Najlepšie spôsoby zberu petržlenu na zimu v suchej, mrazenej a konzervovanej forme

Petržlen dodáva jedlu jedinečnú chuť a arómu, je užitočným doplnkom šalátov, predjedál, prvého a druhého jedla. Používa sa nielen čerstvé v lete a na jeseň, ale tiež sa zberá v zime: sušené, konzervované, mrazené.

Skleníkové zelene nakúpené v zime neobsahujú vitamíny a mikroelementy. A správne zozbieraná záhradná petržlen zostáva užitočná po celú dobu skladovateľnosti.

Aká petržlen je vhodný na uskladnenie v zime: výber a príprava

Na uskladnenie v zime sa petržlen pred rozkvetom rozreže... V tomto okamihu sú listy rastliny mäkké, s jasnou, bohatou vôňou. Všetky živiny sú uložené v listoch a stonkách rastliny.

Rada. Je lepšie rezať zelené na uskladnenie za slnečného počasia, keď rosa zaschne.

Petržlen na uskladnenie v zime by mal byť čerstvo nakrájaný... Ak nemáte vlastnú plodinu, je lepšie kúpiť zeleninu od dôveryhodného predajcu na trhu ako v supermarkete. Byliny nakúpené v obchode strácajú arómu a chuť pri nesprávnom dlhodobom skladovaní.

Rada. Nekupujte petržlen na dlhodobé skladovanie v obale, v ktorom nemôžete vidieť a voniť parta.

Pri nákupe zelene na zber na zimu venujte pozornosť nasledujúcim znakom:

 • čerstvá petržlenová vňať - jednotná tmavo zelená, nie veterná;
 • listy by sa nemali odtrhávať na konáre;
 • ak vráskate list, môžete cítiť vôňu zelene;
 • ak si kúpite zakorenenú petržlen, mal by byť biely.

Najlepšie spôsoby zberu petržlenu na zimu v suchej, mrazenej a konzervovanej forme

Pred zberom sa zelená časť oddelí od koreňov, vytriedi sa, odstránia sa suché a žlté listy... Potom vložte cedidlo a opláchnite studenou tečúcou vodou. Dôkladne pretrepte a položte na uterák, kým nebude úplne suchý.

Petržlen sa zberá na zimu rôznymi spôsobmi:

 • sušenie;
 • zmrazenie;
 • solenie;
 • konzervácie.

Zaujímavé na webe:

Funkcie pestovania petržlenu v skleníku

Výsadba a starostlivosť o koreňovú petržlenovú záhradu vonku

Ako správne pestovať petržlen na parapete

Sušená petržlen na zimu

Sušená bylina si zachováva svoje prospešné vlastnosti a korenistú arómu... Skladovanie si vyžaduje málo miesta, pretože sa výrazne zmenšuje veľkosť a hmotnosť.

Najlepšie spôsoby zberu petržlenu na zimu v suchej, mrazenej a konzervovanej forme

Sušenie v peci

Optimálna teplota sušenia 40 - 60 ° C... Pri vyšších teplotách produkt rýchlejšie schne. Ale to kazí jeho vzhľad, veľa užitočných látok obsiahnutých v rastline sa stráca.

Pripravené vetvičky sa položia na plech. Sušte v peci pri otvorených dvierkach po dobu 5-6 hodín.

Ak zelenú hmotu nakrájate a na tenkej vrstve rozložíte na plech, bude pripravená o 1,5 až 2 hodiny.

Sušenie v sušičke

Zelení sa sušia celé vetvy alebo sa nasekajú... Položte na paletu. V elektrickej sušičke nastavte režim "Byliny", teplota nie je vyššia ako 45 ° C. Pre rovnomerné sušenie sa odporúča vymeniť palety každých 1,5 hodiny. Čas sušenia závisí od vlhkosti vzduchu, veľkosti rezu a množstva jedla.

Mikrovlné sušenie

Ploché misky sú pokryté obrúskom, na ktorom je natiahnutá petržlenová vňať... Mikrovlnná rúra sa zapína pri plnom výkone na 2 minúty. Potom je výrobok skontrolovaný: ak nie je dostatočne suchý, postup sa opakuje. Stáva sa to až do úplného pripravenia produktu.

Sušenie na vzduchu

Najlepšie spôsoby zberu petržlenu na zimu v suchej, mrazenej a konzervovanej formeNajdlhší, ale nemenej efektívny spôsob... Sušená petržlenová vňať s vetvičkami alebo nasekaná. Zelení sa kladú na palety s hrúbkou nie väčšou ako 1 cm a umiestňujú sa na vetrané miesto. Palety sú pokryté gázou. Byliny sa pravidelne obracajú, čo urýchľuje čas sušenia a zabraňuje vysychaniu produktu.

