Koľko a ako často zalievajte marhuľu v lete: podrobné pokyny

Marhuľové stromy sa nenachádzajú v každej záhrade, ale akékoľvek začiatočné sny o pestovaní tohto lahodného, ​​krásneho a zdravého ovocia. Hoci marhuľa je považovaná za plodinu, ktorá miluje teplo a rastie v južných oblastiach, existuje mnoho odrôd rásť, pestovať v strednom Rusku a zimou odolné odrody dozrievajú aj v drsnom sibírskom podnebí.

V lete si marhuľa vyžaduje zvýšenú pozornosť a prechádza niekoľkými fázami starostlivosti. Dnes budeme hovoriť o letnom zalievaní, ktoré je zvlášť dôležité pre kultúru.

Musím zalievať marhuľu v lete

Polievanie hrá dôležitú úlohu pri úplnom vývoji stromu a kvalite plodiny.

S nedostatkom vlhkosti rastie zle, listy vysychajú a plody sa zmenšujú. Príliš vlhká pôda však často vedie k rozkladu koreňového systému. Správne zavlažovanie zabezpečuje zdravie rastlín a dobrú úrodu.

Má rád vodu

Koľko a ako často zalievajte marhuľu v lete: podrobné pokyny

marhuľa napojená pravidelne v prvej polovici leta, keď je vlhkosť potrebná pre rast a tvorbu kvetov, rovnako ako v prípade stromu transplantované... Nedostatok vlhkosti počas tohto obdobia sa stáva príčinou zlyhania plodiny.

V druhej polovici leta je rastlina navlhčená iba počas sucha. Augustové preplnenie vedie k predĺženému rastu výhonkov. V zime nedozrievajú a najčastejšie mrznú.

Ako často k vode

Frekvencia zalievania marhúľ v lete závisí od klimatických a poveternostných podmienok, veku stromu a vegetačného obdobia.

Rastlina potrebuje predovšetkým vlhkosť niekoľko týždňov pred začiatkom dozrievania ovocia. V závislosti od oblasti, v ktorej strom rastie, a od toho odrody, toto obdobie trvá od polovice júna do začiatku júla alebo do jeho prvého desaťročia.

Ak je už možné odhadnúť budúci objem plodiny, určí sa tým množstvo vlhkosti. Taktiež nedovoľujú vyschnutiu pôdy.

V suchom lete sa mladé rastliny polievajú raz týždenne, pri extrémnom horúčave sa množstvo polievania zvyšuje. Po vyschnutí pôdy sa dvojročné stromy zvlhčujú. Rastliny staršie ako 3 roky sa zavlažujú 4-krát v teplom lete. V období sucha je potrebné častejšie zavlažovanie.

Referencie. Čím je marhuľový strom starší, tým lepšie bude tolerovať teplo a sucho.

Objem vody

Koľko vody sa naleje pod každý strom, závisí od jeho veku. Najjednoduchší spôsob výpočtu objemu vody je 10 litrov na 1 rok stromu. Napríklad, ak je marhuľa stará 3 roky, bude potrebovať 30 litrov vody.

Požiadavky na zavlažovaciu vodu

Rastlina môže byť napojená čistou vodou. Voda zo studne alebo zo studne, ktorá je na mieste, je vhodná.

V prípade, že stránka má prívod vody na zavlažovanie, používa ju. Skúsení záhradníci odporúčajú používať stojaci vodu pre marhuľové stromy.

Čo je možné pridať

Usadená voda môže byť obohatená o minerály.

700 až 800 g rašeliny s vysokým obsahom rašeliny alebo 1 g popola z pece v plátennom vrecku sa umiestni na 3 dni do suda s vodou. Táto voda zmäkne a má optimálnu kyslosť.

Dôležité! Dbajte na to, aby voda po zalievaní nestagnovala pri stromoch.

Ako správne zalievať marhuľu v lete

Zalievajte marhule rôznymi spôsobmi. Každý z nich je potrebný pre rastlinu v lete.

Pravidelné zalievanie

Koľko a ako často zalievajte marhuľu v lete: podrobné pokyny

Najjednoduchší spôsob je použitie kanvy alebo vedra. Tiež napojená hadicou. Okolo kmeňa je vykopaná brázda vo vzdialenosti 0,5 m. Prichádza hadica a voda sa zapína pri veľmi nízkom tlaku.

Za 2-4 hodiny nasiakne celý koreňový systém a dosiahne najmenšie korene. Táto metóda je ekvivalentná kvapkaniu.

pokropenie

Koľko a ako často zalievajte marhuľu v lete: podrobné pokyny

Pri tomto spôsobe zavlažovania sa pôda aj zelená hmota rastliny zvlhčujú.

Na reguláciu konštantného tlaku vody používajte hadicu alebo špeciálne zavlažovacie zariadenie. Kropenie neničí hornú vrstvu pôdy, ktorá je najúrodnejšia.

