Je možné skladovať petržlen v mrazničke: ako ho správne zmraziť na zimu

Mrazené zelené si zachovávajú svoje prospešné vlastnosti po celú dobu skladovania, zatiaľ čo sú omnoho chutnejšie a aromatickejšie ako sušené alebo konzervované. Takmer všetky zelené sú vhodné na mrazenie a petržlen nie je výnimkou.

Tento článok vám ukáže, ako zmraziť petržlen v mrazničke na zimu.

Môže sa v mrazničke zmraziť petržlen

Je to možné a dokonca nevyhnutné. Pri správnom zmrazení sa rastlinné bunky prakticky nemenia, takže v nich zostáva väčšina vitamínov a minerálov.

Mrazená petržlen nestráca svoju pikantnú vôňu a charakteristickú chuť.

Výhody zmrazenia: ako sa mrazené zelené rastliny líšia od čerstvých

Čerstvá petržlen obsahuje veľké množstvo výživných látok: vitamíny A, C, E, B, PP, horčík, draslík, vápnik, fosfor, síru, železo, jód, mangán, meď, zinok, fluór a sodík. Vitamíny a minerály sa neboja vystavenia negatívnym teplotám, preto ich mrazený produkt obsahuje v plnom rozsahu. Klesá iba množstvo kyseliny askorbovej (na šesť mesiacov - o 10%).

Je možné skladovať petržlen v mrazničke: ako ho správne zmraziť na zimuSkleníková petržlenová zakúpená v zime nemá na rozdiel od mrazených doma prakticky užitočné vitamíny a minerály.

Pokiaľ ide o obsah kalórií, pomer bielkovín, tukov a uhľohydrátov, mrazený výrobok je blízko čerstvej zeleniny. 100 g čerstvých bylín obsahuje 49 kcal, 3,7 g proteínu, 0,4 g tuku, 7,6 g uhľohydrátov. 100 g mrazenej petržlenovej vaty - 50 kcal, 4 g bielkovín, 0 g tuku, 8 g uhľohydrátov.

Zachová si mrazená petržlen priaznivé vlastnosti?

Mrazený produkt si zachováva svoje prospešné vlastnosti. Pravidelné jesť čerstvú alebo mrazenú petržlenovú vňať:

 • posilňuje imunitný systém;
 • znižuje hladinu cukru v krvi;
 • stimuluje tráviaci systém;
 • zvyšuje chuť do jedla;
 • zlepšuje fungovanie srdca a krvných ciev;
 • odstraňuje toxíny a toxíny z tela;
 • má priaznivý vplyv na videnie.

Petržlen je prírodný antiseptikum, má diuretické vlastnosti, znižuje intenzitu menštruačnej bolesti a bráni rozvoju prostatitídy u mužov. Používa sa v kozmetike ako prostriedok na čistenie, hojenie a tonizovanie pokožky.

Ale oplatí sa používať petržlen na cystitídu, urolitiázu, choroby močového mechúra, ochorenia pečene. Počas tehotenstva sa neodporúča jesť zelené.

Príprava petržlenu na zmrazenie

Je možné skladovať petržlen v mrazničke: ako ho správne zmraziť na zimu

Domy a bylinky a petržlenový koreň sú doma zmrazené.

Na mrazenie je lepšie použiť čerstvo nakrájanú petržlenovú vňať. Zberá sa pred kvitnutím, keď sú listy mäkké, s bohatou arómou. Koreň petržlenu je vykopaná na jeseň, keď narastala a je maximálne nasýtená užitočnými látkami.

Ak nemáte vlastnú zeleninovú záhradu, nakupujte na trhu zeleninu od miestnych predajcov. Byliny uložené v obchodoch na dlhú dobu strácajú svoje prospešné vlastnosti.Získané zelené listy by nemali mať známky poškodenia, svetlé, bohaté farby s charakteristickou arómou.

Pred zamrznutím sa greeny vytriedia, suché a odstránia sa žlté listy, korene sa odrežú. Vložte do cedníka a opláchnite ho tečúcou vodou. Položte na papierové utierky a dobre ich osušte.

Koreň petržlenu sa dôkladne umyje tečúcou vodou a trie sa kefou. Nožom odlepte tenkú vrstvu pokožky a osušte.

