Pokyny na prípravu petržlenu so soľou na zimu a ďalšie spôsoby jeho uchovania

Čo by mohlo byť chutnejšie ako horúca domáca polievka alebo boršč v zime? Ženy v domácnosti vedia, že jedlá sú obzvlášť aromatické, ak sa na ich prípravu použijú byliny. V chladnom období je však ťažké nájsť skutočne prírodné a čerstvé bylinky. V takýchto situáciách prichádza na záchranu príprava pripravená v lete.

Ako nakladať petržlenovú vňať do pohára tak, aby sa nepokazilo, za akých podmienok a ako dlho môžete bylinky uchovávať v tejto podobe - všetko sa dozviete z nášho článku.

Výber a príprava petržlenu na zber

Pokyny na prípravu petržlenu so soľou na zimu a ďalšie spôsoby jeho uchovania

V lete rastie na záhrade veľa zelene, vďaka ktorej sú jedlá chutné a aromatické. V zime je tento produkt zložitejší - je drahý a môže sa pestovať pomocou škodlivého hnojenia. Pomôžte priniesť letné polievky a hlavné jedlá v chladnom období polotovary.

žatvy petržlen to je často hojné - v takejto situácii je dôležitá otázka, ako rýchlo spracovať greeny pred tým, ako sa zvädnú. Tento problém môžete vyriešiť solením na zimu.

Zber petržlenu so soľou na zimu je ľahký a aj neskúsené ženy v domácnosti to dokážu. Samotné greeny aj ich korene sú vhodné na dlhodobé skladovanie.

Prednosť sa dáva bylinám pestovaným na ich vlastnej záhrade. Zbierajte greeny počas dňa, v suchom a slnečnom počasí, keď sa rosa topí. Na zber sa vyberajú čerstvé mladé vetvičky s jemnou zeleňou.

Rada. Na dlhodobé skladovanie sa petržlen zozbiera v júni pred rozkvetom rastliny.

Ženy v domácnosti, ktoré nemajú vlastný pozemok, môžu zbierať úrodu alebo predávať zeleň. Hlavná vec je, že zväzok je čerstvý a elastický bez zažltnutých listov.

Ako pripraviť petržlen so soľou

Sekané bylinky zmiešané so soľou si dobre zachovávajú svoju chuť a arómu. Zelenú zmes môžete uchovávať v chladničke. Na solenie sú vhodné vetvy aj korene petržlenu.

Pred solením sa greeny starostlivo vytriedia a odožltnú, pomaly a drsne sa odstránia. Zelená časť bylín sa zberá oddelene od koreňov.

Na solenie je lepšie použiť 0,5 l plechovky. Čím je nádoba menšia, tým lepšie budú v nej solené.

Pokyny na prípravu petržlenu so soľou na zimu a ďalšie spôsoby jeho uchovania

Zložky, proporcie

Na prípravu budete potrebovať:

 • 500 g nasekanej zeleniny;
 • 100 g hrubej soli.

Pomer bylín k soli by mal byť 5: 1. Soľ je lepšie používať hrubá, nie jodizovaná. Ak použijete jemnú zmes, zmes nebude solená dobre a jej trvanlivosť sa zníži.

Podrobné pokyny

Zber bylín nie je zložitý. Pri dlhodobom skladovaní je dôležité, aby bol materiál čistý. Pretože zmes nie je sterilizovaná, skladujte ju v chladničke.

Algoritmus na prípravu obrobku je nasledujúci:

 1. Rastliny dobre opláchnite tečúcou vodou a vysušte.
 2. Jemne nasekajte greeny.
 3. Odstráňte veľké stonky.
 4. Rozdrvte bylinky soľou, petržlen by mal extrahovať šťavu.
 5. Pripravte jar na prípravu.
 6. Na dno nádoby nalejte tenkú vrstvu soli.
 7. Vložte petržlen do pohára a stlačte dobre.
 8. Posypte soľou na vrchol zelene.
 9. Zavrite nádobu a uložte na chladnom mieste.

Rada. Aby greeny neboli horké, namočia sa 30 minút pred rezaním do studenej vody.