Tekutý vrchný obväz

Koľko a ako často zalievajte marhuľu v lete: podrobné pokyny

V lete plodina vyžaduje dusíkaté a potašové hnojivá. Používa sa metóda kŕmenia listami. Roztoky sa nastriekajú na listy rastliny.

Zmesi dusíka sa používajú začiatkom júna, keď sa tvoria vaječníky. Po 2 až 3 týždňoch sa postup opakuje. Pri tomto spôsobe kŕmenia sa listy spracovávajú zo všetkých strán.

Akým chybám sa treba vyhnúť

Existuje niekoľko chýb napájania, ktoré môžu poškodiť vašu úrodu:

  • porušenie načasovania zavlažovania;
  • nedostatok alebo prebytok vlhkosti;
  • zalievanie okolo stonky (vyplní koreňový golier).

Polievanie marhúľ pri výsadbe

Pri výsadbe marhúľ zalievanie hrá dôležitú úlohu v ďalšom raste a vývoji stromu.

Prvýkrát je rastlina navlhčená okamžite po výsadbe, aj keď pršalo deň predtým.

Počas kvitnutia

Počas kvitnutia sa marhuľa zalieva cez ryhy, ktoré sa vytvárajú okolo koruny. Ich priemer je ½ priemeru koruny.

Množstvo vody sa určuje v závislosti od veku stromu: 1 vedro na 1 rok sadenice. V chladnom a daždivom počasí je množstvo vlhkosti znížené.

Počas plodenia

Počas tohto obdobia je preferované posypanie, najmä ak je počasie suché a horúce. Zem je tiež pod korunou stromu rovnomerne zavlažovaná z kanvy s rozprašovačom.

Dôležité! Na konci plodenia sú marhule zvlhčené iba na juhu krajiny, ak je silné sucho.

Pravidlá zalievania sadenice

Koľko a ako často zalievajte marhuľu v lete: podrobné pokyny

Pravidlá napájania sa líšia pre marhuľové stromy rôzneho veku. Mladé a zrelé stromy rôzne tolerujú sucho a nadmernú vlhkosť.

Drevo z roku

Mladé stromy sa zavlažujú prvýkrát na začiatku kvitnutia a potom v lete v množstvách, ktoré bránia vysychaniu pôdy.

Zavádza sa zavlažovanie postrekovača a zavlažovanie cez drážky.

Drevo od 2 do 5 rokov

U stromov tohto veku už koreňový systém prechádza hlboko do zeme, takže počet zavlažovačov je znížený.

Pri dostatočnom množstve zrážok a miernej pôdnej vlhkosti sa rastliny polievajú počas rastu mladých výhonkov, pred a po kvitnutí a 2 týždne pred dozretím plodov.

5 až 15

Stromy po 5 rokoch veku sa zvyčajne polievajú najviac jedenkrát za mesiac. Po kvitnutí a dozrievaní ovocia hydratujte.

Staré stromy

Stromy staršie ako 15 rokov sa napájajú rovnakým spôsobom ako päťročné deti. Súčasne sa pridávajú tekuté minerálne hnojivá, ktoré sa nanášajú na otvory pozdĺž obvodu koruny.

Skúsené záhradnícke tipy

Koľko a ako často zalievajte marhuľu v lete: podrobné pokyny

Pri zalievaní marhúľ je potrebné dodržiavať niektoré nuansy, o ktorých začiatočníci ešte nevedia.

Skúsení záhradníci odporúčajú venovať pozornosť nasledujúcim bodom:

  1. Mulčovanie po zalievaní pomáha udržiavať vlhkosť pôdy.
  2. Ak počas obdobia zrenia vyprší čas napájania, môžete plodinu stratiť. V tomto prípade musí byť zvlhčovanie v tejto fáze ukončené.
  3. Tekutý listový obväz by sa nemal vykonávať za slnečného počasia, aby sa zabránilo popáleniu listov. Vyberte si ranný alebo večerný čas, ako aj zamračené počasie.
  4. Na zalievanie sadeníc používajte najviac 2 vedrá s vodou.
  5. Ak chcete skontrolovať, či je potrebné zalievať, otvor sa vytiahne v blízkosti stromu do hĺbky 35 - 40 cm, zo spodku sa odoberie malá zem a stlačí sa do dlane. Dostatočne vlhká pôda sa zhlukuje na hustú hrudku.

záver

Marhuľa nevyžaduje časté napájanie, ale nemalo by sa robiť veľa chýb. Hlavným časom na zalievanie rastliny je prvá polovica leta. Nalievajte vodu okolo kmeňa stromu.To vedie k rozpadu koreňového goliera.

Spolu s polievaním si plodina vyžaduje tekuté hnojenie, najmä staré stromy. Aby sa v pôde udržala vlhkosť dlhšie, je mulčovaná. Je tiež dôležité zohľadniť klimatické podmienky v regióne a zmeny počasia. Ak sa budete riadiť týmito pravidlami, zozbierate na svojej záhrade bohatú úrodu marhúľ.

Pridať komentár

záhradné

kvety