Sprievodca pre začiatočníkov s výsadbou mandlí na jeseň

Mandle sú jedinečný strom. Má úžasnú jemnú vôňu, krásne ružovo-biele kvety, chutné a zdravé orechy. Keď sa mandľový strom pestoval iba na juhu, dnes sa usadil v strednej zóne krajiny. Mandle sa nachádzajú na území Krasnodarského kraja, v regióne Leningrad alebo v Moskve.

Rastúci úspech do značnej miery závisí od toho, kedy a ako sa rastlina pestuje. V článku podrobne zvážime, ako klíčiť mandle na otvorenom poli a ako sa o taký strom starať vo vašej záhrade.

Je možné pestovať mandle na jeseň

zasadený mandle na jar aj na jeseň - to všetko závisí od spôsobu výsadby a oblasti pestovania. Na jesenné výsadbové jamy sa pripravujú začiatkom leta - diery sa vyťahujú a hnojia sa organickými hnojivami: kal, drevný popol, humus alebo rašelina.

Výhody a nevýhody jesennej výsadby

Sprievodca pre začiatočníkov s výsadbou mandlí na jeseň

Na jeseň sa na sadenie používajú sadenice. Ak zoberiete kosti, hlodavce ich zničia - myši a krtky. Na jeseň sú pre mandle tiež príjemné počasie a úroveň vlhkosti - obyvatelia leta nebudú musieť závod pravidelne zalievať, ako by to bolo na jar. Jesenné sadenice sa začnú vyvíjať oveľa skôr ako jarné. Dôvodom je aj skutočnosť, že Zem je už zahriata a počas leta bola liečená na choroby a hmyzích škodcov.

Pozor! Výhodou výsadby na jeseň je to, že mandľové sadenice je možné kúpiť za dobrú zľavu. Výsadbový materiál je vyleptaný a okamžite umiestnený na miesto. Nie je potrebné skladovať ho za špeciálnych podmienok 1 - 2 mesiace, ako je to v prípade jarnej výsadby.

Niekedy strom zle rastie kvôli skutočnosti, že bol nakúpený infikovaný alebo poškodený sadivový materiál. Môže sa to však stať na jar. Problémy sa objavia aj vtedy, ak sa sadenice vysadia príliš neskoro a mandle milujúce teplo sa zmrazia.

Výsadba mandlí na jeseň

Výsadba sa začína skôr, ako zvyšné záhradné stromy preliajú listy. Na juhu krajiny je polovica októbra, v strednom Rusku - koniec septembra... V severných regiónoch (v Urali a na Sibíri) sa mandle nepestujú - klíma pre južný strom nie je vôbec vhodná.

Ideálny deň na procedúru je suchý a teplý, s teplotou najmenej + 10 ° C a vlhkosťou vzduchu 80-85%... Nemalo by dochádzať k nárazovým vetrom, dažďu ani iným zrážkam. Pri výbere dátumu venujte pozornosť rastúcemu regiónu, klimatickým podmienkam. Niektorí záhradníci tiež berú do úvahy lunárny kalendár - to ukazuje priaznivé dni pre agrotechnické postupy.

Výber sedadla

Sprievodca pre začiatočníkov s výsadbou mandlí na jeseň

Mandle sú rastlinou milujúcou svetlo, preto sú vysadené na slnečných a priestranných plochách. Pri nedostatku svetla sa vývoj listov a kvetov spomaľuje, koruna sa stáva hustou - vnútorné výhonky vyschnú. Neodporúča sa pestovať južnú rastlinu v blízkosti domov alebo iných záhradných štruktúr - zakrývajú strom a vytvárajú odtieň.

Pozemok pre mandľový strom by sa mal nachádzať na kopci - chráni koreňový systém pred zamokrením a hnilobou. Vysoká úroveň výskytu podzemnej vody, kvôli ktorej sú mandle choré na hubové choroby, je neprijateľná.V blízkosti stromu by nemali byť žiadne otvorené zdroje ani vodné útvary. Skúsení záhradníci prideľujú mierne svahy pre sadenice.

Vhodnými susedmi pre rastlinu sú nízko rastúce kríky, napríklad maliny, čierne a červené ríbezle, irga, egreše. Blízko sú vysadené solené alebo zelené rastliny. Nepriaznivé okolie - vysoké ovocné stromy: hruška, jablko, slivka, marhuľa, broskyňa. Rastliny sa navzájom zatienia, preto im chýba slnečné svetlo a teplo.

Je to zaujímavé:

Kde a ako uchovávať mandle doma, ošúpané a v škrupine

Je možné jesť mandle na diéte na chudnutie

Prečo je mandľový tykev dobrý a ako ho pestovať

Príprava pôdy

Mandle sú nenáročné na typ pôdy, dobre rastú na ľahkej ílovitej, ľahkej piesočnatej alebo dokonca skalnatej pôde. Bohatá úroda sa získava z rastlín, ktoré sa nachádzajú v pôde bohatej na živiny a minerály. Ťažká ílovitá pôda a pôda s vysokou kyslosťou nie sú vhodné na kultiváciu - pH by malo byť 4,5 - 7,5, inak môžete zabudnúť na dobrú úrodu.

Pristátie

Buriny sa odstraňujú zo zeme, spadnuté lístie, suchá tráva a zvyšky. Pred výsadbou sa v priebehu 2 až 3 mesiacov vykopá diera s hĺbkou 50 cm a priemerom 60 cm, do ktorej sa za 3 týždne zavedú organické a minerálne zložky - 5 kg hnilého hnoja a 500 g superfosfátu. Jamky sú vyplnené pôdou, ktorá pozostáva z rovnakých častí trávnika, nakúpená a listová. Na zlepšenie priepustnosti Zeme do vzduchu sa k nemu pridá rafinovaný riečny piesok. Ak je pôda kyslá, pridajte kriedu alebo vápno - 150 g na 1 štvorcový. m.