Na solenie petržlenového koreňa sa najskôr olúpa a nastrúha sa.

Polotovar sa dá použiť o niekoľko dní, ale je lepšie to urobiť v zime, keď sú skutočne potrebné voňavé a vitamínové zelene.Takto môžete uchovať nielen petržlen, ale ajzeler, koriander a ďalšie byliny.

Ostatné recepty na morenie v pohári

Petržlen dobre s ostatnými bylinkami a zeleninou. V domácnosti môžu pripraviť vitamínové komplexy, ktoré diverzifikujú chudé polievky, rybie a mäsové pokrmy.

Dôležité! Pri používaní tohto blanku na polievky a hlavné jedlá zvážte množstvo soli v ňom. Hlavné jedlo budete musieť soliť menej.

S koprom

Pokyny na prípravu petržlenu so soľou na zimu a ďalšie spôsoby jeho uchovania

Zvláštnosťou zberu týchto bylín je to, že sa musia soliť osobitne, inak stratia svoju individuálnu chuť a arómu.

Na solenie budete potrebovať:

 • 0.5kg kôpor;
 • 0,5 kg petržlenu;
 • 250 g soli.

Zelenina sa dobre premyje a vysuší. Potom sa striedavo nakrájajú a vložia do dvoch rôznych misiek, kde sa naleje každá 125 g soli. Potom, čo bylinky trochu stáli, sa zmiešajú a rozmiestnia v bankách, ktoré dobre podbíjajú. Na zmes môžete naliať malú vrstvu soli.

So zeleninou

Mrkva, paradajky, zelená cibuľa, zeler a kôpor môžu byť osolené petržlenovou vňaťou. Takýto blank sa používa na výrobu polievok, hlavných jedál a šalátov.

To bude trvať:

 • 1 kg petržlenu;
 • 1 kg kôpru;
 • 1 kg póru;
 • 1 kg mrkvy;
 • 1 kg paradajok;
 • 0,5 kg zeleru;
 • 1 kg soli.

recept:

 1. Opláchnite greeny a jemne nasekajte.
 2. Lúpajte mrkvu a nakrájajte na malé kúsky alebo mriežku.
 3. Paradajky umyte, nakrájajte stonky a nakrájajte na tenké plátky.
 4. Zeleň premiešajte so soľou a dobre premiešajte, podbíjajte.
 5. Miesto do pohára vo vrstvách: greeny, mrkva, bylinky, paradajka atď.
 6. Keď je nádoba plná, uzavrite ju vekom alebo pergamenovým papierom zaisteným elastickým pásom alebo niťou.

S zelerom

Zeler je zdravý, ale netrvá dlho. Na predĺženie životnosti sa môže soliť petržlenom a kôprom.

zloženie:

 • Petržlen 250 g;
 • 250 g kôpru;
 • 250 g zeleru;
 • 250 g soli.

Opláchnite petržlenovú vňať a kôpr, odstráňte hrubé stonky a nakrájajte na konáre s veľkosťou 1,5 - 2 cm. Lúpajte zeler, opláchnite a nakrájajte na kúsky dlhé 2 cm. Zmiešajte prísady a pridajte soľ. Rozotrite zmes do pohárov a nechajte vylúhovať niekoľko dní. Počas tejto doby objem obrobku poklesne a šťavu vypustí. Potom môžete do nádoby pridať hmotu a zatvoriť veko. Skladujte zmes na chladnom mieste alebo v chladničke.

S cesnakom

Pokyny na prípravu petržlenu so soľou na zimu a ďalšie spôsoby jeho uchovania

Cesnakové šípky sa používajú na prípravu slaných polievok.

Budete potrebovať:

 • Petržlen 160 g;
 • 160 g kôpru;
 • Cesnakové šípky 160 g;
 • 70 g soli.

Triediť greeny, umyť, usušiť a jemne nasekať. Potom vložte misku, soľ a premiešajte. Dajte do pohárov dobre stlačené. Je lepšie vypustiť uvoľnenú šťavu a ihneď ju spotrebovať, pretože má tendenciu rýchlo okysľovať.

