Lieskové orechy - výhody a škody pre ženy

Lieskové oriešky patria medzi najobľúbenejšie a najzdravšie orechy. Deti ho aj deti milujú. Lieskové oriešky sa najčastejšie pridávajú do cukroviniek a čokolády. Z hľadiska obsahu živín je na druhom mieste po vlašských orechoch a je oveľa užitočnejší ako všetky ostatné: arašidy, brazílska kešu, kešu a dokonca aj borovicové oriešky.

Prečítajte si o výhodných vlastnostiach a kontraindikáciách lieskových orechov pre ženy.

Zloženie a obsah kalórií lieskových orechov

Lieskové orechy - výhody a škody pre ženy

Vysokú pozíciu v kategórii „orech“ lieskových orechov zabezpečujú vitamíny, makro a mikroelementy, ktoré obsahuje. Iba jeden nukleol obsahuje 1/2 dennej potreby mangánu, polovicu hmotnosti tvoria mononenasýtené mastné kyseliny Omega-9, ktoré rozpúšťajú cholesterolové plaky.

Zloženie a energetická hodnota lieskových orechov na 100 g:

 • proteíny - 17,1%;
 • tuky - 61,2%;
 • uhľohydráty - 4,9% (takmer polovica je vláknina);
 • voda - 5%
 • obsah kalórií - 670 kcal.

Lieskové orechy sú nositeľom rekordov medzi orechmi, pokiaľ ide o obsah vitamínov, minerálov a cenných aminokyselín... Napriek veľkému množstvu tukov je väčšina z nich užitočný mono- a polynenasýtené mastné kyseliny, nevyhnutné pre ľudské telo a užitočné aj na chudnutie.

Vitamíny na 100 g:

 • B1 - 0,48 mg - reguluje metabolizmus bielkovín a uhľohydrátov;
 • B2 - 0,11 mg - posilňuje imunitný systém, predlžuje aktívny život;
 • B5 - 1,1 mg - potláča mikróby, podieľa sa na syntéze hormónov;
 • B6 - 0,7 mg - normalizuje činnosť centrálneho nervového systému, znižuje hladinu tukov a cholesterolu;
 • B9 - 0,08 mg - hlavný „ženský“ vitamín, je nevyhnutný pre tehotné ženy, aby zabránil potratu a normálnemu vývoju plodu;
 • C - 2,0 mg - chráni imunitný systém, podieľa sa na tvorbe steroidných hormónov, kolagénu a kyseliny hyalurónovej;
 • E - 17,5 mg - antioxidant, obnovuje bunkové membrány, chráni ich pred deštrukciou voľnými radikálmi.

Makronutrienty na 100 g:

 • draslík - 700,0 mg - udržuje správny vnútrobunkový tlak;
 • vápnik - 170,0 mg - robí kosti silnými;
 • horčík - 172,0 mg - „kov života“, bez neho je syntéza asi 300 enzýmov v tele nemožná;
 • síra - 190,0 mg - pomáha vytvárať kolagén, udržuje pokožku, vlasy, nechty mladé;
 • fosfor - 310,0 mg - tvorí kosti a zuby, podieľa sa na produkcii bielkovín.

Stopové prvky na 100 g:

 • hliník - 425 mcg - sa podieľa na procese regenerácie tkanív;
 • bór - 200 mcg - zmierňuje zápaly, normalizuje metabolizmus tukov;
 • vanád - 100 mcg - protirakovinový prvok, znižuje dávku inzulínu pre diabetikov;
 • železo - 3000 mcg - je zodpovedné za metabolizmus kyslíka;
 • mangán - 10 000 mcg - bez neho telo nevstrebáva vitamíny skupiny B, C a E;
 • meď - 1600 mcg - zúčastňuje sa na výrobe kolagénu a elastínu;
 • zinok - 2500 mcg - udržuje pokožku, vlasy a nechty zdravé.

