Čo robiť, ak sa na listoch zimolezu objaví hrdza a ako sa má ošetrovať

Choroby a škodcovia sú najčastejšou príčinou straty úrody a smrti zimolezu. Choroba je spôsobená parazitickou hubou, ktorá postupne ničí všetky časti rastliny. Zakrýva červené útvary, z ktorých vyteká hrdzavý prášok.

Rez je rovnaký pre okrasné a jedlé odrody rastlín. Bez včasného ošetrenia to vedie k smrti celého kríka. Plesňové ochorenie možno vyliečiť, ak sa jeho príznaky zistia včas. Aké sú príznaky a príčiny hrdze na listoch zimolezu a ako liečiť rastlinu, čítajte ďalej.

Opis choroby

Rez je plesňové ochorenie, ktoré postihuje plodiny. Je to spôsobené celou skupinou húb. Niektoré patogény sa navyše môžu rozvíjať iba na infikovanej hostiteľskej rastline, zatiaľ čo iné sa šíria po celej záhrade do všetkých rastlín.

Čo robiť, ak sa na listoch zimolezu objaví hrdza a ako sa má ošetrovať

Infekcia postihuje najskôr listy a potom všetky časti zimolez... Postupuje pomaly. Infekcia zimolez hubou sa zvyčajne vyskytuje skoro na jar. Súčasne sa v lete tvoria póly so spórami.

Poznámka! V oblastiach, kde rastú borievky a okrasné ihličnany, sa riziko infekcie zimolez zimolezou výrazne zvyšuje.

Hrdza postihuje takmer všetky ovocné stromy a kríky. Najmä to často trpí choroba zimolez.

Známky porážky

Najjednoduchší spôsob liečby choroby je v počiatočných fázach jej rozvoja. Na včasnú identifikáciu hrdze je dôležité poznať jej príznaky a štádiá vývoja:

Čo robiť, ak sa na listoch zimolezu objaví hrdza a ako sa má ošetrovať

 1. Na vnútornej strane listu sa objavujú ploché suché škvrny červenej alebo červenkastej farby. Na vonkajšej strane krídla sa tvoria nepravidelné svetlo žlté škvrny.
 2. Infekcia sa šíri do mladých výhonkov. Objavujú sa hnedé a červené škvrny.
 3. V priebehu času sa škvrny zakryli žltými a oranžovými pustulami (vankúšikmi). Po dozretí z nich vypadne hrdzavý prášok. Sú to plesňové spóry.
 4. Konvexné útvary sa spájajú do veľkých zakrivených pásov. V priebehu času odlupujú povrch postihnutej časti rastliny.
 5. V auguste listy vyschnú, stočia sa a spadnú. Infikované výhonky odumierajú.

Miera šírenia choroby cez časti rastliny závisí od huby patogénov. Niektoré druhy hrdze ovplyvňujú zimolez lokálne.

Poznámka! Bez ohľadu na patogén sú príznaky hrdze vždy rovnaké. Môžete ich vidieť na fotografii.

Dôvody

Ak sa chcete navždy zbaviť choroby a zabrániť jej recidíve, je dôležité pochopiť, prečo listy hrdzu. Hlavným dôvodom je požitie hubových spór rastlín. Ich aktívny vývoj je vyvolaný nasledujúcimi faktormi:

 1. Škodcami. Hmyz a roztoče nesú veľa chorôb rastlín vrátane hrdze. Rastlina postihnutá škodcami má zníženú imunitu, čo umožňuje, aby huba na nej rýchlejšie zakorenila. Vtáky majú tiež výtrusy.
 2. Burinu. Ochorí ich hrdza a infikujú kultivované rastliny v okolí. Obzvlášť nebezpečná je oblasť s kyselinami, ostricami, jačmeňom, obilninami. Tieto rastliny sa nazývajú prechodní hostitelia.
 3. Ihličnany. Predpokladá sa, že sú najviac náchylné na hrdzu a stávajú sa jej nosičmi.Zimolez, ktorý rastie v tej istej oblasti s ihličnatými rastlinami alebo sa nachádza v oblasti v blízkosti lesa, je obzvlášť náchylný na hrdzu.
 4. Zvyšky rastlín... Plesňové spóry sa prezierajú v spadnutých listoch. K infekcii zimolezu prispievajú aj zvyšky burín a pestovaných rastlín v lokalite.
 5. Vysoká vlhkosť. Rovnako ako väčšina ostatných húb, pôvodca zimolez aktivuje v mokrom a oblačnom počasí. Riziko rastlinnej infekcie je obzvlášť vysoké po silných dažďoch.
 6. Prichytenie za studena a náhle zmeny teploty... Tieto faktory znižujú imunitu rastlín a podporujú rast huby.

