Vysoko výnosná, mrazuvzdorná odroda zimolezu Tomichka

Odroda Tomichka sa teší stabilnej obľube medzi milovníkmi zimolezu. Jeho úspech je spôsobený príjemnou chuťou a bohatým chemickým zložením bobúľ, nenáročnou starostlivosťou, mrazuvzdornosťou a dekoratívnymi vlastnosťami kríkov. Tento článok podrobne popisuje funkcie odrody a nuansy pestovania.

Opis odrody zimolez

zimolez Tomichka je výsledkom práce domácich chovateľov. Jeho plody sa vyznačujú neobvyklým tvarom a príjemnou sladkou chuťou s miernou kyslosťou. Obsahujú 30 kcal na 100 g, až do 24 mg kyseliny askorbovej a okolo 770 mg P-účinných látok.

Pôvod a vývoj, história chovu

Jedná sa o odrody zimolezu sibírskeho, ktorý bol vyšľachtený v dôsledku voľného opelenia elitnej formy zimolez Turchaninov č. 68/2 v podpornom bode Bakcharsky v N.I. M.A.Lisavenko. Vedúci projektov - IK Gidzyuk a ZI Luchnik.

Odroda sa testuje od roku 1984, v roku 1987 bola zapísaná do štátneho registra Ruska.

Vlastnosti, opis vzhľadu, chuť

Vysoko výnosná, mrazuvzdorná odroda zimolezu Tomichka

Kríky sú stredne veľké, dorastajú do výšky 1,8 m, sú zaoblené, husté a šíria sa. Sníma zelené, tenké a zakrivené... Listy sú stredne veľké, oválne s predĺženým ostrým hrotom, zelené alebo svetlo zelené, mierne dospievajúce. Kvety sú malé, svetlo zelené.

Bobule sú kvapkovitého alebo valcovitého tvaru, veľké, vážia v priemere 1 ga dosahujú dĺžku 2,5 cm. Kôra je tenká, hrboľatá, pokrytá voskovitým kvetom, pri dozrievaní je tmavo fialová, takmer čierna. Buničina je mäkká a šťavnatá. Chuť je sladká s kyslosťou.

Funkcie aplikácie

Ovocie Tomichka sa konzumuje čerstvé, sušené, mrazené, používa sa na výrobu konzerv, džemov, kompót a iných druhov konzerv. Vyrobené z bobúľ a potravinárskych farbív, ktoré sa používajú pri výrobe vín (napríklad gruzínske „Kakheti“).

Tiež kríky tejto odrody zimolezu majú atraktívny vzhľad a používajú sa na dekoratívne účely.

Doba zrenia, výnos a plod

Toto je odroda na začiatku zrenia, bobule dozrievajú začiatkom júna.

Kríky začnú prinášať ovocie 4 roky po výsadbe. Priemerný výnos - 53 c / ha, maximum - 110 c / ha.

Odolnosť voči chorobám a škodcom

Odroda sa vyznačuje rezistenciou na choroby a škodcovia. V dôsledku svojej blízkosti k iným odrodám zimolezu a rôznym plodinám ovocia a bobúľ však môže byť ovplyvnená:

 • voška zimolezová;
 • štít;
 • roztoče;
 • listová rolka;
 • baník;
 • mol-perzský;
 • piliarka;
 • chyba zimolezu;
 • prstové krídlo;
 • plesňové a vírusové ochorenia.

Odolnosť proti chladu a suchu

Odroda je mrazuvzdorná. Výstrely tolerujú pokles teploty vzduchu na -50 ° C, korene do -40 ° C, puky kvetov, vaječníky a puky neklesnú pri teplote -8 ° C.

Kríky neznášajú sucho dobre, kvôli nedostatku vlhkosti sa znižuje úroda.

Pre ktoré regióny je najvhodnejšie a aká je náročná klíma

Odroda bola spočiatku zaradená do štátneho registra pre západosibírske a severozápadné regióny, ale vďaka svojej nenáročnosti na klimatické podmienky úspešne rásť, pestovať vo všetkých oblastiach.

