Choroby a škodcovia petržlenu: fotografie, metódy kontroly a prevencie

Voňavé a šťavnaté petržlen ozdobí každé jedlo: polievku, šalát, prílohu alebo predjedlo. Zbierajú to celé leto, časť je sušená alebo mrazená, časť sa konzumuje čerstvá. Ak chcete získať bohatú a chutnú úrodu zelenín, dodržiavajte pravidlá striedania plodín a starostlivosti, pravidelne prijímajte preventívne opatrenia na ochranu rastlín pred chorobami a škodcami.

Článok obsahuje najbežnejšie a najnebezpečnejšie choroby a škodcov petržlenu s fotografiami a popismi, účinné metódy boja proti chorobám a ich prevencie.

Choroby petržlenu

Choroby sa vyskytujú v dôsledku náhlych zmien počasia, dlhodobých dažďov a hmly. Dôvodom je nesprávna starostlivosť, nedodržiavanie pravidiel pristávacia, kontaminovaná pôda a semená. S cieľom účinne bojovať proti chorobe je dôležité rozpoznať ju na samom začiatku infekcie.

Múčnatka

Plesňové ochorenie, ktoré sa vyskytuje v dôsledku nedostatku alebo prebytku živín a slabej imunity. Zdrojmi choroby sú napadnuté zvyšky rastlín, nepripravená pôda. Huba sa v období horúčav a dažďov aktívne šíri, infekcia začína zdola a za pár dní sa celá petržlenová krava zakryje bielo-šedým kvetom. V priebehu času sa na stonke a listoch objavujú husté tmavohnedé gule a vredy.

Na profylaxiu sa používa postrek lôžok roztokom na báze srvátky. Hlavnou vecou je detekcia múčnatky v počiatočnej fáze infekcie, aby sa zabránilo jej ďalšiemu šíreniu. Inak dôjde k strate plodiny petržlenu.

Hrdza

Choroby a škodcovia petržlenu: fotografie, metódy kontroly a prevencie

Táto choroba dostala svoj názov od tmavo hnedých a žltých škvŕn, ktoré sa objavujú na listových doskách.

Priemer škvŕn je asi 0,5 cm, niektoré dorastajú do 1 cm. Pôvodca choroby, huba, je nebezpečný nielen pre petržlen, ale aj pre kôpr a zeler.

Hrdzavosť je hrozná, pretože napadnuté listy strácajú chuť a predajnosť a nie sú vhodné na konzumáciu.

Ako preventívne opatrenie pre výsadbu sa používajú dezinfikované semená a pôda sa dezinfikuje a zavlažuje teplou vodou. Raz týždenne sa lôžka postriekajú roztokom Bordeaux alebo roztokom síranu meďnatého.

Pozor! Roztok síranu meďnatého sa dá ľahko vyrobiť. Na 10 litrov vody je potrebné 50 g prášku. Horúca voda sa naleje do plastovej hlbokej nádoby a prášok sa naleje, dôkladne premieša a ochladí. Takéto profylaktické činidlo pomôže predchádzať vzniku múčnatky a iných hubových chorôb.

Fomoz

Toto ochorenie je typické pre regióny s nestabilnými klimatickými podmienkami. Na rastline sa objavujú tmavo fialové pruhy a škvrny, listy sivé, letargické a vyblednuté. Infikované vzorky odumierajú, choroba sa šíri do okolitých rastlín. Chuť a vzhľad petržlenu sa zhoršuje a napadnuté postele je takmer nemožné zachrániť.

Na profylaxiu sa používa postrek roztokom založeným na suchom drevenom popole, liečivo Fundazol sa používa ako liečivo. Dodržiavajte dávku uvedenú na obale. Pri nákupe skontrolujte dátum exspirácie.

Pestrý trpaslík

V posteliach sa vírusové ochorenie vyskytuje v dôsledku hmyzích vektorov. Listy petržlenu sú zdeformované, zmrštené a skrútené.Na okrajoch menia farbu a blednú.

V záujme prevencie sa dodržiavajú pravidlá striedania plodín a postele sa pravidelne buriny buriny chránia pred hmyzom. Doprajte si pestrý trpaslík Bordeauxovou tekutinou.

Alternaria

Čierna hniloba sa vyskytuje nielen na petržlenovej vani, ale aj na výsadbe mrkva a zeler. Tieto plodiny sú často zdrojom infekcie. Koreňový golier stonky stmavne, zmokne a zakryje sa tmavým kvetom. Po niekoľkých dňoch listy zožltnú a vyschnú, doštičky sa pokryjú žlto-zelenými hustými škvrnami.

Čierna hniloba sa aktívne šíri počas vlhkých a hmlistých letov. Na profylaktické a terapeutické účely použite výrobok „Topaz“. Pri spracovaní sa dodržiavajú osobné bezpečnostné predpisy: noste ochranné rukavice, okuliare a respirátor.

