Mrazuvzdorná skorá odroda zimolez "Lakomka"

Odroda zimolezu Gourmet vyniká priaznivým prostredím na pozadí ostatných a právom sa dá nazvať elitnou kultúrou kvôli mnohým pozitívnym vlastnostiam a takmer úplnej absencii nevýhod.

Upozorňujeme na podrobný popis odrody, jej kladov a záporov, požiadaviek na výsadbu a starostlivosť.

Opis odrody zimolezu Lakomka

Lakomka je množstvo jedlých zimolez chovaných v Rusku... 100 g ovocia obsahuje 9,8% cukru, 30% kyseliny askorbovej, 6 mg vitamínov B, 70 mg draslíka, 19 mg vápnika, 35 mg sodíka, 21 mg horčíka, 35 mg fosforu, 0,8 mg železa.

Bobule sú užitočné pri hypertenzii, metabolických poruchách, poruchách tráviaceho systému a pomáhajú posilňovať imunitu.

Odolnosť zimolez Lakomka odolná voči mrazu

Pôvod a vývoj, história chovu

Zimolez gurmán chovaný chovateľom Štátnej poľnohospodárskej akadémie Nižný Novgorod V.A.Fefelov v dôsledku kríženia urálnych foriem zimolezy Turchinovovej so sladkoplodými druhmi.

Odroda je od roku 1991 predmetom štátneho testovania odrody, ktorá bola v roku 1998 zaradená do štátneho registra Ruska.

Vlastnosti, opis vzhľadu, chuť

Kríky sú stredne veľké (výška do 1,5 m), kompaktné, s hustou oválnou korunou a tenkými rovnými výhonkami antokyanínovej farby. Listové doštičky sú stredne veľké, takmer ploché, pretiahnuté a svetlo zelené.

Bobule sú podlhovasté oválne s rovnou hornou časťou, dosahujúce dĺžku 2 až 2,8 cm a hmotnosťou 0,8 až 1,3 g. Sú pokryté hustou, hladkou a tmavo modrou farbou s modrastým voskovým povlakom.

Vláknina je vláknitá, šťavnatá, vyznačujúca sa príjemnou sladko-kyslou chuťou bez horkosti a trpkosti.

Funkcie použitia tejto odrody

Bobule sa konzumujú čerstvé, mrazené, používajú sa na výrobu džemov, džemov, marmelád, marmelád, džúsov, liečivých vývarov a tinktúr.

Kríky sú vďaka svojej dekoratívnosti vhodné na zdobenie miesta a vytvorenie živého plotu.

Doba zrenia, výnos a plod

Toto je odroda zimolez s odrodou - dozrievanie plodiny sa začína v polovici júna a trvá do konca júla.

Kríky začnú rodiť ovocie 3-4 roky po výsadbe, maximálny plodný vek pre labužníka je 6-20 rokov. Priemerný výnos - 0,8 kg na 1 štvorcový. m.

Odolnosť voči chorobám a škodcom

Gurmán je odolný voči choroby a škodcov. Ale za nepriaznivých podmienok môžu kríky infikovať cercosporiázu, múčnatku, mozaiku, vošky, hmyz z mierky, kliešte.

Odolnosť proti chladu a suchu

Odroda toleruje pokles teploty vzduchu až na -50 ° C a nebojí sa opakujúcich sa jarných mrazov. Sucho má negatívny vplyv na výnos a kvalitu plodov.

Pre ktoré regióny je najvhodnejšie a aká je náročná klíma

Odroda je zaradená do štátneho registra regiónu Volga-Vyatka, úspešne sa pestuje v stredných a severozápadných regiónoch.Gurmán sa odporúča na pestovanie v moskovskom regióne, v zóne čiernej Zeme, Bielorusku, pobaltských štátoch a na severe Ukrajiny.

