Pokyny na presadenie zimolezu na nové miesto po etapách

V starostlivosti je zimolez vyberavý: mrazuvzdorný, na pôdu nenáročný. Má vysoký výnos a prináša ovocie až 25 rokov as dobrou starostlivosťou - viac. Kríky nepotrebujú povinné transplantácie. Niekedy však nastanú situácie, keď musíte zmeniť miesto svojej kultivácie.

Povieme vám, prečo sa to môže stať, kedy a ako správne transplantovať zimolez na nové miesto.

Prečo transplantácia zimolez na nové miesto na jeseň a je možné to urobiť

Pokyny na presadenie zimolezu na nové miesto po etapách

Zimolez rastie na jednom mieste a prináša plody až do 25-30 rokov. Nevyžaduje sa časté presádzanie do kríkov - to nemá vplyv na jeho výnos, rast a vývoj.

Dôvody transplantácie:

 • krík rastie príliš priečne;
 • Bush vytlačí susedné rastliny;
 • obnova územia;
 • pôvodne bolo vybraté nešťastné miesto.

Zimolez je náchylný k skorej vegetácii, prvé jarné otepľovanie vedie k rastu púčikov, kvitnutiu rastliny. Preto je ťažké ho transplantovať na jar.

V prípade jarnej transplantácie bude krík vyžadovať starostlivejšiu starostlivosť (hojné zalievanie, uvoľnenie a kŕmenie) a ťažko sa zakoreniť.

Na jeseň zimolez vstupuje do spiaceho štádia a pripravuje sa na zimu. Toto je najvhodnejší čas na transplantáciu.

Optimálne časy transplantácie

Najlepší čas na transplantáciu zimolezu je jeseň. Tento postup sa vykonáva v septembri - októbri (v niektorých regiónoch do polovice novembra), kým pôda nezmrzne.

Kde transplantovať

Miesto pristátia je vybrané osvetlené. Je dôležité vziať do úvahy smer slnečných lúčov počas dňa. Zimolez dosahuje maximálny výnos, keď sú jej horné konáre na slnku a dolné konáre sú v tieni.

Aby sa predišlo nárazom vetra, ktorý by mohol zlomiť krehké vetvy krovia, nie je presádzaný nie na kopcoch, ale v nížinách. Vyvarujte sa prievanu - Bush ich nemá rád. Miesto transplantácie však musí byť dobre vetrané.

V prípade presadenia viacerých kríkov sa medzi nimi pozoruje vzdialenosť 1,5 m.

Pravidlá susedstva

Pri výbere miesta venujú pozornosť tomu, ktoré rastliny budú v okolí rásť. Zimolez je vysadený vedľa ríbezlí, šeříkov alebo falošných húb, ktoré ho chránia pred nárazmi vetra. Krík dobre vyjde s jabloňami, hruškami a slivkami.

Topoľ, gaštan, orech, marhuľa bránia rozvoju rastlín, odoberajú svetlo a vlhkosť. Nezasadajte ho vedľa borievky, pretože môže šíriť hrdzu, ktorá sa ťažko lieči.

Výber kríkov na transplantáciu

Na presadenie sú vhodné kríky zimolezu bez príznakov chorôb a škodcov. Zakrpatené kríky sa zahodia.

Dôležité! Skúsení záhradníci odporúčajú výsadbu kríkov mladších ako päť rokov. Staré rastliny nekoreňujú dobre a často umierajú.

Príprava zimolezu

Pokyny na presadenie zimolezu na nové miesto po etapách

Na kríku sú rezané suché a poškodené konáre, výhonky sa skracujú. Optimálna výška kríkov - do 0,5 m... Poškodené a suché konáre sa odrežú z mladých kríkov, výhonky nie sú skrátené.

Pôda okolo kríka je napojená. Krík je opatrne vykopaný tak, aby nepoškodil korene. Na rýchlejšiu adaptáciu sa zimolez presúva spolu so zemou. Začínajú sa kopať po obvode koruny, pretože koreňový systém narastá na dĺžku vetiev.

Príkop je prehlbovaný pozdĺž šikmého tvaru a vytvára tak kužeľ.Korene, ktoré sa vyskytujú, sú rezané lopatou. Bush sa vyberie, dá sa na film, zabalí sa a prenesie na miesto transplantácie.

Príprava pôdy

Pokyny na presadenie zimolezu na nové miesto po etapách

Zimolez dobre rastie v akejkoľvek pôde. Nemali by ste ho však transplantovať do miest s blízkym výskytom podzemnej vody: nadmerná vlhkosť negatívne ovplyvňuje rast rastlín, vedie k rozkladu koreňového systému.