V akej forme a ako správne zmraziť petržlen

Petržlen môže byť zmrazený v strapcoch, celých vetvách alebo nasekaný.

Na skladovanie používajte plastové vrecká, lepiace fólie alebo zapečatené nádoby.

Rada. Na skladovanie používajte malé nádoby, aby mal produkt pri otvorení menej kontaktu s teplým vzduchom. Z toho závisí kvalita a trvanlivosť mrazeného výrobku.

Aby sa uľahčilo nájdenie správneho produktu v mrazničke a sledovanie dátumu exspirácie, sú skladovacie nádoby označené dátumom a názvom.

Mraziaca petržlenová vňať

Existuje niekoľko spôsobov, ako zmraziť petržlen. Výber závisí od dostupnosti vhodných nádob a priestoru v mrazničke.

Zmraziť vo vrecku

Je možné skladovať petržlen v mrazničke: ako ho správne zmraziť na zimu

Pri tomto spôsobe mrazenia sa osobitná pozornosť venuje sušeniu zeleniny. Aby sa zabránilo zlepeniu obrobku do jednej hrudky, nemali by na nej byť kvapôčky vody.

Pripravené greeny sa zbierajú do zväzku, drsné stonky sa odrežú a jemne nasekajú.

Rada. Rezané stonky sa môžu zmraziť osobitne a použiť na varenie vývaru na pikantnú chuť.

Nasekané zelené lístky sú rozmiestnené v baleniach. Obaly sú podpísané a vložené do mrazničky.

Korene petržlenu tiež zmrazené vo vreckách. Na tento účel sa nakrájajú na plátky, po častiach sa zložia a vložia do mrazničky.

Zmrazovanie v miskách na kocky ľadu

Je možné skladovať petržlen v mrazničke: ako ho správne zmraziť na zimuStonky sa odrežú z pripravenej petržlenovej vaty... Listy sa rozdrvia nožom a rozložia sa do foriem na ľad, stlačia sa. Nalejte vychladenú vodu na vrch a vložte do mrazničky na 4 hodiny.

Potom kocky ľadu vybraté z foriem, uložené v sáčkoch, podpísané a vložené do mrazničky na dlhodobé skladovanie.

Ak sú petržlenové listy nasekané nie nožom, ale mixérom, podávajú šťavu. Výsledná hmota sa naleje do foriem bez pridania vody a zmrazí sa. Kocky sa potom uložia do vreciek alebo kontajnerov a uložia sa do mrazničky.

Koren petržlenu je tiež zmrazený v miskách na kocky ľadu. Za týmto účelom sa trie na strúhadle, rozloží sa do foriem, naleje sa prevarenou vodou a zmrazí sa. Výsledné kocky sa uložia do nádob a uložia sa do mrazničky.

Mrazené v oleji

Aby sa zabránilo úplnému zamrznutiu greeny a zachovaniu ich vône a chuti, sú zmrazené v oleji. Nakrájajte greeny a vložte ich do misiek na kocky ľadu a naplňte ich 2/3.

Rastlinný olej sa naleje na vrch a vloží sa do mrazničky. Po zmrazení sa kocky umiestnia do nádob alebo vreciek a uložia sa do mrazničky na dlhodobé skladovanie.

Mrazené plátky

Listy petržlenu sa jemne nasekajú nožom. Rozložte v tenkej vrstve na doštičku alebo podnos a vložte do mrazničky na 4-5 hodín. Potom sú rozptýlené po častiach do nádob alebo obalov, podpísané a uskladnené na dlhodobé skladovanie.

Vetvička zmraziť

Ak nie je čas na drvenie, petržlen je zmrazený vo zväzkoch. Aby sa to dosiahlo, sú vetvičky rozdelené do rozdelených zväzkov, zväzok je zabalený do lepiacej fólie alebo do vrecka, aby sa vytvoril kotúčik. Podpíšte a vložte ho do mrazničky na uskladnenie.

Ako dlho môžete uchovávať v mrazničke

Optimálna teplota skladovania je –18 ° C. Ak mrazené jedlo nebolo znovu zmrazené, môže sa uchovávať v mrazničke až 1 rok.

Môžem znovu zmraziť

Roztopená petržlen nepodlieha opätovnému zmrazeniu, pretože po opätovnom zmrazení stráca všetky užitočné vlastnosti a chuť.

