Prečo zimolez nesie ovocie dobre

Zimolez má koláčovú chuť a zdravé zloženie. Bobule sa používajú na výrobu vitamínových džemov a kompotov. Starostlivosť o zimolez je nenáročná na starostlivosť, takže ju každý rok pestuje stále viac a viac obyvateľov leta. Kríky sú svieže a šíria sa, mnohé ich umiestňujú ako živé ploty alebo blízko záhradných budov. Napriek tomu, že starostlivosť o zimolez nevyžaduje špeciálne znalosti, bobule niekedy dozrievajú malé alebo vôbec nerastú, sú horké alebo kyslé. Ako sa starať o zimolez v tomto prípade, sa budeme zaoberať v článku.

Prečo zimolez nesie ovocie dobre

Aby sme pochopili, prečo zimolez neprináša ovocie, je dôležité pochopiť základné príčiny: niektoré závisia od klimatických podmienok a pestovateľskej oblasti, iné od chýb v poľnohospodárskej technológii. Plodenie je tiež postihnuté chorobami a škodcami, ktoré sa dajú odstrániť iba profesionálnymi metódami liečby.

Prečo zimolez nesie ovocie dobre

zmrazenie

Väčšina odrôd je mrazuvzdorná v zime - vydržia teploty až do -40 ° C... Z tohto dôvodu je zimolez taká rada na pestovanie letných obyvateľov severných oblastí krajiny. Na rozdiel od teplomilných plodov rastlina zriedka zamŕza. Kríky nepotrebujú prístrešok na zimu, čo im uľahčuje starostlivosť.

Existujú však výnimky z každého pravidla: ak začne doba kvitnutia a teplota prudko klesne o 10 ° C, kvety zamrznú. V budúcnosti to bude mať negatívny vplyv na vaječníky a úrodu ovocia. Takéto jarné mrazy sa najčastejšie vyskytujú v Urali a na Sibíri koncom apríla alebo začiatkom mája.

Pozor! Ak prišla mráz a zimolez nekvitne, odporúča sa venovať ochranným opatreniam čas. Posypte mulčou (piliny, seno, rašelina, ihličnaté konáre) - chráni korene, udržuje teplo a zadržiava vlhkosť. Niektorí záhradníci používajú poťahový materiál - agrofibre alebo hustý film. Dosky sú umiestnené pod vetvami tak, aby výhonky neprišli do styku so studenou zemou.

Nedostatok slnka

Ideálne miesto pre výsadba zimolez - čiastočný odtieň. Rastlina trávi časť dňa na slnku, časť v tieni. Problémy nastanú iba vtedy, keď zimolez je vždy na tmavom mieste, kde slnečné svetlo nepreniká. Z tohto dôvodu je rastlina často chorá, plody sú malé.

Transplantácia zimolezu netoleruje dobreobyvatelia leta preto premýšľajú a pripravujú vhodné miesto na výsadbu vopred.

Nesprávne napájanie a kŕmenie

Prečo zimolez nesie ovocie dobre

Zimolez je odolný voči suchu, ale na zavlažovanie by ste nemali zabúdať. Skúsení letní obyvatelia odporúčajú každý deň priniesť do kríka 2 vedre vody. Ak je leto teplé a suché - 3-4 vedrá. Množstvo vody priamo ovplyvňuje veľkosť a chuť ovocia. Osobitná pozornosť sa venuje zalievaniu koncom mája a začiatkom júna, keď sú bobule zviazané.

Bežné chyby, ktoré záhradníci robia:

 • použitie studenej vody;
 • zalievanie uprostred dňa, keď slniečko;
 • nedodržanie intervalu medzi postupmi;
 • bohaté zalievanie s dlhou prestávkou;
 • použitie silného prúdu z hadice;
 • zalievanie bez následného mulčovania.

Minerálne a organické obväzy stimulujú rast rastlín, zlepšiť chuť a veľkosť ovocia, chrániť pred chorobami. Aby zimolez mohla dobre plodiť, v lete obyvatelia začiatkom jari používajú dusíkaté hnojivá - močovina, Agricola, Kemira Lux.Stimulujú rozvoj zelenej hmoty, sú zodpovedné za atraktívny dekoratívny vzhľad kríkov a zvyšujú ročný rast nových výhonkov. Po rozkvetu sa zavádza organická hmota: rašelina, humus, biohumus, suchý drevný popol. Závisí na tom chuť zimolezu a jeho obchodné vlastnosti. Na jeseň sa ker oplodní fosforečnanom draselným.