Hlavné výhody a nevýhody odrody

Okrem sladkého a kyslého zákusku bez horkosti, chuť a výhody plodov, zimolez Gourmet má nasledujúce výhody:

 • skoré zrenie;
 • stabilný a vysoký výťažok;
 • možnosť univerzálneho použitia;
 • odolnosť proti mrazu;
 • pretrvávajúca imunita choroby;
 • pomalý rast koreňových výhonkov;
 • dekoratívne kríky.

Nevýhody odrody:

 • zbavovanie bobúľ;
 • nerovnomerné zrenie;
 • potreba opeľovačov.

Aký je rozdiel od ostatných odrôd a hybridov

Porovnanie gurmánov s inými druhmi zimolez:

odroda Priemerná hmotnosť bobúľ, g Bobule tvar príchuť Produktivita, kg / Bush
gurmán 0,8-1,3 Podlhovastý ovál s plochým vrchom Sladká s kyslosťou Až 5
Amazonka 1,1 Jug tvaru Sladký a kyslý 1,3-1,5
Baikal 1 podlhovastý sladký 1,7-1,9
Berel 0,45 kónický Sladká a kyslá s horkosťou 3-4

agrotechnika

Gurmán je nenáročná odroda, ale dobrý rozvoj rastlín a bohaté výnosy bude možné dosiahnuť len vtedy, ak budú splnené agrotechnické požiadavky.

Výber miesta na záhrade a príprava dier

Miesto pristátia pre Gourmandov by malo byť dobre osvetlené, chránené pred vetrom a prievanom.

Referencie. Na kríkoch rastúcich v tieni rastú bobule menšie a kyslé.

Je to kultúra milujúca vlhkosť, ale v prípade podmáčanej pôdy sa zvyšuje riziko hniloby koreňového systému. Preto pred výsadbou sadeníc skontrolujte hladinu podzemnej vody - mala by byť najmenej 1-1,5 m.

Príprava na pristátie

Odolnosť zimolez Lakomka odolná voči mrazu

Na sadenie sa volia dvojročné sadenice s výškou asi 30 cm s rozvinutou podzemnou časťou, v ktorých dĺžka podzemka je asi 25 cm, existuje niekoľko nadzemných výhonkov s púčikmi a nevyskytujú sa žiadne príznaky chorôb alebo škodcov.

15 - 20 dní pred výsadbou sa z pôdy odstránia buriny a zvyšky rastlín, vykopajú sa a hnojia sa do pôdy: 10 kg hnoja alebo humusu, 30 - 60 g superfosfátu, 20 - 30 draselnej soli na 1 m2. m.

Základné požiadavky

Odroda rastie dobre na ľahkej úrodnej pôde s dobrým prevzdušňovaním, priepustnosťou pre vlhkosť a neutrálnou kyslosťou. Najvhodnejšou možnosťou je hlinitá a piesčitá hlinitá hlinka.

Referencie. Vápno alebo dolomitová múka sa pridáva do nadmerne okyslenej pôdy pred výsadbou.

Načasovanie, schéma a pravidlá vykládky

Gurmán je vysádzaný do pôdy od začiatku septembra do konca októbra, pričom pred začiatkom stabilných mrazov by mali byť najmenej tri týždne.

Pravidlá vykládky:

 1. Vykopajte výsadbové otvory s veľkosťou 50 × 40 cm v pripravenej oblasti.
 2. Nalejte vrstvu drenáže z drveného kameňa alebo rozbitej tehly na spodok každej drenážnej vrstvy a navrch - výživnú zmes pôdy (2-3 lopaty vyťaženej zeminy, vedro humusu, 200 g drevného popola a 30 g superfosfátu).
 3. Vytvorte malý kopec v každej diere a nainštalujte semenáčik, ktorý rozširuje jeho korene.
 4. Posypte rastlinou pôdou, mierne ju zhutnite a vodu (vedro vody na kríži).
 5. Keď pôda po zalievaní ustúpi, pridajte viac pôdy tak, aby koreňový golier bol 7 cm nad povrchom.
 6. Mulčujte koreňovú zónu rašelinou.