Huba sa šíri po lokalite nielen škodcami, vtákmi a rastlinami, ale aj vetrom. Nie je možné úplne vylúčiť pravdepodobnosť vzniku hrdze na zimolezu.

Nebezpečenstvo

Hrdza nielen kazí vzhľad plodín. Je to skutočná hrozba a bez liečby vedie k smrti kríka.

Po poškodení hrdzou začnú listy a výhonky rastlín rýchlo strácať vlhkosť, uschnú a vyschnú. Plechové dosky sú zvlnené. Všetky listy z zimolezu padajú v predstihu. Ovocie často nemá čas na tvrdnutie. Výhonky padajú.

Rastlina sa prestane vyvíjať. Nové výhonky nerastú.

Fotosyntéza zimolez sa zhoršuje, oslabuje imunita, znižuje sa mrazuvzdornosť. Postihnuté plodiny zimu neprežijú a uhynú.

Poznámka! Pravdepodobnosť infekcie inými chorobami sa zvyšuje v dôsledku zníženia odolnosti zimolez voči poškodeniu hrdze.

Rez na dekoratívnej a jedlej zimolezi

Čo robiť, ak sa na listoch zimolezu objaví hrdza a ako sa má ošetrovať

Príznaky hrdze na okrasnej vinici zimolezu a kríku s jedlým ovocím sú rovnaké. Na všetkých sa objavujú hrdzavé listy, pľuzgiere s červenými spórami a odlupujúce sa škvrny odrody infikovaná rastlina.

Existujú rozdiely v liečbe rôznych typov zimolez. Ak v prípade kríkov, na ktorých sa vyvíja ovocie, sú po vytvorení kvetenstvo povolené iba biologické produkty a ľudové liečivá, potom sa okrasná rastlina v ktoromkoľvek ročnom období ošetruje účinnými chemikáliami.

Liana tiež lepšie toleruje globálne prerezávanie... Ak odstránite úplne všetky zasiahnuté časti, nepoškodí to zariadenie a rýchlo odstráni odstránené časti. Odstránením veľkého počtu konárov a výhonkov z jedlých zimolezov sa znížia výnosy a rast nových výhonkov bude trvať dlhšie.

Metódy úpravy hrdze

Ak sú listy a výhonky zimolez zhrdzavené, je načase to ošetriť. Huba sa bojí nielen chemikálií, ale aj niektorých ľudových liečivých prípravkov.

Ľudové metódy

Ľudové lieky sú najlacnejšie a najbezpečnejšie. Mnohí záhradníci ich radšej používajú. Na ich výrobu sa používajú potravinárske výrobky, organické hnojivá, záhradný odpad a liečivá.

Nevýhodou tejto metódy je nízka účinnosť. Zbaviť sa choroby pomocou ľudových receptov bude možné len v počiatočných fázach jej vývoja:

 1. Jód a sérum... Do 10 litrového vedra sa naleje 2 litre srvátky a pridá sa 20 kvapiek jódu. Zvyšok objemu sa doplní vodou. Všetky zložky sú zmiešané. Droga sa nastrieka na rastlinu a pôdu okolo nej.
 2. Hnoj. 2 kg zhnitého hnoja sa naleje do 6 litrov vody. Zložky sa zmiešajú a nechajú sa variť týždeň. Na konci tejto doby sa zmes opäť mieša a filtruje.
 3. Peroxid vodíka a kyselina boritá. V 10 litroch teplej vody sa rozpustí 10 tabliet peroxidu vodíka, vopred rozomletých na prášok a 5 g kyseliny boritej.
 4. Aspirín, olej a sóda. V 10 litroch vody sa pridajú 3 tablety aspirínu rozdrvené do práškového stavu, 3 lyžice. l. slnečnicový olej, 3 lyžice. l. šampón proti lupinám a 3 lyžice. l. sóda. Všetky zložky sa dôkladne premiešajú až do úplného rozpustenia.
 5. Bylinková infúzia. Vedro je 1/3 naplnené burinou. Zvyšok objemu sa naleje teplou vodou.Nástroj trvá jeden týždeň, potom sa filtruje a používa na striekanie.