Pozor! Nedostatok minerálnych a organických látok v pôde rovnako nebezpečné ako prebytok. Preto pri obliekaní sa letných obyvateľov dodržiavajte dávky a odporúčania. Napríklad, ak prežijete zimolez dusíkom, rastlina bude venovať všetku svoju silu vývoju listov a plody zostanú malé a čerstvé.

Choroby a škodcovia

Choroby vznikajú z rôznych dôvodov: v dôsledku nadmernej alebo nedostatočnej vlhkosti, nesprávneho hnojenia, silných mrazov alebo tepla, kontaminovanej pôdy. Väčšina chorôb sú plesňové, schopné zničiť celý ovocný vaječník. Existujú tiež vírusové a bakteriálne; spravidla pochádzajú z infikovaných sadeníc:

 1. Ramulariasis prejavuje sa vo forme sivohnedých škvŕn so sivým okrajom. Zosilňuje sa vo vlhkom a chladnom počasí - listy sú pokryté bielym kvetom. Výhonky a stopky sú čoskoro poškodené, ker vädne a oslabuje.
 2. Tuberculariosis - červenohnedé hľuzy na výhonkoch. Listy vyschnú a konáre pomaly odumierajú a strácajú schopnosť prinášať ovocie. Huba je mrazuvzdorná, hibernácia v pôde a objavuje sa vonku s nástupom tepla.
 3. Múčnatka postihuje mladé a staré kríky, aktívne sa prejavuje koncom jari alebo začiatkom leta. Listy a výhonky sú pokryté bielym kvetom, ktorý sa čoskoro zmení na hnedé a suché škvrny. Je veľmi ťažké zbaviť sa múčnatky.
 4. V procese infekcie cercosporou zimolez je pokrytý malými hnedými škvrnami. Rastline chýbajú vitamíny, pomaly vysychajú. Priaznivými podmienkami pre rozvoj cercosporózy sú husté výsadby, daždivé a vlhké počasie.

Prečo zimolez nesie ovocie dobre

Zo škodcov si letní obyvatelia všimnú kliešte a vošky... Malý hmyz žije v kolóniách a napadá najmä mladé a zelené listy. Vošky sajú šťavy z rastliny, čo je dôvod, prečo listy sú pokryté žltým kvetom, stočiť sa a zomrieť.

Kvôli roztočom rastlina predčasne zbavuje svoje listy a stráca svoju schopnosť prinášať ovocie. Aj keď sa záhradníkom podarilo zbaviť sa hmyzu, imunita rastliny je stále oslabená, preto počas tohto obdobia zimolez potrebuje osobitnú starostlivosť.

Čo robiť, ak na zimolezoch nie sú bobule

Ak je v zimolezi málo plodov alebo vôbec žiadne, letní obyvatelia hľadajú príčinu tohto javu a venujú pozornosť agrotechnickým opatreniam. Podľa všetkých pravidiel a odporúčaní zimolez opäť poteší jedlým a šťavnatým ovocím.

opelenie

Prečo zimolez nesie ovocie dobre

Zimolez sa vzťahuje na krížovo opelené plodiny, takže záhradníci na mieste pestujú niekoľko rôznych odrôd naraz... Samotná zimolez je samonosná. Pre pohodlie si letní obyvatelia kupujú sadenice v skupine a nie jednotlivo. Napríklad, gurmán dokonale opeluje odrodami Modré vreteno a Antoshka a zimolez Titmouse - s Kamčatka a modrý dezert. Čím viac odrôd rastie na mieste, tým vyššia je šanca na chutnú a bohatú úrodu.

Na kríži opelenie jedná sa o hmyz - čmeliaky, osy a včely. Prenášajú peľ z jedného kríka na druhého. Na prilákanie hmyzu do rastlín záhradníci postriekajú zimolez sladkou vodou. Dážď a vietor tiež pomáhajú pri opeľovaní kríkov.

Pozor! Ak zasadíte jeden zimolez krík na webe, neprinesie to výsledky. V špeciálnych škôlkach si môžete kúpiť niekoľko odrôd naraz.

prerezávanie

Prečo zimolez nesie ovocie dobre

prerezávanieJe jedným z najdôležitejších postupov ošetrovania zimolezu. Vykonáva sa ročne, počnúc tretím rokom života rastliny. V závislosti od cieľov rozlišujú medzi prerezávaním v sanitárnej, formatívnej a proti starnutiu. Na výkon budete potrebovať prerezávač a štafle.