Vzdialenosť medzi puzdrami by mala byť 2 m, medzi radmi - najmenej 1 m.

Funkcie pestovania a jemnosti starostlivosti

Odolnosť zimolez Lakomka odolná voči mrazu

Na jar av lete sa rastliny napájajú každé dva dni rýchlosťou vedra vody pre každý krík. Za horúceho a suchého počasia sa spotreba vody zvýši na dve vedrá na krík. Na jeseň sa zavlažovanie zastaví.

Po každom zalievaní alebo daždi sa pôda uvoľní, aby sa zlepšil prístup vlhkosti a vzduchu ku koreňom. Zároveň dochádza k burínaniu burín, odstraňovaniu burín, ktoré vyvolávajú vysokú vlhkosť a rozvoj chorôb.

Pokiaľ sú kríky vysadené v hnojenej pôde, rastliny začnú kŕmiť za 2 až 3 roky. Na začiatku jari sa pod každý krík aplikuje 5 až 7 kg humusu a na jeseň hnojivá fosforečnan draselný a fosfor (superfosfát, kainit).

V prípade kríkov mladších ako 10 až 12 rokov sa vykonáva iba sanitárne prerezávanie, ktoré na jar (koniec marca) odstraňuje všetky suché, poškodené a mrazené výhonky. Dospelé kríky omladzujú - úplne odstraňujú všetky vetvy alebo ponechávajú niektoré z najsilnejších.

Počas sezóny sa vytvára aj koruna krovia - zoslabujú zosilnené oblasti, odstraňujú staré výhonky, ktoré neprinášajú ovocie, skracujú mladé, aby zlepšili vetvenie.

Odolnosť zimolez Lakomka odolná voči mrazu

opeľovače

Keďže odroda je samooplodná, v okolí sa vysádzajú 2 až 3 odrody zimolezu na krížové opelenie.

Najlepšie opeľovače pre Gourmet:

 • víla;
 • Modré vreteno;
 • Modrý vták;
 • Malvina;
 • Kamchadalka;
 • Nižný Novgorod skoro;
 • moréna;
 • Na pamiatku Kuminova;
 • Štart.

Kontrola chorôb a škodcov

Odolnosť zimolez Lakomka odolná voči mrazu

Choroby a škodcovia nebezpeční pre labužníkov:

Choroba, škodca známky Liečba / prevencia
Cercosporosis Na listoch sa objavujú biele škvrny s hnedým okrajom. Rastliny sa ošetria fungicídnymi prípravkami: "Skor", "Vectra", "Fundazol", "Cumulus", "Topaz".
Múčnatka Na listoch je viditeľný biely práškový kvet.
mozaika Listy sú malé, zle sa vyvíjajú. Rastliny sa nedajú vyliečiť. Infikované kríky sa vykopali a spálili.
vošky Škodca sa živí šťavou z výhonkov a listov, čo spomaľuje rast a vývoj rastlín a znižuje produktivitu Ošetrenie kríkov insekticídnymi alebo insekticídnymi akaricídnymi prípravkami, napríklad „Aktellik“, „Fufanon“, „Aktara“, „Eleksar“ alebo „Inta-Vir“.

Kvôli prevencii sa rastliny ošetrujú „lepidocidom“ alebo „Confidorom“.

Shields Malý hmyz saje šťavu z výhonkov. Výsledkom je, že kríky vyschnú a odumrú.
roztoče Na listoch sa vytvárajú tmavé škvrny, koncom leta sa lístkové listy zhnednú a vysušia.

Príprava na zimu

Na jeseň kríky prestávajú zalievať, aby prestali rásť a prešli do spiacej fázy, prerezávajú a spália rezané časti rastlín. Miesto je zbavené padlých listov, burín a iných zvyškov a vykopaných a kríky sú ošetrené škodcami a chorobami.

Mladé rastliny sú pokryté ochranným materiálom a pokryté snehom, dospelé kríky nepotrebujú zimné prístrešky.

rozmnožovanie

Gourmand sa množia vegetatívnymi metódami: odrezky, deliace kríky alebo vrstvenie.