Iné metódy obstarávania

Okrem morenia existuje niekoľko ďalších spôsobov, ako udržať petržlen čerstvý celé mesiace.

sušenie

Môžete usušiť vetvy petržlenu a koreň. Týmto spôsobom môžete zbierať:

 • v rúre;
 • elektrický sušič;
 • mikrovlnná rúra;
 • AirFryer;
 • prirodzeným spôsobom.

Najskôr sa greeny dobre umyjú tečúcou vodou, potom sa pretrepú a položia na uteráky. Akonáhle sa vlhkosť absorbuje do materiálu, petržlen sa naseká náhodne, čím sa odstránia hrubé stonky.

Ak sa na sušenie používa dehydratátor alebo elektrická sušička, položte greeny celé alebo v drvenej forme na podnos a nastavte teplotu na 40 - 50 ° C alebo režim "Pre bylinky". Vyššie dávky povedú k strate vitamínov.

Čas schnutia závisí od výkonu zariadenia, vlhkosti vzduchu, druhu bylín a spôsobu rezania. Pre rovnomerné sušenie sa misky s materiálom vymieňajú každých 1,5 hodiny. V priemere sa petržlen suší najviac 5 hodín. Ak má zariadenie dobrý ventilátor, proces pôjde rýchlejšie.

Tí, ktorí nemajú sušič vlasov, môžu používať rúru. Pripravenú petržlen položte na plech na pečenie potiahnutý papierom na pečenie. Papier, na ktorý sú bylinky umiestnené, by nemal byť naolejovaný.

Pečiaci plech sa umiestni na hornú policu, teplota ohrevu by mala byť 45 - 50 ° C. Je vhodné nechať dvierka rúry otvorené. Sušenie trvá 5-6 hodín, je potrebné z času na čas skontrolovať zeleň.

Referencie. Na urýchlenie procesu nasekajte petržlen a rozložte ho na plech v tenkej vrstve. Sušenie bude trvať 1,5 až 2 hodiny.

Mikrovlnná rúra je tiež vhodná na sušenie petržlenu. Byliny sa kladú na rovnú misku pokrytú obrúskom alebo na papierovú dosku. Rúra sa zapína na plný výkon na 2 minúty. Po zaznení signálu pripravenosti sa greeny preskúmajú av prípade potreby sa postup opakuje. Ženy v domácnosti radia skontrolovať petržlen každú minútu sušenia.

Nasekanú petržlenovú vňať možno sušiť aj pomocou vzduchového sušiča. Tráva a korene sú umiestnené v zariadení, dvere nie sú zatvorené kvôli cirkulácii vzduchu. Teplota je nastavená na 40-45 ° C, maximálny výkon. Sušenie vetiev trvá 20 minút a sušenie koreňov 40 minút.

Najjednoduchší spôsob sušenia petržlenu bez ďalšieho vybavenia je samozrejme strapec alebo sekaný. Zelení sa umyjú a sušia pred vlhkosťou, sú zviazané vo zväzkoch a zavesené na listoch vo vetranej miestnosti.

Petržlen môžete na suchom mieste rozotrieť na celé alebo nakrájať na papier. Hrúbka zelenej vrstvy by nemala byť väčšia ako 1 cm. Sušiareň by nemala byť vystavená priamemu slnečnému žiareniu, aby sa zabránilo žltnutiu trávy. Na rovnomerné sušenie sa materiál z času na čas mieša.

Prirodzené sušenie môže trvať 5 - 14 dní v závislosti od druhu zeleniny, spôsobu rezania a poveternostných podmienok.

Koreň petržlenu sa pred sušením dôkladne premyje kefou. Potom je nakrájaná na tenké plátky alebo prúžky a umiestnená do elektrickej sušičky alebo rúry. Sušením sa prirodzene získa vytvrdený produkt.

zmrazenie

Pokyny na prípravu petržlenu so soľou na zimu a ďalšie spôsoby jeho uchovania

Na mrazenie je vhodná iba petržlen... Zberá sa v strapcoch alebo v drvenom stave, v závislosti od účelu. Petržlen s celými vetvami sa používa na zdobenie jedál a na sekanie - na výrobu omáčok.