Biela hniloba

Na petržleni sa objavujú biele kvety a čierne škvrny. Príčinnou látkou bielej hniloby je huba, ktorá sa objavuje na susedných lôžkach paradajok, kapusty a papriky. Huba je húževnatá, pretrváva pri nízkych teplotách v pôde až tri roky.

Prenášajú huby a hmyz, preto sa odporúča pravidelne odstraňovať burinu a odstraňovať burinu. Nie je možné liečiť bielu hnilobu, zasiahnuté rastliny sa vyhodia a spália. Na preventívne účely sa používa postrek popolom a roztok mlieka s jódom. Tieto ľudové lieky posilňujú imunitu kultúr.

žltačka

Toto vírusové ochorenie sa šíri vo všetkých klimatických podmienkach. Listy sú pokryté žltým kvetom, stonky rastú v rôznych smeroch, Bush sa stáva ako metla. Vírus sa prenáša hmyzom, rastlinnými zvyškami alebo burinami.

Ako preventívne opatrenie pri pestovaní sa používajú odrody odolné voči vírusom, napríklad Freska alebo Element, ktoré dodržiavajú pravidlá dezinfekcie a striedania plodín.

Skvrnitá bakterióza

Príčinnými pôvodcami choroby sú baktérie, ktoré sa vyvíjajú v roku 2006 skleníky a na otvorenom priestranstve. Na zeleni sa objavia žlté a biele škvrny, ktoré po niekoľkých dňoch zhnednú a listy vyschnú. Takáto plodina nie je vhodná na spotrebu.

Zvláštnosťou bodkovanej bakteriózy je to, že baktérie žijú v studenej pôde. Prevencia choroby spočíva v spracovaní lôžok pred siatím, choroba sa lieči liekom "Quadris".

škodcovia

Hmyz sa vyskytuje bez ohľadu na počasie. A ak sú v posteliach so zemiakmi pravidelnými hosťami chrobáky Colorado, potom je petržlen ovplyvnený voškami, muškami, mrkvovými muškami a ďalšími.

vošky

Choroby a škodcovia petržlenu: fotografie, metódy kontroly a prevencie

Malé biele lietajúce chyby žijú v kŕdľoch. Sú umiestnené na vnútornej strane plachty, takže je ťažké ich vidieť voľným okom. Veľkosť chyby je iba 2 mm, farba - od bielej po tmavohnedú a žltú.

Larvy aj dospelí škodia. Vošky sajú šťavu z petržlenu, čo vedie k vädnutiu a smrti rastliny. Hmyz nesie infekcie a huby.

V boji proti škodcom pomáha liečba liekom „Quadris“ alebo roztokom síranu meďnatého.

Chrobák list

Choroby a škodcovia petržlenu: fotografie, metódy kontroly a prevencie

Svetlozelený listový chrobák odsáva živiny z petržlenu. Listy sa zdeformujú a zvädnú, získajú vyblednutý zelený odtieň, stratia chuť a predajnosť.

Z dôvodu prevencie záhradníci pravidelne zalievajú postele teplou vodou, pred každým zalievaním odstránia burinu a uvoľnia pôdu.

Droga „Zisk“ pomôže zbaviť sa vši chrobáka.

Kmeňové háďatko

Choroby a škodcovia petržlenu: fotografie, metódy kontroly a prevencie

Tenké a dlhé vláknité červy infikujú mladé rastliny a dospelých jedincov.

Háďatko hibernácie v pôde a objavuje sa na rastlinách začiatkom leta.

Petržlen infikovaný škodcom začína hniť a oslabovať. Listy sú pokryté škvrnami a chaotickými pruhmi rôznych veľkostí.

Záhradníci monitorujú čistotu postelí, pravidelne kontrolujú rastliny.

Kontaminovaná petržlenová vňať sa odstráni a spáli a zvyšné vzorky sa spracujú prípravkom "HOM".

Pozor! Účinným spôsobom ošetrenia je tepelné ošetrenie koreňov.Postihnutá petržlen sa odstráni z pôdy a umyje sa z pôdy. Korene sa ponoria do vody pri teplote najmenej 50 ° C, pri ktorej háďatko zomrie. Tento postup je pre závod bezpečný.

Mrkva lietať

Choroby a škodcovia petržlenu: fotografie, metódy kontroly a prevencie

Hmyz má dĺžku iba 5 mm, takže mrkva je pred ľudskými očami ľahko skrytá. Petržlen je napadnutý larvami alebo dospelými. Škůdca žije na listoch a stonkách, vďaka ktorým získava neprirodzený tmavofialový odtieň a zakrýva vredy.

Mrkvová muška sa rozmnožuje a rýchlo sa vyvíja, takže je ľahšie jej výskytu zabrániť ako bojovať proti nej.

Ako preventívne opatrenie sa odporúča dodržiavať pravidlá striedania plodín, nie pestovať petržlen na rovnakom mieste dlhšie ako dva roky v rade. Na výsadbu vyberte suché, úrodné a dobre vetrané miesto.