Pri množení vrstvením na začiatku jari alebo koncom jesene sa na dospelý ker vyberá nižší ročný výhonok, ohýba sa k zemi, upevní sa, posype sa zeminou a pravidelne ho zalejte. O šesť mesiacov neskôr sa vytvorí nezávislý koreňový systém, potom sa výhonok oddelí od materskej rastliny a vysadí sa na trvalé miesto.

Delenie puzdra - najjednoduchšia metóda chovu zimolez. Na jeseň je vykopaná dospelá zarastená Bush a rozdelená na niekoľko častí, takže každá z nich má vyvinuté výhonky a koreňové procesy. Delenki sa vysádzajú do zeme a starajú sa o to, akoby boli zrelé rastliny.

Na štepenie začiatkom marca sa z lignifikovaných výhonkov odrežú odrezky s hrúbkou 0,4 až 0,5 cm a dĺžkou 7 až 12 cm s 2 až 3 pármi listov a aspoň jednou internódiou. Vysadia sa v zmesi rašelina a piesok, prehĺbia sa o 1 až 2 cm, pokryjú sa filmom a udržiavajú sa pri teplote + 20 ... + 25 ° C. Zakorenenie nastane po 10 dňoch.

sklizen

Odolnosť zimolez Lakomka odolná voči mrazu

Plodina dozrieva nerovnomerne od polovice júna do konca júla, takže zber sa uskutočňuje v niekoľkých fázach. Bobule sa zbierajú ručne alebo pomocou kombajnu po umiestnení syntetickej tkaniny pod kríky, na ktoré padnú.

Ovocie sa uchováva v chladničke tri dni.

Aké môžu byť ťažkosti pri pestovaní

Pri pestovaní Gourmetu sa môžu vyskytnúť tieto problémy:

 • výnos je nízky, bobule sú malé, nesladené a dozrievajú pomaly - kríky nemajú dostatok slnečného svetla;
 • horkosť je cítiť v chuti ovocia - rastlina nemala dostatok vlhkosti.

Rady a spätná väzba od skúsených záhradníkov o odrode

Odporúčania skúsených záhradkárov:

 • na reprodukciu použite spôsob rozdelenia kríkov alebo vrstiev - to sú najjednoduchšie spôsoby;
 • nezanedbávajú preventívne liečby škodcov a chorôb, a to napriek rezistencii odrody.

Záhradníci reagujú na odrodu Lakomka pozitívne:Odolnosť zimolez Lakomka odolná voči mrazu

Svetlana, Ryazan: "Zasadil som túto zimolez pred šiestimi rokmi." Spočiatku sa kríky vyvíjali pomaly, už som si myslel, že z nich nepríde nič dobré. Ale minulý rok výrazne vzrástli, zvýšili korunu. Vtedy sme prvýkrát ochutnali ovocie labužníka. Názov sa úplne ospravedlňuje - bobule sú neuveriteľne chutné, sladké s jemnou kyslosťou. Vnuci majú radosť. ““

Roman, Suzdal: „Kúpil som Gourmanda pred siedmimi rokmi. Len som hľadal niečo neobvyklé pre záhradu, predávajúci mu poradil túto zimolez. Spočiatku neboli kríky zapôsobené ani výhľadom, ani bobuľami. Ale pred dvoma rokmi sa situácia zmenila - kríky rástli, koruna zhustla. Teraz odporúčam túto odrodu všetkým svojim priateľom - zdobí záhradu a bobule sú chutné a užitočný dáva “.

záver

Gurmán - mrazuvzdorný, nenáročný zimolez v starostlivosti, s rastúce s ktorými môžu manipulovať aj začínajúci záhradníci. Odroda sa vyznačuje okrasným typom kríkov, skorým dozrievaním veľkého a chutného ovocia, stabilným plodom a vysokou produktivitou.

Pridať komentár

záhradné

kvety