Ako a čo nakŕmiť ríbezle v júni: najlepšie hnojivá a pravidlá ich zavedenia

Ríbezle sú nielen čierne, biele a červené, ale aj žlté, fialové a oranžové. Je to jedna z najbežnejších plodín bobúľ na pozemkoch ruských záhradníkov. Zároveň nie je také ľahké získať úrodu veľkých chutných bobúľ, pretože ríbezle sú náročné na prítomnosť živín v pôde.

V júni začnú bobule tvoriť najmä čierne ríbezle. Preto je v tomto okamihu obzvlášť dôležité, aby rastliny dostávali dostatok živín a vlhkosti. Podrobné informácie o tom, čo a ako nakŕmiť ríbezle, nájdete v našom článku v júni.

Cieľ hnojenia v júni 2007

Ako a čo nakŕmiť ríbezle v júni: najlepšie hnojivá a pravidlá ich zavedenia

Hnojenie v kríkoch z čiernych ríbezlí v júni je zárukou získavania sladkých a veľkých bobúľ. Počas tohto obdobia skutočne dochádza k aktívnemu rastu výhonkov a tvorbe ovocia.

Medzi plodinami bobúľ sú čierne ríbezle, egreše a maliny najnáročnejšie na prítomnosť živín v pôde. Plody plodia iba mladé výhonky.

Dôležité! Minerálne a organické hnojivá sa striedajú, pričom interval medzi obväzmi sa udržuje približne 2 týždne.

Na zabezpečenie rastu mladých vetiev sú optimálne rýchlo pôsobiace dusíkaté hnojivá, ako aj organické látky (napríklad roztok hnojovice alebo hnojovice z hydiny a voda). Vrchný dresing v kombinácii s hojným zalievaním kríkov.

Optimálne načasovanie

Ak bobule neboli na jeseň oplodnené, prvé kŕmenie sa uskutočňuje na samom začiatku jari spolu s roztopením snehu, keď sa rastliny prebudia a začnú rásť.

Ak sa hnojivá už aplikovali na jeseň, nová dávka sa aplikuje po začiatku kvitnutia - v druhej polovici mája - začiatkom júna. Ďalšie kŕmenie sa uskutočňuje počas tvorby vaječníkov.

hnojivá

Kultúra sa živí minerálnymi a organickými hnojivami, ako aj ľudovými prostriedkami.

Minerálne hnojivá

Ako a čo nakŕmiť ríbezle v júni: najlepšie hnojivá a pravidlá ich zavedenia

Obsahujú koncentrované rýchlo pôsobiace soli. Podľa aktívneho chemického prvku sa minerálne prísady delia na fosfor, draslík a dusík. V predaji sa nachádzajú aj viaczložkové hnojivá obsahujúce niekoľko zložiek naraz.

Na prvé jarné kŕmenie (v období topenia snehu) sa používa suchý nitroamofos. Dávka sa pozoruje v súlade s pokynmi na prípravu (10 - 15 g pre puzdro čierneho ríbezle a 8-10 g pre červenú).

Druhýkrát sa rastliny kŕmia počas obdobia kvitnutia (koncom mája - začiatkom júna). Hnojivá fosforečnanu draselného sa používajú v nasledujúcich dávkach: 8 až 10 g síranu draselného alebo 10 až 12 g superfosfátu v rozpustenej forme pre každú rastlinu.

Tretia aplikácia živín sa zhoduje s obdobím tvorby vaječníkov (spravidla pripadá na jún). Tentoraz sa používa drevný popol (100 - 150 g pre čierne ríbezle a 200 g pre farebné).

Štvrtý a piaty obväz sa vykonávajú po zbere úrody a pred tým, ako sa rastlina uvedie do režimu dlhodobého spánku. Štvrtýkrát - opäť s fosforečnými a draselnými hnojivami (5-10 g síranu draselného alebo superfosfátu v rozpustenej forme pod kríkom). Piate - 300 g drevného popola pre každú rastlinu.

Zaujímavý fakt! Pokiaľ ide o pestovanie ríbezlí, Rusko je na prvom mieste na svete.

Organické hnojivá

Organický materiál je prírodného pôvodu (živočíšny alebo rastlinný).Tento typ hnojiva zahŕňa hnoj, trus, humus, kompost, rašelinu atď. Pri rozklade vytvárajú zlúčeniny, ktoré stimulujú rozvoj mikroorganizmov a prospešné baktérie, ktoré pomáhajú rastlinám absorbovať živiny z pôdy.

Pozor! Organické hnojivá poskytujú rovnováhu vzduch-voda v koreňoch, stonkách a listy rastlín.

Bežným prírodným organickým hnojivom je hnoj a vtáčí trus. Používa sa na jar a jún.

Ako a čo nakŕmiť ríbezle v júni: najlepšie hnojivá a pravidlá ich zavedenia

Vyzretý hnoj sa zriedi vodou v pomere 1: 5. Pri zalievaní utrácate 1 vedro na dospelú ker alebo 1/2 na mladú. Ak je hnoj čerstvý, naleje sa do vody a nechá sa stáť 3-4 dni. Potom sa zriedi a zalieva sa.