Metódy kontroly

Všetky metódy boja sú rozdelené do troch skupín: chemická, ľudová a biologická. Zoberme si podrobne každého, identifikujte jeho výhody a nevýhody.

chemický

Chemické metódy sú účinné a rýchle, ale môžu byť pre človeka škodlivé. Preto sa odporúča postrekovať chemikáliami najneskôr mesiac pred zberom úrody, dodržiavať bezpečnostné opatrenia pri spracovaní, používať rukavice a ochranné okuliare:

  • proti múčnatke, postrek koloidnou alebo mletou sírou;
  • hrdza sa spracuje roztokom Bordeauxovej kvapaliny;
  • fomoz eliminuje oxychlorid medi;
  • od škodcov pomáhajú liečivám "Iskra", "Confidor Extra", "Intavir".

biologický

Biologické metódy potláčajú vývoj chorôb a škodcov a sú bezpečné pre ľudí. Výsadba „liečivých rastlín“ je účinná v boji proti hubovým a vírusovým chorobám. Nechtíky chránia greeny pred výskytom háďatiek a cibule - pred mrkvovými muškami.

Medzi biologické metódy patrí aj príťažlivosť hmyzu sestry. Napríklad larvy a lienky dospelých ničia vošky. A čierne záhradné mravce jesť larvy stoniek nematód.

ľudový

Ľudové metódy bežné pre záhradníkov sa dajú ľahko vykonávať. Sú obzvlášť účinné ako preventívne opatrenie alebo na kontrolu chorôb a škodcov v počiatočnej fáze zamorenia:

  • na ochranu pred voškami sú postele posypané tabakovým prachom;
  • postrek infúziou púpavy pomáha zbaviť sa mušiek listov;
  • infúzia cesnaku ničí mrkvovú mušku;
  • cibuľové riešenie pomáha proti vírusovým a hubovým chorobám;
  • infúzia tabaku eliminuje nematódy.

Preventívne opatrenia

Pred výsadbou sa semená petržlenu vyleptajú roztokom manganistanu draselného. Zabíja patogénnu mikroflóru na povrchu materiálu a posilňuje imunitu budúcej rastliny. Lôžka do zelene sa vyberajú voľné a výživné. Petržlen sa pestuje po uhorkách, bobule alebo medzi radmi. Neodporúča sa pestovať po minuloročnej úrode petržlenu alebo mrkvy.

Ráno alebo večer posypte greeny teplou vodou, aby nedošlo k spáleniu slnka. Raz týždenne sa postriekajú ochrannými ľudovými alebo chemickými roztokmi. Pravidelne kontrolujte výskyt škodcov alebo chorôb. Pred každým zalievaním sa pôda uvoľní, ničí larvy a zlepšuje mikroflóru postelí.

Pozor! Pri výsadbe petržlenu v skleníku dodržiavajte režim: teplota vzduchu nie viac ako + 20 ° C. Miestnosť je pravidelne vetraná, pred vysadením je ošetrená sírou, a steny a dvere sa utierajú roztokom manganistanu draselného.

Prečo petržlen žltne

Prečo petržlen v záhrade žltne? Dôvodmi sú nepravidelné zalievanie, nedostatok alebo prebytok minerálnych a organických hnojív, choroby a škodcovia. Osobitná pozornosť sa venuje vyváženej výžive: kŕmenie sa vykonáva každých 15 dní, striedanie minerálnych a organických látok.

Nadbytok alebo nedostatok dusíka, vápnika, draslíka a fosforu vedie k žltnutiu. Ďalším dôvodom je kyslá pôda. Problém je vyriešený vápnením.Pred výsadbou vykopú postele a posypú suchým vápnom a drevným popolom.

Prečo sa objavujú biele škvrny

Biele škvrny sa objavujú v dôsledku nedostatku minerálov, vývoja bielej hniloby alebo múčnatky. V prvom prípade sa odporúča kŕmiť petržlenom dusičnan amónny, nitrofosfát, draselnú soľ. V druhom - vykonávať terapeutické opatrenia, na spracovanie zelene s chemickými alebo ľudovými prostriedkami.

Pozor! Je v poriadku jesť petržlen so žltými alebo bielymi škvrnami? Nie, je zdraviu nebezpečný, pretože farebné signály sa menia v chemickom zložení zelene a jej vlastnostiach. Zožltnuté listy stratili šťavu, neobsahujú vitamíny užitočné pre zdravie.

záver

Čerstvá a šťavnatá petržlen je vždy na svojom mieste. Pestovanie je ľahké, ak sa budete riadiť pravidlami striedania plodín a starať sa o plodiny v súlade s agrotechnickými normami. Oddelene existujú preventívne a terapeutické metódy, ktoré bránia rozvoju hubových a vírusových chorôb a ničia škodcov.

Záhradníci odporúčajú ošetrovať postele tabakovým práškom, Bordeauxovým roztokom a roztokom síranu meďnatého.

Pridať komentár

záhradné

kvety