Ako sušiť zimolez doma na zimu

Bobule zimolez sa používajú nielen čerstvé na výrobu džemu a kompótov, ale tiež sa sušia na zimu. Za správnych podmienok si zachovávajú väčšinu výživných látok. Skôr sa zimolez zozbierala v ruskej peci, ale teraz sa používajú iné metódy: v peci, elektrickej sušičke, dehydratácii.

Prečo suchá zimolez

Sušená zimolez sa môže skladovať až rok alebo viac. Bobule si takmer úplne zachovávajú svoje vlastnosti. Koláče, kompóty, ovocné nápoje sa vyrábajú z nich, pridávajú sa do sušienok a pripravujú sa odvary na liečenie rôznych chorôb.

Ako sušiť zimolez doma na zimu

Výhody a nevýhody tejto metódy obstarávania

Výhody zimolez sušenia zimy:

  • neprítomnosť hrubého tepelného spracovania zaručuje bezpečnosť väčšiny vitamínov, minerálov a iných užitočných látok;
  • trvanlivosť sušených bobúľ je až 1 rok.
  • jednoduchosť obstarávania;
  • rôzne použitia sušeného zimolezu.

Medzi nevýhody je potrebné uviesť, že bobule sú viac kyslé. Z tohto dôvodu sa počas prípravy rôznych jedál vyžaduje viac cukru. Okrem toho sa zhoršuje vzhľad plodov.

Ako sa menia prospešné vlastnosti

Počas sušenia za tepla sa zachováva významná časť živín. Napríklad obsah vitamínu C je znížený iba o 20%.

Dôležité! Kyselina askorbová a flavonoidy sa vo vzduchu rýchlo oxidujú, takže plody sa sušia pri + 90 ° C, keď sa voda rýchlo odparí, a užitočné látky zostávajú vo veľkých množstvách.

Vitamíny typu B sú odolnejšie voči teplu, takže pri správnom sušení sú úplne konzervované. Minerálne zloženie bobúľ zostáva prakticky nezmenené. V závislosti od spôsobu sušenia sa množstvo minerálov zníži o 10 - 15%.

Výber a príprava plodov

Ako sušiť zimolez doma na zimu

Vyberte si zrelé alebo trochu nezrelé bobule. Na sušenie sú vhodné iba celé plody, bez viditeľného vonkajšieho poškodenia.

Ak sa kríky neošetrili pesticídmi alebo ak to urobili pred viac ako 25 dňami, bobule sa neumývajú. Ak sa ošetrenie uskutočnilo nedávno, zozbieraná plodina sa dôkladne umyje, ale uistite sa, že dobre vyschla.

Ako sušiť zimolez

pripravený ovocný rozotrite v jednej vrstve na čistú handričku na niekoľko hodín. Týmto sa odstráni časť prebytočnej vlhkosti.

Sušenie v elektrickej sušičke

Ako sušiť zimolez doma na zimu

Elektrická sušička je zariadenie špeciálne určené na sušenie. Obrobok sa vykonáva v súlade s pokynmi pripojenými k zariadeniu. V závislosti od výkonu sušičky a množstva bobúľ, ktoré boli do nej vložené, trvá postup 2 až 4 hodiny.

Profesionálnejším zariadením je dehydratátor. Vysuší rovnomerne, bez prehriatia, čo vám umožní presne nastaviť teplotu.

Vo vzduchu

Airfryer je vhodný na prípravu sušených bobúľ. Medzi krytom a telom zariadenia je ponechaná malá medzera, aby sa vo vnútri nehromadil vlhký vzduch.

Teplota je nastavená na + 90 ° C. Týmto sa zimolez pripraví o 1 hodinu.

V rúre

Sušenie v rúre je najbežnejšou metódou doma, pretože nevyžaduje ďalšie spotrebiče. Rozložte pergamenový papier na plech a rozložte zimolez v jednej vrstve. Vysušte ho pri teplote +90 ° C do mäkka.

Dôležité! Kvalitatívne sušené bobule si zachovávajú svoju svetlú farbu a po stlačení nevydávajú šťavu a nerozpadnú sa.

Počas sušenia nechajte dvierka rúry pootvorené. Bobule sa obracajú každých 20 minút.

Na živo

Ako sušiť zimolez doma na zimu

Sušenie na vzduchu na čerstvom vzduchu je najúspornejšou, ale časovo najnáročnejšou metódou. Pripravené bobule sa ukladajú na rošty alebo preglejkové dosky s otvormi. Podklad musí byť vopred premytý a vysušený.