Najlepšou voľbou pre opätovnú výsadbu sú hlinité a piesčité hlinité pôdy s neutrálnou úrovňou kyslosti... Zvýšená kyslosť sa zníži vápnením. Pri kopaní pridajte dolomitovú múku (0,2 - 0,4 kg na 1 m²).

Pred presadením sa v pôde vytvoria depresie. Vykopaná zemina sa hnojí popolom (1 l), kompostom (1 vedro) a superfosfátom (100 g).

Ako správne transplantovať zimolez na nové miesto

často zimolez po transplantácii do jamiek, ale s veľkým počtom kríkov sa používa metóda zákopovej výsadby.

Príkopová metóda

Výkopová metóda sa častejšie používa pri výsadbe nových sadeníc. Používa sa tiež na presadenie niekoľkých kríkov.

Pred presadením sa vykopáva priekopa šírka 0,5 ma hĺbka 0,3 m. Na dno výkopu je položená drenážna vrstva kamienkov alebo rozbitých tehál. Do vykopanej pôdy sa pridá kompost alebo humus (1 vedro), superfosfát (100 g), drevný popol (1 l).

Vykopané puzdro s hrudkou zeme sa prenesie zvislo do výkopu. Korene sú narovnané, posypané zemou na vrchu. Kríky by mali byť vysadené vo vzdialenosti najmenej 1,5 m.

Vysadené kríky sú napojené. Pôda sa melie senom, pilinami alebo rašelinou na ochranu rastlín pred mrazom a na udržanie vlhkosti v pôde.

Pit metóda

Pokyny na presadenie zimolezu na nové miesto po etapách7 dní pred transplantáciou sa pripraví jamka 1x1 m. Na dno je položená drenážna vrstva z tehál, kamienkov alebo sutiny. Z vyťaženej pôdy sa pripraví zmes. Pridá sa vedro kompostu, 1 liter popola, 100 g superfosfátu. Potom sa do diery naleje 2/3 hnojenej pôdy. Na vrch nalejte 2 vedrá s vodou.

Po usadení pôdy dôjde k prehĺbeniu. Pretože korene kríky sú plytké, jej hĺbka nie je väčšia ako 0,5 m. Vykopané puzdro je inštalované v priehlbine, takže koreňový golier je na úrovni zeme. Rozprestrite korene a posypte zvyškom hnojenej pôdy. Transplantovaná Bush je napojená.

Potom sa pôda prepadne listami, pilinami alebo rašelinou. Chráni koreňový systém v chladnom počasí.

Posttransplantačná starostlivosť

Je dôležité kontrolovať vlhkosť pôdy. Ak je po presadení suché teplo, potom sa krík polieva raz týždenne. Rýchlosť zalievania - 1,5 vedra vody na krík.Pokyny na presadenie zimolezu na nové miesto po etapách

Zimolez jedlý sa nebojí chladného počasia. Odolá námrazám až do -45 ° C, takže nie je na zimu zakrytá. Aby sa vetvy nemohli odtrhnúť od silného snehu, sú zviazané vo zväzkoch a ohnuté k zemi.

Dekoratívna zimolez je menej mrazuvzdorná. Je však zakrytá a mulčovaná až v prvých rokoch po výsadbe. Kučeravé stonky mladej rastliny sa vyberú z podpier, opatrne sa ohnú k zemi a pokryjú sa smrekovými konármi.

Na jar sa začína štandardná starostlivosť o plodinu, ktorá pozostáva z kŕmenia, napájania, povoľovania, porezania a spracovania chorôb a škodcov.

Vrchný dresing

Na jar, pred otvorením púčikov, sa Bush oplodní dusičnanom amónnym. V suchej forme sa nanáša na pôdu pod každým kríkom, 15 g na 1 m². Alebo napojená roztokom močoviny - 1 polievková lyžica. l. 10 litrov vody.

Na jeseň, po skončení obdobia plodenia, sa pôda pod kríkom oplodní roztokom nitrophoska alebo nitroammofoska - 25 g na 10 l vody. Organické hnojivá sa aplikujú 3 až 4 roky (10 litrov na 1 krík).

zalievanie

Pokyny na presadenie zimolezu na nové miesto po etapách

Polievanie rastlín je mierne. Norma je 1,5 vedra na jeden ker.

V období sucha sa hojne polieva, rýchlosť sa zvyšuje na 2,5 vedra.

Nedostatok vlhkosti spôsobuje, že bobule rastú horko.

uvoľnenie

Pôda je plytko uvoľnená (o 7-8 cm), pretože korene kríky ležia v hornej vrstve pôdy.

Ak je pôda pod kríkom mulčovaná, nie je potrebné ju uvoľňovať.

prerezávanie

Na jar vykonávajú sanitárne prerezávanie - z kríkov sú vyrezané staré, choré, zlomené konáre.Pokyny na presadenie zimolezu na nové miesto po etapách

Formálne prerezávanie sa vykonáva od štvrtého roku. Krík je guľový. V strednej časti sú silné výhonky rezané do bodu laterálneho rastu. Vetvy rastúce dovnútra a šíriace sa po zemi sú odstránené.

