Ako sa správne starať o zimolez na jar - kŕmenie a prerezávanie

Zimolez je jednou z najnáročnejších rastlín na záhrade. Odoláva silným mrazom, nadmernej vlhkosti a útokom škodcov. Nedostatok živín a nedostatok údržby nepriaznivo ovplyvňujú výnos, veľkosť a chuť ovocia. To sa dá ľahko vyriešiť jednoduchými jarnými aktivitami: hnojenie, zalievanie a prerezávanie. Ako to urobiť správne a nepoškodiť, prečítajte si článok.

Kedy kŕmiť zimolez

Ako sa správne starať o zimolez na jar - kŕmenie a prerezávanie

Záhradníci začínajú s prvou jarnou prácou, len čo sa roztopí sneh. Kruh kmeňa zimolezu je plytko uvoľnený, aby sa zabezpečil prístup kyslíka do koreňového systému. Pred opuchom obličiek, sanitárne prerezávanie a prvé kŕmenie. Druhýkrát sa hnojivá aplikujú pred kvitnutím, nabudúce - v júli. V jesennom kalendári záhradníka - posledné kŕmenie po páde listov.

Zimolez je odolná rastlina, takže sa skoro zobudí... Už pri teplote + 3 ° C začína vegetačná sezóna, krík kvitne pri +10 ° C. Vedú sa podľa poveternostných podmienok, aby nepremeškali načasovanie oplodnenia a prerezávania.

hnojivá

Zimolez sa zásobuje organickými látkami alebo minerálnymi prípravkami. Bylinné infúzie sú pre ňu pripravené. Tieto typy obväzov sa nanášajú na korene kríky. Pre nadzemnú časť rastlín sa používajú špeciálne hnojivá a ochranné zariadenia. z chorôb a škodcov.

Organické hnojivá

Ako sa správne starať o zimolez na jar - kŕmenie a prerezávanie

Najlepšie organické hnojivo pre zimolez sa považuje za rašelinu, kuracie trusky a mulleín. Vyzretý kompost poskytuje rozmanitú výživu, ale pre patogénne mikroorganizmy a škodcov je nebezpečné vstupovať do pôdy.

Dôležité! Organické látky sa posypú vrstvou zeme 3 až 5 cm, aby sa zabezpečilo jej dobré prehriatie.

Minerálny dresing

Ako sa správne starať o zimolez na jar - kŕmenie a prerezávanie

Na úplnú tvorbu vaječníkov a hojné plodenie sa pod zimolezom aplikujú dusíkaté, draselné a fosforečné hnojivá. Použitie špeciálnych komplexných prísad uľahčuje prácu záhradníka, ale nie vždy je to opodstatnené. Napríklad pôda bohatá na dusík pri použití takýchto hnojív získa nadbytok tohto prvku, ktorý spôsobí spomalenie rastu rastlín, predĺženie, riedenie listov a stratu chlorofylu.

Dôležité! Pred a bezprostredne po oplodnení sa zimolez hojne zalieva, aby sa zabezpečilo rozpustenie prípravkov a ich dodanie ku koreňom.

Ľudové lieky

Ako sa správne starať o zimolez na jar - kŕmenie a prerezávanie

Krík dobre reaguje na zavedenie drevného popola skoro na jar. Takéto kŕmenie poskytuje rastline železo, draslík, fosfor, horčík. Hlavným účelom popola je ochrana pred škodcami a škodcami choroby.

Odvar zemiakov urýchľuje vegetačnú sezónu, ak sa do 7-10 dní aplikuje pod kríkmi hneď po roztopení snehu v množstve 3 až 5 litrov.

Infúzia jarných bylín sa ukázala dobre:

  • palina;
  • horčica;
  • ďatelina;
  • púpava.

Nasekané greeny sa nalejú horúcou vodou, vylúhujú sa 10 až 12 hodín a vylejú sa na zimolez.

Listové obväzy

Tento spôsob poskytovania doplnkových potravín by sa mal používať opatrne. V prípade predávkovania minerálnymi alebo organickými hnojivami bude jemné lístie popáliť a rastlina nedá dobré vaječníky. Preto sa pri spracovaní nadzemnej časti obväz riedi vodou 2-krát viac ako pri koreňovej časti.

Prečítajte si tiež:

Kedy a ako vysadiť zimolez na jeseň.

Presadiť zimolez na nové miesto.

Vrchná úprava zimolezu na jar pre dobrú úrodu

Táto rastlina je nenáročná, ale pre dobrú úrodu a ochranu pred chorobami potrebuje pravidelné kŕmenie. Väčšina kultivarov reaguje na organické a minerálne hnojenie. Výsledok môžete vyhodnotiť vytvorením vaječníkov a množstvom ovocia.

Pred kvitnutím

Okamžite po uvoľnení začiatkom jari sa kruh kmeňa melie rašelinou alebo kompostom. Vďaka jarným dažďom od nich bude rastlina dostávať plnú výživu pre koreňový systém umiestnený blízko zemského povrchu. Rovnaké organické látky budú kríky krčiť počas obdobia otvárania pukov.

Hnoj sa aplikuje pred rozkvetom. Najlepšie je použiť kuracie hnojy, ktoré boli predtým zriedené vodou v pomere 1: 5 a podávané po dobu 2-3 dní.Ako sa správne starať o zimolez na jar - kŕmenie a prerezávanie

Vyzretý divulín sa používa až v minulom roku. Čerstvé budú "horieť" korene a výhonky. Kravský trus sa zriedi v pomere 1: 6 a trvá na tom 3 dni.