Je možné skladovať petržlen v mrazničke: ako ho správne zmraziť na zimu

Ako uchovávať v zime, ak nie je mraznička

Ak doma nie je mraznička, môže sa petržlen sušiť alebo zachovať.

Sušenie petržlenu na zimu

Vysušený produkt si však zachováva svoju chuť a užitočné vlastnosti v menšej miere ako mrazený produkt. Zelenina a korene sa sušia. Zelení - v oddelených vetvách alebo v sekanej forme je koreň nakrájaný na plátky. Uložte sušený produkt do sklenených pohárov na tmavom mieste.

Sušenie v sušičke

Pripravený produkt sa položí na paletu. Režim „Pre bylinky“ je nastavený v sušičke, teplota nie je vyššia ako + 45 ° С. Sušené až do úplného vyschnutia.

Sušenie v peci

Petržlenové vetvičky alebo plátky koreňa sa kladú na paletu. Teplota sa nastavuje v peci + 40 ... + 60 ° С. Plátky sa sušia s otvorenými dvierkami po dobu 5 až 6 hodín, nasekanou petržlenovou vňaťou - 1,5 až 2 hodiny.

Sušenie na čerstvom vzduchu

Trsy zelených sú zavesené pod vrchlíkom vo vetranej miestnosti alebo rozmiestnené na paletách s vetvičkami alebo nasekané. Produkt sa periodicky mieša, aby sa proces urýchlil. Čas schnutia je 5 až 20 dní.

Mikrovlné sušenie

Zelení alebo drvené koreň naneste na misku. Nastavte maximálny režim na 2 minúty. Ak produkt nemá čas úplne vyschnúť, postup sa opakuje.

Konzervovaná petržlen na zimu

Konzervovanie zelene je najnáročnejšia cesta Prípravky na zimu.

Morenie suché s vetvičkami v pohári

zloženie:

 • petržlen - 1 kg;
 • soľ - 200 g

Ako variť:

 1. Zelenina sa vytriedi, korene sa odrežú, premyjú a vysušia.
 2. Vetvičky sa zložia do sterilizovanej sklenenej nádoby a do hmoty sa naleje soľ.
 3. Posypeme ďalšou soľou tak, aby sa hmota nezmenila.
 4. Pevne zatvorte veko a uložte do chladničky.

Rovnakým spôsobom môžete nakrájanú nakrájanú zeleninu nakladať.

V rastlinnom oleji

zloženie:

 • petržlen - 300 g;
 • málo zeleniny - 200 ml.

Príprava:

 1. Pripravené greeny sa nakrájajú a vkladajú do sterilizovanej nádoby.
 2. Olej sa zahrieva vo vodnom kúpeli.
 3. Zelení sa nalievajú horúcim olejom na vrchol a nezanechávajú žiadne vzduchové bubliny.
 4. Zatvorte vekom a uložte do chladničky.

Táto metóda úplne zachováva farbu, arómu a vôňu čerstvej petržlenovej vane.

V marináde

zloženie:

 • petržlen - 500 g;
 • ocot - 150 ml;
 • voda - 0,8 l;
 • cukor - 50 g;
 • soľ - 50 g;
 • bobkový list - 2 ks;
 • cesnak - 4 zuby.

Príprava:

 1. Petržlen je vytriedený, premytý, korene sú odrezané, mierne vysušené a nasekané.
 2. Cesnak je olúpaný a nasekaný nožom.
 3. Petržlen a cesnak sa umiestnia do sterilizovaných pohárov.
 4. Pripravte si marinádu: povarte vodu, pridajte cukor, soľ a bobkový list, varte 10 minút, pridajte ocot 2 minúty pred koncom varenia.
 5. Zelení sa nalievajú vriacou marinádou.
 6. Obrobok sa sterilizuje pri nízkej teplote po dobu 20 minút, potom sa viečka skrútia, poháre sa prevrátia a zakryjú prikrývkou.
 7. Ochladené poháre sa skladujú na chladnom a tmavom mieste.

záver

Mrazenie je ľahký a rýchly spôsob prípravy petržlenu na zimu. To vám umožní zachovať všetky prospešné vlastnosti koreniny rastlín, jej charakteristickú chuť a vôňu. Tieto zelené diverzifikujú každodenné a slávnostné jedlá v zime.

Pridať komentár

záhradné

kvety