Hlavné výhody a nevýhody odrody

Výhody Tomichky:

 • odolnosť proti mrazu;Vysoko výnosná, mrazuvzdorná odroda zimolezu Tomichka
 • odolnosť proti chorobám a škodcom;
 • možnosť univerzálneho využívania bobúľ;
 • relatívne dobrá prenosnosť;
 • dekoratívnosť kríkov;
 • nenáročná starostlivosť;
 • nie je potrebné časté transplantácie;
 • stabilné plodenie po dobu 30 rokov.

Nevýhody odrody:

 • slabá odolnosť voči suchu;
 • potreba opeľovačov;
 • uvoľnenie bobúľ po dozretí.

Aký je rozdiel od ostatných odrôd a hybridov

Porovnanie Tomichka s inými skorými odrodami:

odroda Doba zrenia Priemerná hmotnosť bobúľ, g príchuť Bobule tvar Produktivita, c / ha
Tomichka zavčas 1 Sladká s kyslosťou Slza alebo valec 53
kúzelníčka zavčas 1-1,3 Sladký a kyslý Hrušky alebo elipsy 40,6
šťastie zavčas 0,8 Sladký a kyslý elipsovitý 63,7
Traja priatelia zavčas 1,4 Sladký a kyslý Predĺžený ovál 83

agrotechnika

Aby sa kríky mohli dobre rozvíjať a prinášať ovocie, je dôležité vybrať si správne sadenice a miesto ich výsadby a poskytnúť rastlinám primeranú starostlivosť.

Výber miesta na záhrade a príprava dier

Výsadba zimolezu by mala byť dobre osvetlená a chránená pred prievanom a nárazovým vetrom.

Je to kultúra milujúca vlhkosť, ale stojatá voda v koreňoch vedie k ich rozpadu. Uistite sa, že hladina podzemnej vody nie je vyššia ako 1 m od zemského povrchu.

Referencie. Tomichka sa dobre rozvíja v čiastočnom tieni, ale v tomto prípade znižuje výnos a kvalitu plodov.

Príprava na pristátie

Na výsadbu sú vhodné dvojročné sadenice vysoké 40 cm, s najmenej 2 silnými výhonkami a zdravými rozvetvenými koreňmi. Pred pristátím na miesto sa namočia do roztoku stimulátorov rastu („Epin“, „Kornevin“).

Pôda je vopred očistená od zvyškov rastlín a vykopaná.

Základné požiadavky

Tomichka preferuje voľnú, úrodnú pôdu s dobrou priepustnosťou pre vlhkosť a vzduch a neutrálnou kyslosťou. Najlepšia možnosť je hlinitý a pieskovec.

Načasovanie, schéma a pravidlá vykládky

Vysoko výnosná, mrazuvzdorná odroda zimolezu Tomichka

V zimolezi sa proces pestovania končí skoro, takže sa rastliny vysádzajú od konca augusta do druhej polovice novembra. Jarná výsadba sadeníc je prijateľná, ale v tomto prípade je potrebné byť včas pred začiatkom vegetačného obdobia.

Dôležité! Pri výsadbe na jar sa sadenice zhoršujú.

Pravidlá vykládky:

 1. Vykopávajte výsadbové otvory vo vzdialenosti 50 × 50 cm vo vzdialenosti najmenej 1,5 m od seba.
 2. Polovicu naplňte výživnou zmesou (vedro humusu alebo kompostu, polovica vykopanej zeminy, každá 100 g draselnej soli a dvojitý superfosfát, 1 polievková lyžica. Popol z dreva) a nalejte vodu.
 3. Do stredu jám umiestnite sadenice vertikálne a šírte ich korene.
 4. Rastliny zakryte zmesou pôdy, tampónom a vodou.
 5. Keď pôda ustúpi, pridajte viac živín, aby sa koreňový golier prehĺbil maximálne o 4 cm.
 6. Vytvárajte priekopy takmer vo vode.
 7. Zakryte pôdu humusom, slamou alebo pilinami.