Agrotechnické techniky

V počiatočných fázach vývoja choroby sú účinné aj niektoré agrotechnické metódy. Ak sa objaví niekoľko listov so žltými škvrnami, sú odrezané, aby sa zabránilo šíreniu choroby. Choré výhonky sa odrežú o 10 cm ďalej od miesta lézie.

Po odstránení všetkých chorých častí z zimolezu sa ošetria prípravkami obsahujúcimi meď (síran medi, Bordeauxova kvapalina). V opačnom prípade je riziko relapsu vysoké.

Biologicals

Biológia sa predáva v záhradníckych predajniach. Sú tiež účinné proti hrdzi, sú bezpečné pre životné prostredie a ľudí. Považujú sa za menej účinné ako fungicídy, ale včasnou detekciou žltých listov sa s plesňou dokážu vyrovnať.

Čo robiť, ak sa na listoch zimolezu objaví hrdza a ako sa má ošetrovať

Biologické výrobky sa vyrábajú na báze baktérií, ktoré ich po napadnutí ničia. Najpopulárnejšie sú tieto opravné prostriedky:

 1. Fitosporin. Biologický fungicíd, ktorý je účinný proti hubovým chorobám. To je to, čo sa zvyčajne používa pri preventívnych a terapeutických ošetreniach, pri ktorých látka zakrýva listy a výhonky zimolezov pomocou siete, ktorá zabraňuje vývoju a preniknutiu huby. Na postrek sa 6 g prípravku nariedi v 10 litroch vody.
 2. "Binoram". Obsahuje dva druhy baktérií, ktoré nielen chránia zimolez pred hrdzou, ale stimulujú aj jeho rast. Na prípravu roztoku sa 75 ml produktu zriedi v 10 litroch vody.
 3. "Baktofit". Účinné proti väčšine plesňových ochorení. Používa sa na striekanie zimolezu vo forme 1% roztoku.
 4. "Alirin". Relatívne nový liek s vysokou účinnosťou. Používa sa na ošetrenie chorých rastlín a pôdy okolo nich.

Sú to bioprípravky, ktoré sa odporúčajú používať na preventívne ošetrenie nielen už rastúceho zimolezu, ale aj pôdy s výsadbovým materiálom. Opísané činidlá okrem antimykotických vlastností stimulujú rast zimolezu.

chemikálie

Chemikálie sa považujú za najúčinnejšie. Zachránia rastlinu aj v neskorších štádiách infekcie. Takéto fondy ho dlhodobo chránia pred reinfekciou.

Drogy, ktoré sa používajú na boj proti hubovým infekciám, sa nazývajú fungicídy. Odporúčajú sa používať na dekoratívnu zimolez, ktorej plody sa nekonzumujú. Pomocou týchto prostriedkov je možné chorobu vyliečiť v krátkom čase.

Jedlé zimolezy môžu byť ošetrené chemikáliami iba pred kvitnutím. Potom negatívne ovplyvňujú kvalitu ovocia. Ak sa plody už objavili, používanie agresívnych fungicídov je zakázané. Jedovaté látky zostávajú nielen na povrchu bobúľ, ale sú tiež absorbované vo vnútri.

Najobľúbenejšie antikorózne látky na zimolezu:

 1. Vrchol Abiga. Fungicíd obsahujúci meď. Účinné proti všetkým hubovým chorobám. Na prípravu roztoku pridajte 40 g produktu do vedra s vodou pri izbovej teplote. Na vysporiadanie sa s chorobou a na vylúčenie relapsu sa zimolez lieči trikrát. Intervaly medzi liečbami by mali byť 2 týždne. To je presne to, ako droga chráni rastlinu pred opätovnou infekciou.
 2. "Topaz". Systémový fungicíd, ktorý je obzvlášť obľúbený pre svoju rýchlosť a účinnosť. Na liečbu tohto ochorenia sa 2 g lieku "Topaz" nariedia v 10 litroch vody.
 3. "HOM". Fungicíd so strednou toxicitou. Považuje sa za neškodný pre cicavce. Na prípravu roztoku rozpustite 30 g liečiva v vedre s vodou.
 4. "Stroby"... Účinné proti všetkým hubovým chorobám. Na prípravu produktu rozpustite 2 g látky v vedre s vodou.