Trus hydiny sa zmieša s vodou v pomere 1:12. Spotreba je rovnaká: u dospelého kríka - 1 vedro, pre mladého - 1/2.

Kompost a humus neobsahujú dusík, preto sa používajú celé leto. S týmito hnojivami je vhodné po zaliatí alebo uvoľnení vrstvy asi 1 cm mulčovať pôdu okolo kríkov ríbezlí.

Ľudové lieky

Na kŕmenie čierne ríbezle sa používajú aj v ľudových receptoch. Sú dobré ako doplnok k minerálnym a organickým hnojivám, nemôžu ich však úplne nahradiť.

Zemiakové šupky

Ako a čo nakŕmiť ríbezle v júni: najlepšie hnojivá a pravidlá ich zavedenia

Výhody infúzie z lúpania zemiakov sú dôsledkom vysokého obsahu škrobu v nich. Suroviny sa nalejú vodou v pomere 1: 1 a vylúhujú sa jeden mesiac. Výsledný koncentrát sa zriedi vodou 1:10 a rastliny sa zalejú (1 vedro na krík). Takéto kŕmenie je dobré počas obdobia tvorby bobúľ.

Ak zemiakové šupky je nevhodné zbierať, používajú hotový škrob. V tomto prípade sa želé uvarí zo 100 g škrobu a 2,5 litra vody, zriedi sa v kbelíku s vodou a zalie sa.

chlieb

Ďalším účinným ľudovým liekom je chliebové hnojivo. Jednou z hlavných zložiek pečiva je droždie. Obsahujú živiny, ktoré stimulujú rast rastlín. Takýto vrchný obväz zlepšuje štruktúru pôdy, zvyšuje aktivitu živých mikroorganizmov a zvyšuje účinnosť skorej organickej hmoty (hnoja a trusu).

Rada. Používajte obilné hnojivo nie viac ako 2-3 krát za sezónu, inak sa zvýši kyslosť pôdy.

Na prípravu živinovej zmesi je vhodný čerstvý aj zastaraný chlieb zozbieraný počas zimy. Pred použitím sa kôra zloží do vedra, naleje sa teplou vodou, prikryje sa vekom a umiestni sa na teplé miesto na týždeň. Hotové hnojivo sa filtruje, zriedi sa vodou v pomere 1:10 a zalejú sa kríky.

Infúzia buriny

Ako a čo nakŕmiť ríbezle v júni: najlepšie hnojivá a pravidlá ich zavedenia

Na prípravu hnojiva sú vhodné obyčajné buriny, ktoré sa práve odstránili z lôžok. Tráva sa umiestni do 1/2 valca, naplní sa vodou, prikryje sa fóliou a umiestni sa na slnko. Na urýchlenie fermentácie pridajte 3-4 lyžice. l. močoviny.

Po niekoľkých dňoch sa na povrchu objaví pena, zmes začne kvasiť a zvyšuje sa jej objem. Keď sa tekutina rozjasní a pena prestane tvoriť, hnojivo je pripravené. Zvyčajne to trvá 1 - 2 týždne. Roztok sa zriedi vodou v pomere 1:10 a kríky sa zalejú.

Pozor! Nepríjemný zápach, ktorý sa objavil počas fermentácie infúzie, neutralizuje extrakt z valeriánov pridaný do nádoby.

Hotová výživová zmes sa neskladuje, ale používa sa okamžite. Takéto kŕmenie je užitočné nielen pre ríbezle, ale aj pre iné plodiny (kapusta, paradajky, uhorky, zelenina).

sider

Použitie zeleného hnoja umožňuje výrobu čierneho ríbezle s potrebnými živinami. Stačí na jar vysiať lupiny, hrach, vikulov do uličiek a na jeseň vykopať zelený hnoj spolu so sekanými zeleňami.

Kávová usadenina

Ako a čo nakŕmiť ríbezle v júni: najlepšie hnojivá a pravidlá ich zavedenia

Zrnková káva je ďalší organický vrchný dresing, ktorý nasýti pôdu dusíkom a zlepšuje jej štruktúru. Toto hnojivo je vhodné pre kríky bobúľ, ako aj pre ruže, hortenzie, magnólie a fialky. Pred použitím sa mletá káva zmieša s pôdou v pomere 1: 4 a aplikuje sa na pôdu v blízkosti stoniek rastlín.

Banánová kôra

Kôra z banánu je bohatá na draslík a vápnik, preto je vynikajúcim hnojivom pre plodiny bobúľ. Kôra je pochovaná v pôde vedľa rastliny, kde sa rýchlo rozpadá. To isté sa robí aj so samotnými banánmi, ktoré sú prezreté a už nie sú vhodné na jedlo.