Inventár je ošetrený roztokom Bordeauxovej kvapaliny a miesta porcií sú namazané záhradným ihriskom, aby bola rastlina chránená pred infekciou:

 1. V procese sanitárneho prerezávania sa odstránia choré a suché výhonky, ktoré sa objavili v dôsledku choroby a poškodenia hmyzom. Sanitárne prerezávanie slúži tiež ako preventívne opatrenie na ochranu pred novými chorobami.
 2. Formatívne prerezávanie je nevyhnutné pre tvorbu koruny. Uskutočňuje sa každé 2 až 3 roky, odstránia sa výhonky, ktoré sa vzájomne preplietajú alebo rastú.
 3. Omladzovacie prerezávanie sa uskutočňuje na kríkoch starších ako 5 až 7 rokov. Všetky výhonky sú skrátené a poškodené a suché sú úplne vystrihnuté. Vďaka tejto procedúre bude životnosť zimolez najmenej 20 rokov.

Pravidelné napájanie a kŕmenie

Prečo zimolez nesie ovocie dobre

Zotavenie zimolez a stabilné rodenie nie je možné bez pravidelného zalievania a hnojenia. Pre kríky sú vhodné tieto hnojivá:

 • nitroammofosk - 20 g na 1 štvorcový m;
 • roztok drevného popola - 300 g na 10 litrov vody;
 • „Kemira Universal“ - 20 g na 10 litrov vody;
 • Agricola - 1 polievková lyžica. l. na 10 litrov vody;
 • 80 g superfosfátu na 1 štvorcový m;
 • 40 g draselnej soli na 1 m2. m.

Ak kríky nerastú dobre a zimolez sa zmenšuje, obyvatelia leta tiež používajú listové hnojivá. Zimolez sa postrieka roztokom močoviny - 5 g liečiva sa zriedi v 10 litroch vody. Používa sa metóda postrekovania. Toto riešenie zvyšuje kvalitu a veľkosť ovocia.

Pred aplikáciou vrchného obväzu a postreku sa zimolez hojne zaliate vodou, ktorá sa predtým zohreje na slnku.

Prevencia chorôb a škodcov

Prečo zimolez nesie ovocie dobre

Preventívne opatrenia nielen bránia výskytu chorôb a škodcov, ale tiež posilňujú imunitu kríkov a zlepšujú chuť bobúľ. Jednoduché a efektívne spôsoby:

 1. Na jar sa nastrieka 0,2% "Fundazol" alebo roztok na báze mydla a medi (10 litrov vody, 100 g síranu meďnatého a 100 g strúhaného mydla na pranie).
 2. Začiatkom leta sa výsadba postrieka infúziou cesnaku - 600 g nasekaných hláv sa vyleje do 10 litrov vriacej vody a trvá 3 hodiny. Nástroj sa naleje na pôdu rýchlosťou 0,5 litra na 1 štvorcový. m.
 3. Dvakrát za sezónu sa zimolez ošetruje vodou zostávajúcou po varení zemiakových hľúz. Takéto kŕmenie je bohaté na škrob a nevyžaduje finančné náklady.
 4. Medzi preventívne opatrenia patrí dodržiavanie programu výsadby. Vzdialenosť medzi sadenicami by mala byť najmenej 2,5 m. Vhodnými susedmi zimolezu sú hrach, cibuľa, petržlen, kôpr, repa, reďkovka. Nezasadajte vedľa jabloní, hrušiek, malín, ríbezlí a egrešov.

záver

Zistenie, prečo je zimolez plytká, nie je také ťažké. Dôvodom môžu byť choroby alebo škodcovia, nedostatok slnka alebo mrazu, nedodržiavanie pravidiel napájania a kŕmenia.

Aby bola zimolez spokojná s chutným ovocím, venujú letní obyvatelia preventívne opatrenia: ošetrujú kríky ľudovými prostriedkami a profesionálnymi prípravami, každoročne odrežú staré konáre, zavlažujú teplou vodou. Zimolez je jednou z najviac vyberavých záhradných plodín. Hlavná vec je dodržiavať jednoduché pravidlá poľnohospodárskej technológie.

Pridať komentár

záhradné

kvety