Opísané prostriedky sa postriekajú infikovanou zimolezou. Počas zrážania sa nevymývajú za predpokladu, že sa im podarilo absorbovať do rastlinných buniek. Odporúča sa spracovať nielen rastlinu, ale aj pôdu v okolí.

Poznámka! Huby rozvíjajú imunitu proti fungicídom.V prípade opakovanej infekcie použite iný liek.

Ako správne zaobchádzať s hrdzou

Čo robiť, ak sa na listoch zimolezu objaví hrdza a ako sa má ošetrovať

Na zvládnutie hrdze je dôležité poznať základné pravidlá spracovania:

 1. Pred postrekom odrežte všetky infikované výhonky a odstráňte zafarbené listy. Miesta rezov sú pokryté záhradným ihriskom.
 2. Všetky buriny a zvyšky rastlín okolo chorej kríky sa odstránia a spália. Odporúča sa dôkladne uvoľniť pôdu.
 3. Spracovanie sa vykonáva skoro ráno alebo večer, keď je slnko neaktívne. Inak popáleniny zostanú.
 4. Neprekračujte uvedené dávky. Pomôže to rýchlejšie zbaviť sa hrdze, ale iba zvýši riziko úmrtia rastlín.
 5. Pri rastlinách je potrebné pracovať s rukavicami a ochrannou maskou.
 6. Napriek tomu, že fungicídy sa nevymývajú dažďom, nebude žiaden účinok, ak sa ošetria zimolezou neskôr ako 32 hodín pred zrážaním.

Podmienky a schéma spracovania kríkov

Načasovanie a schéma ošetrovania zimolez závisí od typu použitého produktu:

 1. Fungicídy. Nie sú premyté vodou a zostávajú na rastline 10 až 14 dní. Táto medzera by mala byť približne medzi liečbami. Na ošetrenie hrdze postačujú 3 chemické úpravy.
 2. Biologicals. V priemere sa chorá rastlina ošetruje takým spôsobom 3 až 4-krát s prestávkou 1 týždeň.
 3. Ľudové lieky. Sú premyté zrážaním. Spracovanie sa uskutočňuje každých 5-7 dní. Odstránenie hrdze trvá 3 až 5 ošetrení.

Odrody odolné voči hrdzaveniu

Aby sa zabránilo zimolezu, aby ochorel hrdzou, je vhodné zvoliť odrody, ktoré sú odolné voči pôvodcovi tejto choroby. Tie obsahujú:

 • Modré vreteno;
 • Bakcharský obr;
 • moréna;
 • Modrý vták;
 • Long-rodil;
 • Leningradský obr;
 • Kamchadalka.

Preventívne opatrenia

V snahe zabrániť infekcii zimolez zimolezou sa záhradníci venujú prevencii:

 1. Na jeseň musia byť odstránené lístie a zvyšky rastlín. Odvezú sa z miesta a spália.
 2. Na jeseň je miesto vykopané.
 3. Zimolez je izolovaný od ihličnanov.
 4. Na začiatku a na konci jari sa kultúra postrieka biologickými produktmi alebo obsahuje meď. Preventívne ošetrenie sa musí vykonávať po dlhších dažďoch.
 5. Oblasť okolo zimolezu je burina.
 6. Včas bojujú proti škodcom.

záver

Rez je nebezpečná choroba, ktorá postihuje mnoho plodín. Vedie to k zníženiu úrody zimolezu a smrti. Ochorenie je rozpoznávané červenými škvrnami na listoch a výhonkoch a formáciách s hrdzavým práškom vo vnútri.

Je možné liečiť hrdzu. Za týmto účelom odstráňte všetky zasiahnuté listy a výhonky z zimolezu a potom ošetrite rastlinu domácou alebo zakúpenou protiplesňovou látkou. Dodržiavanie pravidiel prevencie znižuje pravdepodobnosť recidívy.

Pridať komentár

záhradné

kvety