Ako správne sušiť lieskové orechy doma

Lieskové orechy obsahujú veľké množstvo železa, vitamíny B a E, užitočné mastné kyseliny. Konzumuje sa celý, používa sa na prípravu teplých jedál a dezertov a používa sa v ľudovom liečiteľstve. Pred konzumáciou však musí byť riadne pripravený.

Lieskové orechy sa používajú sušené. Po odstránení prebytočnej vlhkosti získava bohatšiu chuť a arómu, stáva sa chrumkavou, stráca horkosť. Riziko znehodnotenia produktu počas skladovania sa znižuje. Ako sušiť lieskové orechy v škrupine a bez nej doma rôznymi spôsobmi, čítajte ďalej.

Ako sušiť lieskové orechy - v škrupine alebo ošúpané

Ako správne sušiť lieskové orechy doma

Lískové orechy sa sušia v škrupine aj bez škrupiny. Mnoho ľudí sa pýta, ktorý spôsob je najlepší.

V škrupine sa orechy skladujú dlhšie, sú chránené pred škodlivými mikroorganizmami a oxidáciou užitočných látok. V takom prípade nemusíte pred sušením strácať čas čistením. Ak sú potrebné sušené orechy, stačí odlúpnuť správne množstvo.

Lúpané orechy sa ľahšie používajú. Po jednorázovom čistení celých lieskových orieškov nemusíte po každom použití odstrániť škrupinu. Je ľahšie odstrániť pokazené kópie z ošúpaných jadier, ktoré sa zvyčajne stretávajú veľa.

Lúpané orechy zaberajú menej času ako v škrupinách. Nie všetky metódy sa však môžu použiť pre druhú možnosť.

Je to zaujímavé! Lieskové orechy (lieskové orechy) a lieskové orechy majú rovnakú príchuť a zloženie. Líšia sa vzhľadom. Prvý je malý a oválny, druhý väčší a okrúhly. Liesok je divá oriešok, ktorý rastie v lese, a lieskový orech je domáca odroda.

Zber a príprava orechov

Pred sušením lieskových orechov je potrebné ich riadne zozbierať a pripraviť. Zber sa uskutoční v septembri. Zrelé orechy sú červenkasto hnedé alebo svetlo hnedé. Zelené exempláre nie sú chutné, je potrebné nechať dozrieť.

Na zber lieskových orechov sa pod krík položí ľahká prikrývka alebo film. Rastlina sa pretrepáva tak, aby plody padali na podstielku.

Zozbierané orechy sa vytriedia, oddelia a oddelia od stoniek. Prípady so stopami plesní, tmavými škvrnami a dierami v škrupine sa zahodia. To sú znaky poškodenia alebo hmyzu vo vnútri.

Ak sa majú lieskové orechy sušiť priamo v škrupine, jednoducho sa umyjú vo veľkej nádobe s vodou. Potom rozotrite na uterák a osušte prebytočnú vlhkosť.

Surové lieskové orechy sa olúpajú z škrupiny. Za týmto účelom sa naleje vriacou vodou a nechá sa v tejto forme jednu hodinu. Potom sa škrupiny rozbijú malým kladivom alebo luskáčikom.

Jadrá sa odstraňujú a triedia, odstraňujú stmavnuté, plesnivé, ako aj vzorky s nepríjemným zápachom a stopami hmyzu.

Na vyčistenie jadier z tenkej škrupiny sa nalejú vriacou vodou a nechajú sa pôsobiť 5 minút. Potom môžete pokožku ľahko odstrániť prstami alebo obrúskom.

Referencie. Niektoré ženy v domácnosti už olúpajú sušené jadrá. V takom prípade existuje riziko, že tenká škrupina zhorí pri varení orechov.

Spôsoby sušenia lieskových orechov doma

Existuje niekoľko možností. Pre niektoré z nich je potrebné špeciálne vybavenie, zatiaľ čo iné sa vykonáva pomocou improvizovaných prostriedkov alebo jednoducho na čerstvom vzduchu. Každá možnosť má svoje výhody, nevýhody a technológiu.

V rúre

Takmer v každej domácnosti je rúra.A aby ste v ňom zapálili oriešok, nemusíte tráviť veľa času a úsilia. Vhodné sú elektrické aj plynové spotrebiče.

Lúpané aj nešúpané jadrá ľahko vysušte v peci. V oboch prípadoch bude technológia varenia iná.

Ako sušiť lúpané lieskové orechy:

 1. Plech na pečenie je pokrytý pergamenom. Jadrá sú na ňom nanesené v 1 až 2 vrstvách.
 2. Vložte do rúry a zahrievajte ju na teplotu 60 - 100 ° C. Ak je to možné, zapnite režim prúdenia a ak nie, otvorte dvierka.
 3. Pravidelne sa rúra mierne otvára a orechy sa zmiešajú. Potom skontrolujú pripravenosť.

Čas varenia orechov je 1 - 2 hodiny a závisí od teploty. Čím je vyššia, tým rýchlejšie orechy sušia, ale čím menej vitamínov v nich zostane.