Ak chcete bylinky zmraziť vo zväzku, dôkladne sa umyte a vysušte na uteráku. Potom sa rozložia po častiach v baleniach. Nasekaná petržlen sa zmrazí rovnakým spôsobom. Zelenina sa nakrája na veľké alebo malé kúsky a umiestni sa do mrazničky na uskladnenie.

Dôležité! Roztopené greeny rýchlo strácajú svoj vzhľad, preto by nemali byť zmrazené v jednom veľkom vrecku.

Skúsené ženy v domácnosti majú prispôsobené misky na kocky ľadu na zmrazenie petržlenu. Takýto slepý pokus je vhodný na použitie - jedna kocka je vhodná na jedno podávanie misky. Čím jemnejší je materiál rezaný, tým ľahšie je vložiť do formy. Pre ľahké skladovanie a použitie môžete do nasekanej petržlenovej vázy pridať malé množstvo vody.

Ak je veľa zeleniny, rozdrvia sa v mixéri a potom sa rozdelia do plechoviek. Je dôležité odstrániť všetky drsné časti rastliny. Tento blank sa používa na výrobu smoothies a omáčok.

V oleji

Petržlen zmrazený v plechovkách sa môže naliať aj rastlinným olejom. Olivový olej je výhodný, pretože lepšie zachováva arómu zelene.

Rafinovaný slnečnicový olej sa tiež používa na výrobu konzervovanej petržlenovej vaty. Po umytí, vysušení, rozdrvení a pevnom zabalení granúl do nádob sa pridá olej. Je dôležité, aby ste ju naplnili až po vrch plechovky. Pre lepšie naplnenie nádoby zatraste a otočte ho rôznymi smermi. Tým sa úplne pokryjú greeny v nádobe a vytlačia sa všetky vzduchové bubliny.

morenie

Pokyny na prípravu petržlenu so soľou na zimu a ďalšie spôsoby jeho uchovania

Na morenie sú vhodné iba korene petržlenu.

Na marinádu budete potrebovať:

 • 4 lyžice. voda;
 • 1 polievková lyžica. 9% ocot;
 • 0,5 lyžice. Sahara;
 • 1 - 2 lyžičky soľ;
 • 4 strúčiky cesnaku, nasekané
 • 2 bobkové listy;
 • 5-7 hrášku čierneho korenia.

Pokyny na morenie petržlenu:

 1. Materiál vopred opláchnite a osušte.
 2. Rezané na plátky alebo kocky.
 3. Ponorte do slanej vriacej vody 2-3 minúty.
 4. Hádzať cedník.
 5. Ponorte do ľadovej vody na 30 sekúnd.
 6. Vypustite vodu, vložte koreň do pohárov.
 7. Nalejte vriacu marinádu.

Podmienky skladovania

Petržlen zmiešaný so soľou si zachová svoju chuť 6 mesiacov. Ak sa obrobok skladuje na chladnom mieste - v pivnici, suteréne, izolovanom balkóne alebo v chladničke, nezhorší sa. Teplota v skladovacom priestore by nemala prekročiť 7-8 ° C.

Sušené byliny sa skladujú v plátenných vreckách alebo papierových obálkach na suchom mieste. Môžu sa použiť aj nádoby s vekom.

Rada. Občas skontrolujte obrobky, aby ste si včas všimli výskyt vlhkosti.

záver

Petržlen dokonale dopĺňa polievky, rybie a mäsové jedlá. Je tiež nevyhnutnou súčasťou šalátov a dusených mäsových výrobkov. V zime má telo potrebu vitamínov, ktoré je možné doplniť pomocou čerstvých bylín. Prípravky bylín nie je ťažké pripraviť sa podľa pokynov.

Petržlen je dobre osolený v akýchkoľvek nádobách, ale pri prírezoch je lepšie používať malé nádoby. Pre väčší úžitok sa vitamínové zmesi pripravujú z petržlenu, kôpru, zeleru a zeleniny. Takéto prípravky vám pripomínajú leto v chladnom období a posilňujú telo.

Pridať komentár

záhradné

kvety