Sadzby a objemy

Pri výpočte dávky minerálnych hnojív vychádzajú z odporúčaní výrobcu liečiva. Nadbytok látok vedie k zhoršeniu kvality plodiny, chorôb, hromadeniu dusičnanov v ovocí.

Znaky nedostatku živín

Nedostatok akýchkoľvek živín ovplyvňuje na lístie... Pravidelná kontrola výsadby pomáha včas rozpoznať problém a podniknúť potrebné kroky.

 • Pri nedostatku dusíka sa lístie stáva plytké a žlté, pokryté tmavočervenými škvrnami... Kvety padajú, málo ovocia je zviazaných. Rastlina oslabuje, nové výhonky rastú krátko a riedko.
 • Na druhej strane prebytok dusíka sa prejavuje intenzívnym rastom zelenej hmoty, tmavo zeleným listom a aktívnou tvorbou nových výhonkov. Kvetenstvo sa však vyskytuje s oneskorením a plody rastú malé a mierne sfarbené.
 • Pri nedostatku fosforu sú listy plytké, matné, modrasto-zelené. Čapíky a žily listu sčervenajú a drobia sa skoro. Plody dozrievajú pomaly a kyslé. Strely sú nedostatočne vyvinuté.
 • Nedostatok draslíka je označený červeným okrajom na listoch čiernych ríbezlí. Nedostatok vápnika spomaľuje rast koreňového systému, objavuje sa mu hlien.

Metódy aplikácie

Existujú 2 spôsoby aplikácie hnojív: pod koreňom a listom. Povedzme vám viac o každej z nich.

Pod koreňom

Pri aplikácii suchého obväzu sa živiny rozpustia v pôde zavlažovacou vodou alebo dažďom.

Zalievanie hryznej zóny hnojivá rozpustené vo vode umožňujú rýchlejšie prenikanie živín ku koreňom.

Na začiatku jari, keď je v pôde veľa vlhkosti, sa ríbezle hnojia suchými výživnými zmesami, v suchom lete tekutými.

Listová metóda

Listový obväz postrekuje listy slabými roztokmi živín. V tomto prípade sú prvky asimilované listami čepele. Roztoky sú pripravené slabé, aby sa zabránilo popáleniu listov.

Napríklad v júni je dobré vykonávať listové kŕmenie ríbezlí mikroelementmi. Za týmto účelom sa 5 g manganistanu draselného, ​​3 g kyseliny boritej a 30 - 40 g síranu meďnatého zriedi samostatne v rôznych nádobách a potom sa zmieša s 10 litrami vody. Tento roztok sa postrieka rybími kríkmi.

Vrchný odev v závislosti od typu

Ako a čo nakŕmiť ríbezle v júni: najlepšie hnojivá a pravidlá ich zavedenia

Plán hnojenia je zostavený s ohľadom na typ kultúry. Čierne ríbezle sa hnojia 5-krát za sezónu. 4 červené a biele obväzy. Faktom je, že farebné odrody sa vyznačujú silnejším koreňovým systémom, ktorý je na zloženie pôdy menej náročný.

Všeobecná schéma hnojenia je nasledovná:

 • prvýkrát v sezóne sa ríbezle kŕmia skoro na jar spolu s topením snehu;
 • druhý - počas obdobia kvitnutia;
 • tretie kŕmenie sa uskutočňuje počas tvorby vaječníkov;
 • štvrtý - po zbere;
 • piaty - mesiac pred začiatkom pretrvávajúceho chladného počasia.

Tipy na túto tému

Rady skúsených záhradkárov vám pomôžu robiť chyby pri aplikácii hnojív a poskytnúť celej rodine chutné a zdravé bobule:

 1. Hnojivá sa skladujú v pôvodnom obale v suchej miestnosti pri stabilnej teplote. Roztoky a zmesi sa pripravujú podľa pokynov.
 2. Pri práci s drogami dodržiavajte bezpečnostné opatrenia, používajte gumené rukavice a ochranné okuliare.
 3. Hnojiť po zakorenení rastlín.
 4. Pred aplikáciou vrchného obväzu (zvlášť suchého) je pôda dobre navlhčená.
 5. Postrek sa vykonáva v suchom počasí skoro ráno alebo večer, aby nedošlo k popáleniu listov.
 6. Minerálne hnojivá nepoškodzujú pôdu obohatenú o humus. Je možné určiť, či je dostatok na mieste pomocou dážďoviek. Ak sú, potom je všetko v poriadku.

záver

Vrchné obväzovanie čiernych ríbezlí v lete je dôležitou etapou v starostlivosti o plodiny.V júni potrebuje jedlo a vlhkosť. Ak tieto podmienky zanedbáte, nebude úroda potešená. Čierne a farebné ríbezle dobre reagujú na kŕmenie. Hlavná vec je aplikovať hnojivá včas, používať rôzne typy a dodržiavať odporúčané dávky.

Malo by sa pamätať na to, že obväzy pripravené podľa ľudových receptov nenahrádzajú minerálne hnojivá. Je lepšie ich striedať alebo spájať.

Pridať komentár

záhradné

kvety