Najvhodnejšie miesto na sušenie je pod strieškou alebo v čiastočnom tieni. Musí existovať dobrá ventilácia. Bobule sa pravidelne obracajú. Veľké plody sa pohodlne navlečú na niť a zavesia sa na dobre vetrané miesto.

Dôležité! Týmto spôsobom sa bobule zbierajú viac pre chuť ako pre úžitok, pretože vitamín C sa rýchlo oxiduje na vzduchu.

Sušenie trvá 8 až 15 dní. Všetko záleží na veľkosti plodov, teplote a vlhkosti. Ak prší, ovocie sa privádza do miestnosti, inak sa začne zhoršovať.

V ruskej rúre

Ako sušiť zimolez doma na zimu

Ako sušiť bobule na zimu v rúre? Na tento účel sa položia na plech alebo rošty a odošlú sa do rúry.... Snažia sa udržiavať teplotu do + 90 ° C. Každých 40 minút sa ovocie prevráti a potriasa sa.

Vetranie je dôležité na odstránenie vlhkého vzduchu. Za týmto účelom mierne otvorte tlmič rúry. Celá príprava trvá asi 3 hodiny.

Najväčšou nevýhodou tohto spôsobu je obtiažnosť regulácie teploty. Je veľmi ľahké produkt vyschnúť jeho pokazením.

Sušené vetvičky zimolezu

Zberajú sa iba zelené nelignifikované vetvy. Listy sa z nich vyberú, zozbierajú sa do zväzkov do priemeru 5 cm a potom sa zavesia do dobre vetranej miestnosti v tieni. Obstaranie trvá 1 - 2 mesiace.

Sušenie listov

Ako sušiť zimolez doma na zimu

Predtým je dôležité listy správne pripraviť:

  1. Pred kvitnutím kríkov nožnicami alebo ostrými nožnicami odrežte mladé výhonky. Je lepšie pripraviť plátky z rôznych strán rastliny tak, aby poškodenie bolo minimálne. Listy sa oddelia od výhonkov a položia sa na látku na suchom a vetranom mieste.
  2. Listy sa zbierajú na začiatku hromadného kvitnutia. Za týmto účelom sú starostlivo odrezané alebo rezané nožnicami. Potom sa položia na papier alebo handričku a odošlú na tmavé, dobre vetrané miesto. Každý deň sa suroviny miešajú, aby sa zabránilo hnilobe. Sušené v priemere do 2 týždňov.

počas úrodu neodporúča sa listovať. Zahusťovacie výhonky sa nakrájajú a zbierajú do zväzkov. Sú zavesené na suchom a tmavom mieste po dobu 2-3 týždňov. Potom sa listy z konárov odstránia alebo sa na nich nechajú.

Skladovacie pravidlá pre sušené zimolezy

Zhromaždené bobule sa skladujú vo vzduchotesnej nádobe bez prístupu k slnečnému žiareniu. Je lepšie na to nepoužívať vrecká: skladovateľnosť ovocia v nich sa znižuje dvakrát.

Udržiavajú výrobok na suchom a chladnom mieste: napríklad v skrini na izolovanej lodžii. Čas použiteľnosti sušeného zimolezu je 1 rok.

prihláška

Sušená zimolez sa používa na varenie a ľudovú medicínu. Rôzne náplne do knedlí a koláčov sa vyrábajú z bobúľ, sirupov, kompotov. Používajú sa ako potravinárske farbivo.Ako sušiť zimolez doma na zimu

V ľudovom liečiteľstve sa bobule používajú na liečbu kolitídy, anémie, anacidnej gastritídy, vegetatívno-vaskulárnej dystónie, prevencie prechladnutia a celkového posilnenia tela. Odvar zo sušených zimolezov jedlý Používa sa na migrény, hypertenzia, nízka kyslosť žalúdka, zhoršená pamäť.

Have jedlý zimolez existujú aj kontraindikácie: nemá sa používať v prípade žalúdočných a dvanástnikových vredov, hyperkyselinovej gastritídy, alergických reakcií.

záver

Správne sušenie zimolez umožňuje použitie zimného produktu. Bobule si za vhodných podmienok takmer úplne zachovávajú svoje živiny. Počas varenia sa teplota udržuje na +90 ° C, takže vitamín C a flavonoidy neoxidujú. Sušenie na vzduchu je v poriadku, ak sa majú plody použiť na varenie.

Pridať komentár

záhradné

kvety