Prečo je lieskový orech užitočný pre ženy

Lieskové orechy - výhody a škody pre ženy

Prvky obsiahnuté v lieskových orieškoch majú pre ľudské telo veľkú hodnotu. Prítomnosť veľkého množstva „ženských“ vitamínov a minerálov vysvetľuje veľkú lásku k spravodlivému sexu pre tieto orechy.

Užitočné vlastnosti pre celé telo

Mastné kyseliny Omega-6 a Omega-9 v lieskových orechách sú spásou pre ženy, ktoré nejedia ryby. Tieto látky nie sú produkované v tele, ale pochádzajú iba z potravy. Nedostatok mastných kyselín vedie k narušeniu nervového, kardiovaskulárneho a endokrinného systému.Mastné kyseliny Omega-6 a Omega-9 bojujú s nadváhou a udržujú mladosť pleti.

Lieskové oriešky prevyšujú všetky ostatné potravinové výrobky s obsahom esenciálnych aminokyselín. Ich nedostatok v tele vedie k:

 • k včasnému starnutiu pokožky vzhľad vrások;
 • depresie;
 • zníženie hladiny hemoglobínu, čo znamená zhoršenie prísunu kyslíka do orgánov a tkanív;
 • poruchy tráviaceho systému;
 • vypadávanie vlasov, krehké nechty.

Pravidelná konzumácia lieskových orechov v kombinácii s medom a sušenými marhuľami zvyšuje imunitu, udržuje zdravie srdca a krvných ciev.

Mastné kyseliny a stopové prvky v lieskových orieškoch normalizujú metabolizmus lipidov, čím bránia zvyšovaniu telesnej hmotnosti. Rovnaké látky čistia krvné cievy, zvyšujú obsah užitočného cholesterolu v tele. Lieskové oriešky počas menopauzy znižujú riziko infarktu a mozgovej príhody.

U žien trpiacich kŕčovými žilami, tromboflebitídou, aterosklerózou krvných ciev sú lieskové orechy nenahraditeľné. Znižuje bolestivé príznaky, znižuje opuch, spevňuje steny krvných ciev a významne zlepšuje celkovú pohodu a výkon.

Takmer kompletná sada vitamínov B chráni pred nadmernou prácou, stresom, emočnými zmenami, chráni pred nespavosťou a bolesťami hlavy.

Používanie lieskových orechov stimuluje duševnú aktivitu, chráni pred preťažením, zlepšuje pamäť.

Lieskové orechy - výhody a škody pre ženy

Počas tehotenstva a dojčenia

Počas nosenia dieťaťa sú lieskové orechy užitočné pre správnu tvorbu kostí, nervového, kardiovaskulárneho systému plodu. Lískový orech poskytuje nádejnej matke vytrvalosť, emocionálnu stabilitu, chráni pokožku pred striami. Komplex minerálov a vitamínov udržuje stabilné hormonálne pozadie, nevyhnutná hladina hemoglobínu, posilňuje imunitný systém.

Pri dojčení majú lieskové orechy pozitívny vplyv na laktáciu a kvalitu mlieka. Je nasýtený požadovaným množstvom bielkovín, tukov, vitamínov a minerálov.

Dôležité! Neprekračujte odporúčaný príjem lieskových orechov pre HS. To môže viesť k podráždeniu tráviaceho traktu u dieťaťa alebo k vzniku alergických reakcií.

chudnutie

Strava obsahujúca lieskové orechy pomáha znižovať telesnú hmotnosť. Tuky obsiahnuté v lieskových orieškoch sa v tele nehromadí, ale prispievajú k normalizácii metabolizmu lipidov.

Proteín vo svojich vlastnostiach nie je horší ako proteín obsiahnutý v mäse a rybách. Lieskové orechy dobre uspokojujú hlad, stabilizujú hladinu glukózy v krvi, čistia krvné cievy, tráviaci trakt a pečeň od toxínov.

Vitamín-minerálny komplex udržuje silu a zároveň znižuje počet prichádzajúcich kalórií a nedovolí vám dostať sa do depresie.