Zväzky zelene sa dajú zavesiť pod vrchlík so zelenou časťou na dobre vetranom mieste. Výrobok nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu, aby nezožltol.

Čas sušenia sa pohybuje od 5 do 20 dní v závislosti od poveternostných podmienok a hrúbky rezu.

Kontrola pripravenosti

Stupeň pripravenosti je určený vzhľadom. Hotový produkt sa ľahko rozpadá. Sušená petržlen mierne mení svoju chuť a vôňu.

Referencie. Po správnom vysušení má petržlen zelenú farbu, korenistú arómu a mierne horkú chuť.

Skladovanie sušenej petržlenovej vaty

Sušená nasekaná petržlenová vňať sa ukladá do čistých suchých pohárov s vekom a uložené na tmavom mieste.

Ak ste sušili petržlen na vetvičkách, listy sa zbavia stoniek, rozdrvia sa, rozložia do sklenených pohárov a odložia na tmavé miesto.

Čas použiteľnosti suchého korenia -1 rok.

Mrazená petržlen na zimu

Najlepšie spôsoby zberu petržlenu na zimu v suchej, mrazenej a konzervovanej formeMrazená petržlenová vňať Svoju voňavú vôňu a charakteristickú chuť si prakticky nezmenil... V ňom je uložená väčšina vitamínov a príprava na zmrazenie nebude trvať príliš dlho. Petržlen je zmrazený v strapcoch, celých konárech a nakrájanej na sekanie.

Na zmrazenie a uloženie produktu do mrazničky použite obyčajné plastové vrecká alebo špeciálne nádoby na potraviny na zmrazenie, prilepenie filmu.

Pre kvalitné zmrazenie je to dôležitédôkladne uzavrite vybraný kontajner. Po zamrznutí vo vrecku sa z neho vytlačí prebytočný vzduch.

Rada. Ak chcete zmraziť, vyberte malú nádobu, aby pri vyberaní z mrazničky bolo jedlo menej vystavené teplému vzduchu. To ovplyvňuje kvalitu a trvanlivosť produktu.

Mrazenú petržlen uložte pri teplote -5 ... -20 ° C... Nižšie teploty chránia vitamíny a živiny obsiahnuté v zeleni lepšie.

Neodporúča sa znovu zmraziť rozmrazený produkt., pretože to ovplyvní jeho kvalitu.

Skladovateľnosť mrazeného výrobku je 1 rokak nebol znovu zmrazený.

Rada. Kontajnery označte tak, aby ste mohli sledovať dátum exspirácie a identifikovať správne jedlo v mrazničke.

Zmrazovanie v miskách na kocky ľadu

Najlepšie spôsoby zberu petržlenu na zimu v suchej, mrazenej a konzervovanej formePetržlen je vytriedený a premytý... Hrubé stonky sú odrezané - môžu byť zmrazené samostatne a použité pri príprave vývaru na pridanie pikantnej arómy.

Listy petržlenu sa jemne nasekajú nožom. Vložte do podnosov na kocky ľadu a dôkladne ich stlačte. Potom nalejte do studenej prevarenej vody. Formy sa umiestnia na 4 hodiny do mrazničky. Po vybratí sa kocky ľadu rýchlo prenesú do plastových vreciek, ktoré sa uložia do mrazničky na trvalé uloženie.

Zeleninu možno nasekať aj v mixéri... Zároveň vám dá šťavu a nemusíte pridávať vodu. Výsledná hmota sa rozloží do foriem, stlačí a zmrazí. Kocky sa potom z formy vyberú, uložia do vreciek a vložia do mrazničky.

Mrazené v oleji

Aby sa zabránilo zamrznutiu greeny a zachovaniu ich farby a vône, sú zmrazené v oleji.... Na tento účel sa vopred pripravené listy petržlenu bez stoniek jemne nasekajú nožom alebo v mixéri. Položte do foriem na 2/3 objemu a doplňte rastlinným olejom. Formy sa umiestnia do mrazničky.Po zmrazení sa výsledné kocky umiestnia do vreciek alebo nádob a uložia sa do mrazničky na dlhodobé skladovanie.

Prečítajte si tiež:

Petržlen: liečivé vlastnosti a kontraindikácie

Najlepšie ošetrenie tváre: Petržlenové masky

Čerstvé mrazené

Pri zmrazovaní čerstvej petržlenovej vňate je dôležité zabezpečiť to greeny boli úplne suché a nelepili sa spolu do jednej ľadovej gule. Zmrazte celé zelene a voľne ložené.

