Ako správne prerezávať višňovú slivku v lete: schémy, fázy a tipy na túto tému

Každý, kto už čelil problému, keď je čerešňová slivka vysadená na mieste, je „škodlivý“ a tvorí iba malé ovocie, chápe, aké dôležité je starať sa o náročnú rastlinu. Pri výbere záhradných postupov je dôležité dodržiavať osobitosti kultúry, aby všetky prijaté opatrenia prospeli budúcej úrode.

Je možné rezať čerešňovú slivku v lete

Letné prerezávanie čerešňovej slivky je užitočným postupom pre ovocné stromy, ktoré dosiahli vek 5 rokov. Je kontraindikovaný pre mladšie rastliny kvôli možnému úrazu a následnému spomaleniu rozvoja kultúry.

Ako správne prerezávať višňovú slivku v lete: schémy, fázy a tipy na túto tému

Účel prerezávania

Veľkou výhodou je správne vykonaný postup:

 • výhonky začínajú rásť rovnomernejšie;
 • kostrové vetvy sa stanú plodnými;
 • výsledná úroda je väčšia a kvalitnejšia.

Je to povinné

Niektorí záhradníci tvrdia, či je potrebné rezať čerešňovú slivku v lete, pretože počas tohto obdobia rastlina hromadí najväčšie množstvo živín a odstránenie vetiev zbavuje strom hodnotných prvkov. Postup sa odporúča, ak prerezávanie pružiny neprinieslo požadovaný výsledok a koruna slivky nie je správne vytvorená.

načasovanie

Načasovanie letného prerezávania priamo závisí od začiatku aktívneho pohybu miazgy vo vnútri stromu a od aktivity patogénov. Postup vykonávaný v nesprávnom čase nielenže zlepší stav rastlín, ale tiež zvýši riziko infekcie hubovými chorobami. Najpriaznivejšia doba na odstránenie vetiev a výhonkov je jún - začiatok júna, keď patogény ešte nie sú veľmi aktívne.

Priaznivé dni

Najlepšie je prerezávať vetvy skoro ráno a chladnejšie dni. Nečakajte na slnečné žiarenie.

Dôležité! Čím menej sa vykonáva letné prerezávanie, tým lepšie. Odstránia sa iba choré vetvy a výhonky rastúce vo vnútri koruny.

Podľa lunárneho kalendára do roku 2020 sú priaznivé dni na prerezávanie výhonkov v auguste 6-7, 15, 20-26, 29.

Typy orezania

Ako správne prerezávať višňovú slivku v lete: schémy, fázy a tipy na túto tému

Budúce zdravie a vzhľad čerešňovej slivky budú závisieť od spôsobu korekcie koruny. V závislosti od účelu prerezávania sa rozlišujú rôzne typy prerezávania:

 1. Formatívne. Vykonáva sa v počiatočných fázach života rastlín (v druhom roku po výsadbe sadenice), aby sa vytvorila správna koruna. Vetvy a výhonky vyvíjajúce sa smerom ku kmeňu sú odstránené.
 2. Výplňový materiál. Rastlina sa zotavuje odstránením vetiev napadnutých škodcami, chorých, suchých a poškodených konárov.
 3. Regulačné. Používa sa, keď je potrebné príliš riedku korunu riediť - časť listov a plodov nie je vystavená svetlu.
 4. Proti starnutiu. Odporúča sa vykonať, ak sa zaznamená pokles výnosu. Postup vyvoláva tvorbu nových výhonkov.

Akékoľvek prerezávanie sa vykonáva pomocou špeciálnych antiseptických prípravkov - zníži sa tým pravdepodobnosť výskytu chorôb.

Ako správne prerezávať strom

Pred vykonaním postupu pripravte inventár, vyberte správnu schému prerezávania a premyslite si samotný proces do najmenších detailov.

Potrebné materiály a náradie

Skúsení záhradníci odporúčajú používať:

 • záhradnícke nožnice;
 • vetvy;
 • záhradná píla;
 • antiseptikum.

Rukavice by sa mali nosiť aj na ochranu rúk pred zranením alebo zranením.

Programy prerezávania

Existujú 3 schémy na prerezávanie sliviek.Diagram jasne ukazuje, ako to urobiť správne a ako nežiaduce. V prípade nesprávneho konania sa očakávaný účinok nedosiahne a zariadenie sa poškodí.

Dôležité! Po korekcii letnej koruny sa rastlina ťažko zotavuje - odstránenie konárov výrazne oslabuje čerešňovú slivku. Prerezávanie by sa malo uskutočňovať čo najmenej.