Dôležité! Keď je denná norma prekročená, lieskové orechy prispievajú k zvýšeniu telesnej hmotnosti.

Koľko lieskových orieškov môžete jesť za deň

Lieskové orechy - výhody a škody pre ženy

Denný príjem lieskových orechov pre ženy je 30 - 40 g. Vzhľadom na to, že hmotnosť jedného jadra sa pohybuje od 2 do 5 g, potom v dennej dávke - 10 - 12 orechov.

Muži si môžu dovoliť až 50 g, ale deťom mladším ako 3 roky sa nemôžu podávať lieskové orechy. Správne dávkovanie v predškolskom veku je, koľko jadier vstúpi do dlane dieťaťa, je dovolené jesť toľko denne.

Použitie v tradičnej medicíne

Netradičné metódy spracovania zahŕňajú použitie jadier a škrupín lieskových orechov, kôry stromov, listov. Väčšina ľudových receptov odporúča používať lieskové orechy ako súčasť komplexných produktov. Pripravujú sa na báze mlieka, medu, bylinných odvarov.

Liečivé vlastnosti

Pri niektorých chorobách poskytujú lieskové orechy výraznú úľavu.

Tradičná medicína používa recepty lieskových orechov na liečbu:

 • dna;
 • diabetes mellitus (glykemický index lieskových orechov - 15 jednotiek);
 • zápcha;
 • nachladnutie;
 • kŕčové žily;
 • gastritída a pankreatitída bez exacerbácie.

Alternatívna medicína odporúča používať lieskové orechy na epilepsiu, žlčové kamene, parazity, anémiu.

Metódy aplikácie

Lieskové orechy - výhody a škody pre ženy

Tinktúry a odvar z listov lieskových orechov pomáhajú vyrovnať sa s prechladnutím, posilňujú imunitný systém. Náušnice z lieskových orechov sa používajú na prípravu masti proti tromboflebitíde, hemoroidom a erózii krčka maternice. Lieskové jadrá v kombinácii s medom zvyšujú hladinu hemoglobínu v krvi.

Fermentovaný čaj z lieskových orechov znižuje krvný tlak, zmierňuje bolesť nôh kŕčovými žilami. Odvar z lieskovej kôry lieči tromboflebitídu, má hemostatický účinok.

Tinktúra orechov s vodkou sa používa na liečbu astmy, tuberkulózy a nádorov.

Kontraindikácie a možné poškodenie

Lieskové orechy nespôsobujú vedľajšie účinky, ak sa dodržia denné požiadavky. Ak je dávka prekročená, vyvoláva hnačku, alergické reakcie, ťažkosti v žalúdku.

Lieskový orech je kontraindikovaný pri ochoreniach gastrointestinálneho traktu v štádiu exacerbácie a individuálnej intolerancie.

Je to zaujímavé:

Aké sú najzdravšie orechy pre ženy?

Sú mandle tou najlepšou maticou pre ženy?

Pomáhajú orechy schudnúť?

záver

Každodenné použitie hrsti lieskových orechov posilní kosti, srdce a krvné cievy, zbaví stresu a zvýši účinnosť, dodá dobrú náladu, zachová krásu pokožky, vlasov a nechtov. Orech vyčistí črevá a zníži hladinu cholesterolu, pomôže vám chudnúť jemne a bez emocionálneho stresu, zvyšuje duševnú aktivitu a posilňuje pamäť.

Tehotenstvo a dojčenie sú osobitným problémom lieskových orechov. Pravidelná konzumácia pomôže vytvoriť zdravé dieťa, podporiť zdravie mamičky, naplniť mlieko životne dôležitou energiou pre vytvorenie imunity a plného rozvoja dieťaťa.

Nezabudnite nielen na výhody lieskových orechov pre ženské telo, ale aj na nebezpečenstvá. Nadmerná konzumácia vlašských orechov vyvolá hnačku, ťažkosti v žalúdku a prírastok hmotnosti.

Pridať komentár

záhradné

kvety