Funkcie pestovania a jemnosti starostlivosti

Pri zalievaní sa riadia stavom pôdy: musí byť mokrý, ale stagnácia vody je neprijateľná. Kríky sú v priemere napojené 2 až 3-krát mesačne, pričom sa do nich nalieva 10 - 15 litrov vody.Vysoko výnosná, mrazuvzdorná odroda zimolezu Tomichka

Po každom zalievaní a daždi sa pôda uvoľní, aby sa zabránilo tvorbe suchej kôry na jej povrchu a aby sa zlepšil prístup vody a kyslíka ku koreňom. Súčasne s uvoľňovaním sa uskutočňuje burenie, odstraňovanie burín, ktoré odoberá živiny z pôdy, vytvára priaznivé prostredie pre rozvoj chorôb a priťahuje škodcov.

Po 3 rokoch po výsadbe sa rastliny začnú kŕmiť.Začiatkom jari sa na hnojnicu aplikujú organické hnojivá a hnojivá s obsahom dusíka (hnoj, kompost, dusičnan amónny, močovina).

Dôležité! Táto odroda nemá rada minerálne hnojenie.

V prvých 5 rokoch po výsadbe sa vykonáva iba sanitárne prerezávanie, ktoré odstraňuje suché, poškodené výhonky a nadmerný rast koreňov. Zostávajúce vetvy sú zovreté na tretinu dĺžky.

Vysoko výnosná, mrazuvzdorná odroda zimolezu Tomichka

Kríky staršie ako 6 rokov vyžadujú omladzovacie prerezávanie, pri ktorom sa staré konáre odrežú na úrovni terénu a konope zostane dlhé 30 až 40 cm, po ukončení procedúry zostane na kríku maximálne 10 silných výhonkov a mladý rast.

Kríky sa orezávajú koncom októbra, po zákroku sa ošetria kvapalinou Bordeaux.

opeľovače

Tomichka je samooplodná, krížovo opelená odroda. Najvhodnejšími opeľovačmi sú sadenice a vybrané formy zimolezu Turchaninovovej a Kamčatskej, ako aj odrody Goluboe Spindle, Kamchadalka, Blue Bird, Pavlovskaya, Popoluška, Bakcharskaya, Na pamiatku Gidzyuk, Vasyugan.

Kontrola chorôb a škodcov

Choroby a škodcovia, ktorí môžu infikovať Tomichku:

Choroba / škodca príznaky liečba
Voška zimolezová Žltnutie, deformácia a pokles lístia Biotlinové ošetrenie
štít Postrek pomocou „Aktellik“, „Rogor“
roztoč Spracováva sa „Sunmight“, „Apollo“, „Oberon“
Listový list Na listových doskách sa objavia diery, listy sa stočia do trubice Liečba kríkov insekticídmi, napríklad „Iskra“, „Inta-Virom“
baník
Perzština
insekt
Honeysuckle bug
Fingerwing Ovocie vrásky a odpadávanie Striekanie pomocou „Prestige“, „Respekt“, „Fitoverm“ alebo „Aktara“
Plesňové choroby (cerkosporiáza, múčnatka, tuberkulóza, ramulariasis) Na listoch a výhonkoch sa objavujú rôzne škvrny Ošetrenie „Previkur“, „Energy“, „Bravo“, „Acrobat“, „Tattu“, „Quadris“
Vírusové choroby (vírus mozaiky razuha, mramorovanie listov, mráz) Lístie je maľované pestrými kvetmi Kríky sú vykopané spolu s koreňmi a spálené

Príprava na zimu

Koncom jesene kríky sa odrežú, zvyšky rastlín a vrstva starého mulča sa odstránia zo zeme okolo nich a spália sa, pôda sa uvoľní, vytvorí sa nový koreňový kruh, zalie sa a znova sa rozdrobí humusom, rašelinou, pilinami alebo slamou.

Aby sa predišlo chorobám a škodcom, sú kríky a zem pod nimi postriekané fungicídmi (Gamair, Quadris, Maxim) a insekticídy (Aktellik, Aktara).

rozmnožovanie

Najčastejšie sa Tomichka množia vegetatívnymi metódami: odrezky, deliace kríky, vrstvenie.