Ako sušiť lieskové orechy v škrupine v rúre:

 1. Produkt sa umiestni na plech na pečenie v 1 až 2 vrstvách. V tomto prípade nie je potrebný pergamen.
 2. Plech na pečenie sa umiestni do rúry predhriatej na 120 ° C.
 3. Pravidelne otvárajte dvere a premiešajte matice.

Čas zasychania vlašských orechov sa pohybuje medzi 4-6 hodinami. Aby ste pochopili, či sú lieskové orechy suché, musíte si jednu rozdeliť a skontrolovať jadro.

Poznámka! Sušené jadrá majú na vonkajšej strane av jadre zlatý odtieň. Vydávajú príjemnú bohatú vôňu. Chladené, dobre vysušené lieskové orechy sú chrumkavejšie ako surové.

V rúre je rýchlejší spôsob sušenia. To isté vyzerá aj pre lúpané lieskové orechy a lieskové orechy v škrupine:

 1. Výrobok sa nanáša v 1 - 2 vrstvách na plech na pečenie potiahnutý pergamenovým papierom. Vložte do rúry predhriatej na 180 ° C.
 2. Každých 5 minút. otvorte rúru a premiešajte orechy, skontrolujte pripravenosť.
 3. Vyčistené jadrá budú pripravené do 10 minút. Čas varenia lieskových orechov v škrupine je 20 - 30 minút.

Ďalšia možnosť sušenia olúpaných orechov: predhrejte rúru na 180 ° C, vložte do nej jadrá do jednej vrstvy a okamžite ju vypnite. Orechy sa nechajú v rúre, kým úplne nevychladnú.

V mikrovlnnej rúre

V mikrovlnnej rúre sa olúpané jadrá aj škrupiny sušia. Je to jedna z najrýchlejších metód a celkovo trvá maximálne 10 minút. Technológia sušenia olúpaných a nelúpaných lieskových orechov je iná.

Ako sušiť lieskové orechy bez škrupín v mikrovlnnej rúre:

 1. Matice položte na rúru alebo široký plochý tanier v jednej vrstve.
 2. Nastavili výkon na 750 W a zapli sa na 3 minúty.
 3. Po zvukovom signále sa matice prevrátia. Dvere sú ponechané otvorené, čo umožňuje, aby sa jadrá úplne ochladili.
 4. Po ochladení jadier sa mikrovlnná rúra znova zapne na 3 minúty pri rovnakom výkone.
 5. Potom sú skontrolované jadrá. Ak nie sú dostatočne suché, môžu sa ochladiť. Potom mikrovlnnú rúru zapnite ďalšie 2 minúty.

Ak sa nešúpané lieskové orechy sušia v mikrovlnnej rúre, použite túto technológiu:

 1. Položte ho na misku v jednej vrstve.
 2. Nastavte výkon na 750 wattov. Zariadenie je zapnuté na 10 minút.
 3. Po pípnutí sa orechy nechajú vychladnúť. Jeden z nich je rozdelený a jadro je kontrolované na pripravenosť. Ak je vlhký, rúru zapnite ďalších 5 minút.

Hlavnou nevýhodou tohto spôsobu je to, že do mikrovlnnej rúry nie je vložených viac ako 300 g orechov.

Smaženie na panvici

Na sušenie orechov sa používa aj panvica. Toto je najrýchlejší spôsob. Umožňuje sušiť veľké množstvo jedla a trvá v priemere 3 až 10 minút (v závislosti od počtu orechov na panvici). Touto metódou sa získajú jadrá krásneho zlatého odtieňa.

Nevýhody panvového sušenia sú nevýhodné. Varenie orechov sa v tomto prípade vyskytuje pri vysokých teplotách, pri ktorých sa ničí veľa vitamínov. Sušené týmto spôsobom lieskový orech bude menej užitočná. Okrem toho je počas vyprážania najjednoduchšie preexponovať jadrá, čo povedie k ich spáleniu.

Pred vyprážaním nie je potrebné škrupiny osobitne rozbíjať. Počas procesu varenia praskne, čo umožní rýchle a ľahké získanie jadier.

Ako smažiť orechy v škrupine:

 1. Nalejte orechy do predhriatej suchej panvice a smažte na miernom ohni 3-4 minúty.
 2. Potom sa intenzita horáka zvýši na maximum a vypráža sa ďalších 5-7 minút.
 3. Počas procesu varenia sa lieskové orechy neustále miešajú. Inak bude horieť na jednej strane a na druhej strane zostane vlhký.

Prasknuté škrupiny a bohatá aróma naznačujú pripravenosť. Odporúča sa získať niekoľko jadier a otestovať ich.

Pri olúpaných orechoch musíte byť veľmi opatrní. Pečú rýchlo a ak nie sú včas odstránené z ohňa, vyhoria.

Sušte jadrá pri najnižšej teplote za stáleho miešania. O pripravenosti svedčí zvýšená aróma a charakteristická prasklina. Ak sú lieskové orechy sušené v tenkej škrupine, vyschnú a spadnú priamo na panvici.

