuje - jemne rozomletý, prakticky neobsahuje obaly zŕn, sa preosieva. Má najsvetlejšiu farbu. Vhodný na rôzne druhy pečiva.
 2. hrubý - pred jeho výrobou sa väčšina vonkajších škrupín odstráni zo zŕn, zatiaľ čo väčšina buniek obklopujúcich embryo sa zachová. Mletie je hrubé, produkt má nerovnomernú veľkosť častíc, obsahuje zvyšky vonkajších obalov. Múka zadržiava takmer všetky cenné látky z celých zŕn. Obsahuje málo lepku, preto sa odporúča zmiešať ho s pšenicou.
 3. Tapeta - najhrubšia múka. Na získanie sa obilie používa bez akejkoľvek predúpravy. Je to tmavošedý prášok s viditeľnými hnedými otrubovými škvrnami. Zachováva najväčšie množstvo živín a vlákniny.

škrob

Škrob je vyrobený z ražného zrna, ktoré slúži ako plnohodnotná náhrada kukurice a pšenice. Používa sa na získanie sladkých výrobkov (melasa, glukóza, glukózo-fruktózový sirup), ktoré sa používajú namiesto cukru pri výrobe nealkoholických nápojov, cukroviniek a konzervovaných potravín.

alkohol

Raž je bohatá na uhľohydráty a slúži ako cenná surovina na výrobu etylalkoholu. Etylalkohol značky „Alpha“ sa vyrába výlučne z obilných surovín (pšenica a raž).

otruby

Otruby sú vedľajší produkt mletia múky.Je to tvrdá škrupina obilia. Ražné otruby sú cenným a výživným krmivom pre hospodárske zvieratá, najmä pre mlieko a mladé.

Cereálne jedlá

Ako sa raž používa pri varení? Najprv sa z neho pečie chlieb, pripravujú sa obilniny, ploché koláče a zdravé nápoje.

ovsená kaša

Na poruchy cukrovky a štítnej žľazy sa odporúča jesť rašelinu vyrobenú z mletých celých zŕn.

Pripravuje sa podľa tohto receptu:

 1. 100 g rozdrvených obilnín sa dôkladne umyje, až kým voda nebude číra.
 2. 200 ml slanej vody sa prevarí, krúpy sa nalejú a 5 až 7 minút varia na vysokej teplote.
 3. Nalejte do 300 ml mlieka a pokračujte vo varení na miernom ohni, kým sa neuvarí asi 30 minút.
 4. Do hotovej kaše pridajte maslo alebo rastlinný olej.

zaujímavý! Ako sa volá táto kaša? Predkovia ju nazývali varením, salomatom alebo hovorcom.

Naklíčené ražné koláče

Pre výživu výživy nie je ťažké pripraviť koláče z klíčiacich zŕn:

 1. Rozdrvia sa tri poháre klíčiacich zŕn.
 2. Táto hmota sa zriedi vodou do konzistencie tekutej kyslej smotany, pridá sa štipka soli a 2 lyžice. l. ražná múka.
 3. Pečieme v suchej nelepivej panvici.

Skans

Je to rod ražných koláčov, ktoré sa používali ako taniere v staroveku.

príprava:

 1. Zmiešajte 300 g ražnej múky a 100 g zmäknutého masla, pridajte 300 g tuku z kyslej smotany, vsuňte do dvoch vajec, ochutnajte soľ a cesto mieste. V prípade potreby sa pridáva múka. Cesto by malo byť veľmi tesné.
 2. Rozvaľkajte koláče a opečte v horúcej panvici s trochou oleja.

Ražný kvas

Nápoje na báze raže obohacujú telo užitočnými látkami a tónujú.

Ak chcete získať kvass:

 1. 200 g ražného chleba sa nakrája na plátky a suší sa v peci.
 2. Získané sušienky sa nalejú do 2 litrov vriacej vody a trvajú 6 hodín.
 3. Pridajte 100 g cukru a 5 g suchého droždia.
 4. Nechajte kvas na tmavom mieste dva dni dozrieť.

Aplikácia v tradičnej medicíne

Čo je vyrobené z raže a ako je táto obilnina užitočná?

Na liečebné účely sa používajú zrná, múka, otruby a dokonca aj uši.

Pri zápaloch priedušiek a kašľa sa ako zmäkčovadlo používa infúzia rašelinových klátikov. 2-3 st. l. suroviny sa vylejú do 500 ml vriacej vody a trvajú dve hodiny. Pite 100 ml tekutiny 3-4 krát denne.

V prípade abscesov sa na postihnutú oblasť aplikuje žuvacia strúhanka čerstvo upečeného soleného ražného chleba a na ňu sa aplikuje gázový obväz.

Odvar z otrúb zastavuje hnačku. Za týmto účelom, 2 lyžice. l. otruby sa varia v 100 ml vody po dobu 5 až 7 minút. Vypite tretinu pohára trikrát denne pred jedlom.

Ražný chlieb sa naopak používa ako mierne preháňadlo.

Prečítajte si tiež:

Čo je kukurica - je to ovocie, obilie alebo zelenina.

Ako variť nakladané paradajky, je chutné a jednoduché.

Strácame extra libier ľahko a bez hladoviek na „ryžovej diéte“.

záver

Do polovice dvadsiateho storočia zaujímalo ražné miesto v produkcii obilia a múky vedúce postavenie. Táto obilnina je menej náročná na kvalitu pôdy, teplo a vlhkosť ako pšenica. Avšak nové a produktívnejšie odrody pšenice vytlačili raž z polí.

Výrobky vyrobené z ražnej múky majú nízky obsah kalórií a bohaté na živiny, preto sa často zaraďujú do terapeutických a diétnych potravín. Ražný chlieb, otruby a klásky sa bežne používajú v ľudovom liečiteľstve. Dnešná ražná kaša, chlieb a kvas sa stali na našom stole vzácnymi hosťami, ražné výrobky sú však stále populárne medzi prívržencami zdravého životného štýlu a správnej výživy. Diverzifikujte svoju stravu pomocou tejto užitočnej a nezaslúžene zabudnutej cereálie.

Pridať komentár

záhradné

kvety