Dôležité! Organické hnojivá sa aplikujú raz za dva roky.

Minerálne hnojenie rastliny sa vyžaduje dvakrát počas vegetačného obdobia - skoro na jar a po zbere. Zimolez potrebuje hnojivá na báze dusíka, fosforu alebo potaše, ktoré sa aplikujú bezprostredne po roztopení snehu, spolu s organickými látkami alebo namiesto nich.

Ako kŕmiť zimolez na jar:

  • fosfátové hnojivá - 10 g na 1 m²;
  • potaš - 15 g na 1 m²;
  • dusičnan amónny - 30 g pre každý krík;
  • močovina - 20 g na rastlinu.

Komplexné minerálne hnojivá sa nanášajú v súlade s pokynmi na obale.

Počas kvitnutia

Počas tohto obdobia rastlina nevyžaduje ďalšie kŕmenie, pretože nahromadila dostatočný prísun živín. Naopak, pri rozkvetu púčikov existuje riziko poškodenia použitím minerálnych alebo organických hnojív.

Po odkvitnutí

V období medzi otvorením pukov a vytvorením vaječníkov nie je potrebné oplodnenie zimolezu. Prílišný zásah zabráni rastlinám v tom, aby úplne priniesli ovocie, preto sa obmedzujú iba na zalievanie podľa potreby.

Ako oplodniť zimolez v lete

Žatva končí skoro. Už koncom júna - začiatkom júla sa rastlina vzdá svojich posledných plodov a začína sa pripravovať na ďalšiu sezónu. Na kŕmenie zimolezu sa v lete používajú minerálne hnojivá. Prinesú sa v polovici júla.

Ako sa správne starať o zimolez na jar - kŕmenie a prerezávanie

Počas plodenia

Hnojivá sa nemôžu aplikovať počas obdobia zrenia. To ovplyvní chuť a zníži výhody ovocia.

Po zbere

Po zbere bobúľ sa pod kríky zimolezu pridáva ďalšie jedlo. Počas tohto obdobia ker ukladá púčiky pre nasledujúce vegetačné obdobie a potrebuje dusík, draslík, fosfor alebo komplexné minerálne doplnky.

Najlepšie je zalievať rastliny raz roztokom nitroamofofy pripravenej v množstve 30 g hnojiva na 10 litrov vody.

Dôležité! Na konci vegetačného obdobia je zimolez oslabený, takže potrebuje ďalšiu výživu.

Ako oplodniť na jeseň

Pred začiatkom chladného počasia je zimolez kŕmená organickou hmotou zmiešanou s pôdou. Nerastné hnojivá sa neaplikujú, pretože tok miazgy už bol dokončený a výživné látky nebudú absorbované.

Orezávanie a zalievanie zimolezu po kŕmení

Ako sa správne starať o zimolez na jar - kŕmenie a prerezávanie

Tvorba koruny rastlín sa začína až v treťom roku života. Do tohto veku sa odstránia iba zlomené a mŕtve vetvy.

Postup prerezávania dospelej rastliny prebieha v dvoch fázach:

  1. Najprv sa všetky výhonky odrežú do výšky 35 - 40 cm od úrovne pôdy.
  2. Budúci rok sa vytvorí koruna, ktorá odstráni prebytočné vetvy, aby sa zabránilo zhrubnutiu.

Na omladenie dospelého kríka odstráňte všetky spodné vetvy, ktoré sa šíria po zemi. Potom nakrájajte suché výhonky a tie s niekoľkými listami. V poslednom kroku sa zimolez tvaruje do gule alebo pyramídy.

Všetky druhy prerezávania sa uskutočňujú skoro na jar, skôr ako vyjde púčik, ale po začiatku mrazu.Sekcie sa ošetrujú záhradným lakom, aby sa vylúčilo prenikanie bolestivej mikroflóry a škodcov do dreva.

Dôležité! Rastlina kladie púčiky nielen na dospelé vetvy, ale aj na vrcholky mladých, preto sa jednoročné výhonky odrežú iba v prípade potreby na zahusťovanie koruny.

Zimolez je rastlina milujúca vlhkosť, najmä počas kvitnutia a plodenia... Na jar sa Bush podľa potreby zalie, čím sa zabráni vysychaniu pôdy. Počas kvitnutia a plodenia sa zvyšuje objem vody - pôda sa musí neustále navlhčiť. Nedostatok vlhkosti vedie k zníženiu úrody a zhoršeniu chuti bobúľ.Ako sa správne starať o zimolez na jar - kŕmenie a prerezávanie

V lete sa zalievanie zníži, na jeseň sa opäť zvýši. Pôda sa pravidelne uvoľňuje, takže sa nevytvára kôra, ktorá zabraňuje prenikaniu vzduchu ku koreňom. Dobre udržuje vlhkosť a chráni mulčovanie slamkou alebo inými organickými látkami pred vyschnutím.

záver

minimum starostlivosť a prerezávanie zimolez na jar bude reagovať s bohatou úrodou chutné a zdravé bobule. Povinné činnosti - hnojenie, zalievanie, prerezávanie - nezaberie veľa času, ale poskytne závodu plný rozvoj. Okrem toho zimolez sa prebudí veľmi skoro, keď je na záhrade málo ďalších jarných prác.

Pridať komentár

záhradné

kvety