Hromadné zmrazenie

Predpripravená petržlenová vňať sa oddelí od hrubých stoniek a naseká sa. Sú umiestnené v nádobách alebo obaloch (voľne uložených alebo skrútených v kotúči). Podpíšte a vložte do mrazničky na uskladnenie.

Najlepšie spôsoby zberu petržlenu na zimu v suchej, mrazenej a konzervovanej forme

Zmrazenie vetvičkami

Pokiaľ nie je čas na drvenie, petržlen je zmrazený vo zväzkoch. Aby sa to dosiahlo, sú vetvy pripravené na zmrazenie rozdelené do rozdelených zväzkov, každá na jedno použitie. Zväzok je zabalený v plastovom obale alebo vrecku na vytvorenie zvitku. Podpíšte a vložte do mrazničky na uskladnenie.

Petržlenové prírezy na zimu

Okrem sušenia a mrazenia existujú aj iné spôsoby, ako pripraviť petržlen na zimu. Zvážte najlepšie recepty.

Solenie s vetvičkami v pohári

Solenie petržlenu bez marinády je najjednoduchší spôsob prípravy.

prísady:

 • petržlen - 1 kg;
 • soľ - 200 g

Petržlen je vytriedený, korene sú odrezané, premyté a dôkladne vysušené. Vložte do sterilizovanej sklenenej nádoby. Posypte hmotu soľou. Pevne zatvorte veko a uložte do chladničky. Aby sa zabránilo hromadeniu masy, posypte soľou navrch.

Zelenia sa dajú sekať a soliť rovnakým spôsobom..

S koprom

Petržlen sa tiež solí pridaním ďalších bylín, napríklad kôpru.

prísady:

 • petržlen - 500 g;
 • kôpor - 500 g;
 • soľ - 200 g

Petržlen je vytriedený, premytý, sušený, krájaný. Nasekané greeny sú umiestnené v samostatnej nádobe, posypané soľou a dobre premiešané. Sú umiestnené v sterilizovaných nádobách a stlačené. Aby sa zabránilo tvorbe plesní na vrchu, posypte ďalšou soľou. Nádoby sa uzavrú vekom a uložia sa do chladničky.

Najlepšie spôsoby zberu petržlenu na zimu v suchej, mrazenej a konzervovanej forme

S zelerom

Na získanie zmesi vitamínov sa zmieša niekoľko druhov zeleniny.

prísady:

 • petržlen - 250 g;
 • kôpor - 250 g;
 • zeler - 250 g;
 • soľ - 250 g.

Petržlen a kôpor sa vytriedia, umyjú a nakrájajú na dĺžku 1,5 až 2 cm. Zeler sa olúpa, umyje a nakrája na kúsky dlhé 1,5 až 2 cm. Potom sa položia do čistých suchých pohárov a dôkladne sa stlačia. Nechajte variť 1-2 dni. Počas tejto doby sa hmotnosť znižuje a vylučuje šťavu. Potom pridajte do pohára trochu viac hmoty a zatvorte veko. Poháre skladujte v chladničke alebo chladnej miestnosti.

V marináde

Nakladaná petržlenová receptúra, ktorá trvá iba 20 - 30 minút.

prísady:

 • petržlen - 500 g;
 • ocot - 150 ml;
 • voda - 0,8 l;
 • cukor - 50 g;
 • soľ - 50 g;
 • bobkový list - 2 ks;
 • cesnak - 4 zuby.

Najlepšie spôsoby zberu petržlenu na zimu v suchej, mrazenej a konzervovanej forme

Petržlen je vytriedený, premytý, korene sú odrezané, mierne vysušené a nasekané. Cesnak je olúpaný a nasekaný nožom. Petržlen a cesnak sa umiestnia do sterilizovaných pohárov. Pripravte marinádu: prevarte vodu, pridajte cukor, soľ a bobkový list, varte 10 minút, pridajte ocot 2 minúty pred koncom varenia. Nalejte petržlen s vriacim roztokom.

Na spodku širokého hrnca sa umiestni uterák a na neho sa položí nádoba bylín. Voda sa pri teplote 80 - 90 ° C naleje do panvice a obrobok sa sterilizuje pri nízkej teplote po dobu 20 minút. Potom otočte veko, otočte nádobu a prikryte ju prikrývkou. Ochladené poháre sa skladujú na chladnom a tmavom mieste.

V rastlinnom oleji

Rastlinný olej ochráni petržlenovú vňať pred znehodnotením a predlžuje životnosť o 3-4 mesiace.

prísady:

 • petržlen - 300 g;
 • málo zeleniny - 200 ml.