Podrobná inštrukcia:

 1. Príprava potrebného inventára.
 2. Výber správneho dňa pre postup.
 3. Výber požadovaného typu prerezávania čerešňovej slivky.
 4. Orezávanie proti starnutiu sa vykonáva postupne. V prvom roku sa odstránia staré a suché vetvy. V druhom sú zdravé korigované stenčením koruny. V tretej tretine kostrových vetiev sú odstránené.
 5. Formatívne. Vetvy rastúce vertikálne a hlboko do koruny sú odstránené.

Funkcie prerezávania v závislosti od typu stromu

Čerešňová slivka je citlivá na vonkajšie podmienky a fyzikálne vplyvy, preto by sa mal postup vykonávať s prihliadnutím na určité faktory.

V závislosti od veku čerešňovej slivky

Letné prerezávanie sa vykonáva na rastline, ktorá dosiahla vek 3 rokov, s výrazným poklesom rastu vetiev. Keď strom dosiahne vek 5 - 6 rokov, je vhodné vykonávať rezanie proti starnutiu za predpokladu, že sa vývoj úplne zastaví. 25 rokov potom výsadba čerešňovej slivky v chudých rokoch je potrebná korekcia proti starnutiu, aby mala kultúra čas na zotavenie.

Pozor! Na opravu koruny čerešňovej slivky sa používa iba ostrý nástroj, inak tupý inventár poškodí kôru a spôsobí vývoj chorôb.

Podľa oblasti pestovania

Pretože začiatok a trvanie letnej sezóny sa v rôznych regiónoch krajiny výrazne líšia, načasovanie prerezávania čerešňovej slivky sa volí individuálne. Napríklad na území Altaj sa letné orezávanie začína koncom mája a v oblasti Arkhangelsk - v polovici júna. Mali by ste si tiež zachovať určitý tvar koruny: v oblastiach so studenými zimami sa v strednom pruhu praktizuje orezávanie vázy, v strede kríkovité a pyramidálne orezávanie.

Ďalšia starostlivosť o rastlinu

Po letnom prerezávaní slivky potrebuje rozliaty človek nasledujúcu starostlivosť:

 1. Ošetrenie miest porezania záhradným lakom s hrúbkou najmenej 5 mm a antiseptickým prípravkom na prevenciu plesňových chorôb.
 2. Bohatá zalievaná čerešňová slivka s teplou vodou.
 3. Zavádzanie minerálnych a organických hnojív v závislosti od vegetačného obdobia. Na jeseň - organické, na jar - dusík av lete - hnojivá na báze fosforu a potaše.
 4. Rezané konáre a výhonky sa spália.

V jednom postupe by ste nemali odstraňovať viac ako 1/3 vetiev rastlín, inak to bude mať negatívny vplyv na zdravie čerešňovej slivky.

Skúsené záhradnícke tipy

Ako správne prerezávať višňovú slivku v lete: schémy, fázy a tipy na túto tému

Skúsení záhradníci zdieľajú svoje skúsenosti so začiatočníkmi:

 1. Nebojte sa riediť konáre na veľmi hustých rastlinách. Hustá koruna slivky poškodzuje úrodu, významne znižuje jej množstvo a vyvoláva rozvoj plesňových chorôb.
 2. Prerezávanie v chladnom období sa neodporúča - rastlina nebude tolerovať odstraňovanie vetiev dobre. Pri nízkych teplotách otvorené časti neprerastajú.
 3. Pri korekcii koruny čerešňovej slivky je potrebné vziať do úvahy akosť... Napríklad kométa Kuban často stráca svoj výnos v prítomnosti veľkého počtu suchých konárov. Prioritou je preto orezávanie proti starnutiu. Stĺpcová čerešňová slivka sa vyznačuje silným rastom, preto sa odporúča odstrániť výhonky rastúce rôznymi smermi.

Je to zaujímavé:

Pravidlá šľachtenia odrezkov višní v lete a fázy pestovania stromu z vetvičky
Je možné doma vypestovať čerešňovú slivku z kameňa a ako to urobiť
Kedy a ako správne množiť šípky pomocou odrezkov v lete správne

záver

Strihanie čerešní sliviek je dôležitou súčasťou starostlivosti, ktorú by ste nemali zanedbávať. Nesprávne vykonaný postup znižuje účinnosť všetkých kŕmení, liečby chorôb a iných opatrení starostlivosti.

Pridať komentár

záhradné

kvety