Omladzovacie prerezávanie sa vykonáva na kríkoch starších ako 8 rokov, aby sa predĺžila životnosť kríka. Staré vetvy a niektoré kmene sa odstránia.

Raz za 3-4 roky sa vykonáva podrobné prerezávanie, aby sa zvýšila plodnosť: rozmaznané a neživé výhonky sa odstránia.

Kontrola chorôb a škodcov

Odolnosť zimolez voči chorobám a škodcom je priemerná. Krík je ovplyvnený vírusovými a hubovými chorobami:

Pokyny na presadenie zimolezu na nové miesto po etapách

 1. Múčnatka - prejavuje sa v prípade nedostatočného alebo nesprávneho zavlažovania. Listy sú pokryté bielymi práškovými škvrnami. Pre prevenciu je dôležité mierne zavlažovanie. Keď sa objavia príznaky choroby, krík sa postrieka roztokom "Miklobutanilu" (30 g na 10 l vody).
 2. Cercosporosis - plesňové ochorenie, pri ktorom sa na listoch objavia hnedé škvrny s červeným okrajom. Listy potom vyschnú a odumrú. Postihnuté časti rastliny sa odrežú a spália, Bush sa ošetrí 3% roztokom Bordeauxovej kvapaliny.Pokyny na presadenie zimolezu na nové miesto po etapách
 3. Ramulariasis - na jar sa na listoch objavia šedo-biele škvrny, ktoré sa postupne zväčšujú a stmavujú. Ochorenie postihuje stonky a stopky zimolez. V prípade porážky sa kríky postriekajú „Fundazolom“ (10 g na 5 litrov vody). Alebo použite roztok drevného popola (100 g na 1 vedro vody) - zaliate koreňovú zónu a postrekujte rastlinu.
 4. Mottling listy - na listoch sa objavujú tmavočervené alebo hnedé škvrny. Listy zožltnú a spadnú. Na boj s touto chorobou sú zasiahnuté listy odizolované a spálené. Ak sa ochorenie začne, rastlina sa zlikviduje.

Je to zaujímavé:

Prečo sa pleseň objavuje a prečo je nebezpečná na uhorkách?

Ako liečiť repu cercosporózu a zabrániť vzniku tohto ochorenia.

Choroby a škodcovia petržlenu: fotografie, metódy kontroly a prevencie.

Hlavnými škodcami kríka:

 1. Roztoč zimolez - nasáva šťavu z listov, v dôsledku toho listy uschnú a kučerajú. Na boj proti hmyzu sa rastlina postrieka roztokom Actelliku (7 ml na 10 l vody) alebo Confidoru (1 g na 10 l vody).
 2. Voška zimolezová - nasáva šťavu z výhonkov. Na boj použite „Actellik“ (7 ml na 10 litrov vody) alebo „Confidor“ (1 g na 10 litrov vody).
 3. štít - lipne na kôre a nasáva šťavu z vetiev. Na odstránenie hmyzu sa rastlina postrieka roztokom Aktellika (7 ml na 10 l vody), koreňová zóna sa zaleje roztokom Rogor-S (6 l na sto štvorcových metrov pôdy).

Odtiene transplantácie v závislosti od pestovateľskej oblasti

Pokyny na presadenie zimolezu na nové miesto po etapách

Termín presadenia zimolezu na nové miesto na jeseň závisí od klimatických podmienok v regióne. V strednom Rusku a Moskve sa koná v polovici októbra. Zimolez je vysoko odolný proti mrazu, ale v zime netoleruje ostré otepľovanie. Takéto poveternostné podmienky sú typické pre stredné Rusko, preto by sa záhradníci v týchto oblastiach mali na zimu starať o kry.

V severných oblastiach sa presádzajú začiatkom septembra, takže ker má čas zakoreniť pred začiatkom zimy a môže prežiť silné mrazy.

V južných regiónoch sa postup vykonáva koncom októbra - začiatkom novembra. Za horúceho a suchého počasia sa transplantovaná zimolez dobre nekoreňuje - je dôležité pravidelne ju vysypávať a uvoľňovať.

záver

Zimolez je transplantovaný na jeseň, keď je rastlina v pokoji. Vyberajú správne miesto a priaznivých susedov, hnojia pôdu, opatrne vykopávajú a umiestňujú rastlinu na nové miesto.

Bush sa podľa všetkých pravidiel rýchlo zakorení, vydrží v zime, poteší úrodu a atraktívny vzhľad už budúci rok.

Pridať komentár

záhradné

kvety