Pripravené greeny sa nakrájajú a vkladajú do sterilizovanej nádoby. Olej sa zahrieva vo vodnom kúpeli. Zelení sa nalievajú horúcim olejom na vrchol a nezanechávajú žiadne vzduchové bubliny.Zatvorte vekom.

Táto metóda úplne zachováva farbu, arómu a vôňu čerstvej petržlenovej vane.

Ako pripraviť koreň petržlenu na zimu

Najlepšie spôsoby zberu petržlenu na zimu v suchej, mrazenej a konzervovanej formeKorene petržlenu sa zbierajú na jeseň, keď získajú hmotnosť a sú maximálne nasýtené užitočnými látkami.

Celé nedeformované vzorky sa odoberajú na dlhodobé skladovanie. Vysušte položením na dobre vetranom mieste. Potom sú naskladané do vrstiev v drevených škatuliach a posypané pieskom. Krabice sú inštalované v pivnici alebo suteréne. Optimálna skladovacia teplota 0-2 ° C, relatívna vlhkosť 80%. Za týchto podmienok korene zostanú až do jari.

Ak nie je pivnica a suterén, potom petržlenový koreň, podobne ako jeho zelená časť, je sušený, mrazený, solený alebo konzervovaný.

Pred zberom v zime sa korene dôkladne umyjú tečúcou vodou, najlepšie hrubou kefou. Potom sa tenkou vrstvou kože odlepí nôž a vysuší sa. Rezané na tenké plátky alebo prúžky.

Koreň petržlenu sušte za rovnakých podmienok ako zelená hmota:

 • v peci - pri teplote 40 - 60 ° C s otvorenými dvierkami po dobu 5 - 6 hodín;
 • v sušičke - pri teplote nepresahujúcej 45 ° С pri nastavenom režime „Pre bylinky“;
 • v mikrovlnnej rúre - v maximálnom režime 2 minúty (režim sušenia sa opakuje, až kým nie je produkt úplne suchý);
 • vonku - na paletách, na dobre vetranom mieste po dobu 5-20 dní.

Sušené korene sa skladujú v papierových alebo ľanových vreckách na tmavom, dobre vetranom mieste.

Na zmrazenie sa rezané kúsky koreňov ukladajú do vriec, z ktorého sa odstráni vzduch, a umiestnite do mrazničky.

Korene zmrazte v miskách na kocky ľadu ako petržlen... Za týmto účelom sa korene vtierajú na strúhadlo, rozložia sa do foriem, vylejú sa do vody a zmrazia sa. Výsledné kocky sa potom uložia do vreciek a uložia na dlhodobé skladovanie do mrazničky.

Na solenie je koreň strúhaný, vložené do sterilizovaných pohárov a posypané soľou v pomere 5: 1. Zatvorte vekom a uložte do chladničky.

Na nakladanie koreňa potrebujete:

 • Najlepšie spôsoby zberu petržlenu na zimu v suchej, mrazenej a konzervovanej formevoda - 4 poháre;
 • ocot 9% - 1 pohár;
 • cukor - 0,5 šálky;
 • soľ - 1 lyžička;
 • čierne korenie - 6 ks;
 • cesnak - 4 strúčiky.

Algoritmus varenia je nasledujúci:

 1. Korene petržlenu sa nakrájajú na kocky, ponoria sa do vriacej vody po dobu 3 minút, potom sa vyhodia do cedníka, aby sa voda pohla.
 2. Pripravte marinádu: pridajte soľ, cukor, korenie do vriacej vody a povarte 10 minút, ocot pridajte 2 minúty pred koncom varenia.
 3. Korene a olúpaný cesnak sa ukladajú do sterilizovaných pohárov, do pohára sa nalieva ¾, naleje sa vriaca marináda.
 4. Na spodok misky sa položí látka a na ňu sa položí nádoba s blankom.
 5. Voda sa pri teplote 80 - 90 ° C naleje do panvice a obrobok sa sterilizuje pri nízkej teplote po dobu 20 minút. Potom otočia veko, prevrátia nádobu a roztrhnú ju prikrývkou.
 6. Ochladené poháre sa skladujú na chladnom a tmavom mieste.

záver

V období marinád a uhoriek nezabudnite na prípravu zelene. Nie je o nič menej užitočný ako zelenina, ovocie a bobule a používa sa v mnohých jedlách. Príprava je jednoduchá a nezaberie to veľa času.

Existuje niekoľko spôsobov, ako skladať petržlen pre budúce použitie: vysušte ho, zmrazte ho, nakladajte, nakladajte. Každá možnosť dodá vášmu zimnému jedálenskému stolu rozmanitosť.

Pridať komentár

záhradné

kvety