Nenechávajte sušené orechy na horúcej panvici - budú horieť. Po vypnutí horáka sa okamžite nalejú na suchú platňu.

Dôležité! Panvice s hrubým dnom sú vhodné na sušenie. Jedlo horí v tenkej kovovej miske.

V sušičke

V špeciálnych zariadeniach sa suší nielen zelenina a ovocie. Prístroj sa používa aj na varenie orechov. V sušičke sa lieskové oriešky varia dlhšie ako v iných elektrických spotrebičoch, ale rovnomerne a sušia zachováva užitočné látky.

Správny spôsob varenia orechov v sušičke je:

 1. Orechy sú usporiadané v jednej vrstve na mriežke elektrickej sušičky. Ak má zariadenie niekoľko úrovní, vyplňte ich všetky.
 2. Teplota v sušičke je nastavená na 90 ° C. Zariadenie je zatvorené a ponechané 4 hodiny, počas sušenia nie je potrebné miešať jadrá, sú fúkané zo všetkých strán horúcim vzduchom.
 3. Po 4 hodinách vypnite zariadenie a počkajte, kým matice vychladnú. Ak ešte nie sú pripravené, znovu ju zapnite.

Lúpané lieskové orechy sa sušia v elektrickej sušiarni 4 až 6 hodín a varenie orechov v škrupine trvá jeden deň.

Vonku po zbere

Najzdravšie sú prírodné lieskové orechy. Pri vonkajšej teplote nestratia živiny. V tomto prípade budú jadrá biele alebo krémové bez zlatého odtieňa. To nebude mať vplyv na chuť.

Odporúča sa sušiť orechy v škrupine. Keď ich budete chcieť, môžete ich vyčistiť. Sušenie olúpaného jadra je možné, ale v tomto prípade existuje riziko, že v nich začne hmyz.

Ako sušiť orechy vonku:

 1. Pripravené jadrá sa kladú na palety alebo látkové rohože a prikryjú sa jednou vrstvou gázy. Chráni sa tým lieskové orechy pred mravcami, muchami a inými škodcami.
 2. Paleta s produktom je umiestnená na otvorenom slnku na dobre vetranom mieste. Čím je počasie slnečnejšie a veternejšie, tým rýchlejšie bude proces.
 3. Orechy otáčajte niekoľkokrát denne, aby rovnomerne zaschli.
 4. V noci sa do domu privádzajú palety. Toto ich ochráni pred rannou rosou a urýchli proces.
 5. Počas zrážok, za vlhkého počasia a silného vetra sa do miestnosti privádzajú lieskové orechy. Inak to nevyschne, ale začne hniť.

Sušenie lieskových orechov v priemere trvá v priemere týždeň. Ak počasie nie je slnečno a zakalené, vydrží dlhšie.

Rada. Ak chcete osušiť maticu doma, umiestnite ju do blízkosti radiátora alebo do miestnosti so systémom „teplej podlahy“.

Skladovanie po vysušení

Ak chcete, aby sušené lieskové orechy zostali chutné a zdravé po dlhú dobu, aby ste nepoškodili zdravie, mali by ste sa oboznámiť so všetkými pravidlami a nuansami ich skladovania:

 1. Vyberte prírodné nádoby na skladovanie. Zvyčajne používajú látkové vrecká alebo sklenené nádoby. Nádoby sa musia dobre uzavrieť. Plastové vrecká nie sú vhodné, pretože sa v nich kondenzuje, čo vedie k poškodeniu matíc.
 2. Skladovací priestor by mal byť suchý a tmavý.
 3. Lieskové oriešky sa uchovávajú oddelene od ostatných orechov. Inak sa ich vôňa zmieša a chuť sa zhorší.
 4. Orechy dobre absorbujú pachy. Neskladujú sa spolu s potravinami a predmetmi, ktoré majú intenzívnu vôňu.
 5. Ak jadrá získali nepríjemný zápach alebo boli pokryté plesňou, nejedia sa. Rozkazené lieskové orechy sú jedovaté.
 6. Neodporúča sa skladovať dlhšie ako šesť mesiacov. Skladovateľnosť olúpaných jadier vyprážaných na panvici alebo v peci pri vysokých teplotách sa skracuje na 3 mesiace.

Je to zaujímavé:

Je možné jesť mandle na diéte na chudnutie?

Aké sú najzdravšie orechy pre ženy?

Sú mandle tou najlepšou maticou pre ženy?

záver

Sušenie lieskových orechov vám umožní získať príjemnejšiu chuť a arómu, zbaviť sa horkosti. Okrem toho sa vlašské orechy kvôli odparovaniu nadmernej vlhkosti skladujú dlhšie a sú menej náchylné na hnilobu mikroorganizmov.

Existuje veľa spôsobov, ako zaschnúť. Niektoré z nich umožňujú získať hotový výrobok za pár minút, zatiaľ čo iné trvajú niekoľko dní alebo týždňov. Predpokladá sa, že čím nižšia teplota bola použitá pri sušení lieskových orechov, tým užitočnejšie prvky v nej zostávajú a tým dlhšie sa uchovávajú.

Pridať komentár

záhradné

kvety