Na odrezky sa používajú zelené a čiastočne lignifikované výhonky. Odrezky sa umiestnia do nádoby s výživnou pôdou, vopred ošetria rastovými stimulátormi ("Kornevin", "Heteroauxin") a pokryjú polyetylénom. Rastliny sú pravidelne napojené a vetrané. S náležitou starostlivosťou sa mladé sadenice získavajú do konca sezóny.

Referencie. Toto je najťažšia metóda, zatiaľ čo miera prežitia je nízka v porovnaní s inými metódami šľachtenia.

Na konci vegetačného obdobia sa množenie uskutočňuje vrstvením. Ak to chcete urobiť, vyberte silný záber umiestnený nižšie, ohnite ho na zem, opravte a pridajte. Asi po roku sa vytvorí koreňový systém. Potom sa výhonok oddelí od materského krovia a vysadí sa na trvalé miesto.

Rozdelenie kríkov sa uskutočňuje skoro na jar, pred začiatkom vegetačného obdobia. V tomto prípade nie je potrebné úplne vytiahnuť puzdro. Na reprodukciu sa vyberie niekoľko vyvinutých výhonkov, ktoré sa kopajú, vyberajú s koreňom a zasadia sa na nové miesto.

sklizen

Úroda dozrie začiatkom júna. Úplná zrelosť nastáva 5 až 7 dní potom, ako bobule zmodra. Je dôležité mať čas na ich odstránenie z kríkov pred týmto okamihom, inak spadnú.

Zberajte ručne alebo pretrepaním bobúľ z kríkov do látky položenej pod nimi. Ovocie sa uchováva v chladničke čerstvé až 7 dní a zmrazí sa 3-4 roky.

Referencie. Z dôvodu nerovnomerného dozrievania bobúľ sa zber vykonáva niekoľkokrát.

Aké môžu byť ťažkosti pri pestovaní

Problémy pri pestovaní zimolezu Tomichky:

 • kríky sa prestanú vyvíjať, chradnú a miznú - pravdepodobne dôjde k hnitiu koreňov v dôsledku nadmerného zalievania alebo stojatej vlhkosti;
 • rastliny sa vyvíjajú pomaly, výnos je nízky - kríky rastú v tieni;
 • výhonky a listy vädnú - znamenie škodcov.

Tipy a recenzie skúsených záhradkárov o odrode

Odporúčania záhradníkov:

 • rastliny zimolez koncom leta alebo jesene, na jar kríky nekoreňujú dobre;
 • neusadzujte Tomichku po egrešoch, iných odrodách zimolezov alebo ríbezlí, tieto rastliny sú vhodnejšie ako susedia, nie predchodcovia.

O odrode Tomichka existujú pozitívne aj negatívne názory poľnohospodárov:

Marina, Tomsk: „Tomichku pestujem už dlhú dobu, táto odroda ma veľmi potešila. Páči sa mi skutočnosť, že kríky prinášajú ovocie stabilne a dokonca aj samy o sebe krásne. Bobule sú chutné, sladké s mierne kyslosťou a užitočný... Bushes zriedka ochorie, rýchlo rastú. Nevidím žiadne nedostatky v platovej triede pre seba. “

Victoria, Novosibirsk: „Snažil som sa pestovať Tomichku niekoľkokrát a zakaždým zlyhal. Mladé sadenice netolerujú zimu dobre, aj keď s dobrým prístreškom zmrzli. A odrezky vôbec nekoreňujú, väčšina z nich zomrela. Bobule sú samozrejme chutné, ale drobia sa a dozrievajú súčasne. Pre mňa osobne je omnoho viac mínusov ako plusy. “.

záver

Tomichka zimolez, napriek prítomnosti niektorých nedostatkov, bola väčšina záhradníkov rada. Táto odroda nemá žiadne špeciálne požiadavky na starostlivosť, stabilne prináša ovocie, je mrazuvzdorná a poskytuje bohatú úrodu chutných a zdravých plodov.

Pridať komentár

záhradné

kvety