Na spodku výsadbovej jame je vybudovaná drenážna vrstva z rozbitej tehly alebo sutiny. Potom je v strede jamy nainštalovaný dlhý stĺp - je to podpora sadenice. Stĺp musí stúpať nad zemou najmenej o 50 cm.

Pozor! Na osobnom pozemku sa odporúča pestovať 3-4 vzájomne opelené odrody. Vzdialenosť medzi stromami je od 3 do 5 m, vzdialenosť medzi radmi je 5 m.

Výsadbový materiál

Výsadbový materiál sa nakupuje v špecializovaných škôlkach. Pri nákupe záhradníci vždy prekonzultujú s predajcom, či je určitá odroda určená na pestovanie v určitej oblasti. Napríklad pre stredný pruh sa vyberajú odrody odolné voči mrazu Primorsky a Dessertny.

Sadenice musia mať zdravý vzhľad bez škvŕn, poškodenia, príznakov hniloby. Bezprostredne pred výsadbou sa korene umiestnia do hlinenej kaše. Tým sa ochráni pred možnými chorobami a pomôže rastline rýchlejšie sa prispôsobiť novým podmienkam pestovania.

Výsadba orechov

Sprievodca pre začiatočníkov s výsadbou mandlí na jeseň

Jedným zo spôsobov, ako zasadiť mandľový strom, je pestovať ho z orecha. Na tento účel sa na konci jari alebo v lete pripravujú suché mandle vylúpané z panciera a klíčia. Niekoľko najväčších orechov sa umiestni do misky čistej vody pri izbovej teplote a nechá sa stáť 10 až 12 hodín. Po premytí sa voda vymení a nechá sa pôsobiť ďalších 8 hodín. Počas tejto doby sa orechy napučiavajú. Potom by sa mali vyliahnuť - v tejto fáze sú semená pripravené na výsadbu.

Sú umiestnené do hlbokých kvetináčov s pripravenou výživnou pôdou. Semená sú zasypané 10-12 cm, posypané sypkou zeminou a hojne napojené. Mandle sa ponechávajú na slnečnom parapete, pravidelne sa zalievajú a hnojia. Prvé výhonky sa objavia o 5-6 týždňov. Akonáhle strom dosiahne 1 m, presunie sa na miesto.

Ako zasadiť mandle na jeseň

Aby mandle potešili svieže a voňavé kvety a potom priniesli zdravé orechy, odporúča sa preštudovať si podrobné pokyny. Pomáha predchádzať častým chybám a odhaľuje všetky nuansy postupu.

Sprievodca pre začiatočníkov s výsadbou mandlí na jeseň

Pokyny na sadenie krok za krokom

Najlepší čas na pestovanie rastlín je skoro zamračené ráno. Po spustení koreňového systému sadenice do chatterboxu postupujte takto:

 1. Na vrch položenej drenážnej vrstvy sa do jamy naleje pôda, takže sa získa malý kopec.
 2. Sadza je umiestnená v jej strede a opatrne rozširuje korene rôznymi smermi.
 3. Koreňový golier rastliny sa umiestni tak, aby stúpal 2-3 cm nad povrch pôdy.
 4. Jama je husto pokrytá pôdou, nemali by tam byť žiadne medzery.
 5. Zem je stlačená a napojená teplou vodou.
 6. Pôda sa melie rašelinou, pilinami alebo suchou pôdou. Mulčovač zakryje koreňový golier 3 - 4 cm.
 7. Hneď ako sa zemina usadí a tekutina sa úplne absorbuje, sadenice sa priviažu na predtým nainštalovanú podperu.

Chyby, ktorým sa treba vyhnúť

Mandle neprinášajú ovocie, ak je počas výsadby poškodený koreňový systém, napríklad pritlačí príliš veľa alebo nedbalo rozšíri tenké korene. To vedie k tomu, že už 2-3 roky je rastlina často chorá, rastie pomaly.

Neskúsení záhradníci tiež neberú ohľad na výber výsadbového miesta - pestujú mandľový strom blízko jabloní, hrušiek, močiaru alebo iného vodného zdroja. To všetko tiež vedie k slabej imunite a chorobám.

Ak si vyberiete nesprávnu odrodu alebo si kúpite choré a slabé sadenice, strom rastie zle. Neodporúča sa kupovať sadivový materiál od neznámych predajcov. Rastúce problémy tiež vznikajú v dôsledku skutočnosti, že pôda je ťažká a ílovitá, s vysokou kyslosťou.

Pristátie v závislosti od regiónu

Nevyhnutnou podmienkou pestovania mandľového stromu na juhu je drenážna vrstva. V opačnom prípade vysoké teploty a vlhkosť vedú k chorobám koreňov, ktoré spôsobujú, že celý strom trpí a znižuje sa výnos. Materiály, ktoré sú po ruke, sa používajú ako drenáž: drvené keramické misky, drevené uhlie, mach, kocky polystyrénu alebo obyčajné kamienky. Drenáž sa umiestni do jamy pred výsadbou - najprv veľké častice, potom stredné a malé. Je žiaduce, aby medzi nimi neboli veľké medzery.

Pri pestovaní mandlí v oblastiach strednej zóny krajiny, pred výsadbou, sa jama hnojí nielen organickými látkami, ale aj minerálnymi zložkami. Môže to byť 200 g dvojitého superfosfátu alebo 150 g síranu draselného. Hnojivo zvyšuje odolnosť rastlín proti mrazu. Po takomto obliekaní sa sadenice nekŕmia 2 roky.

Pooperačná starostlivosť

Keď pôda zaschne, zalejte mandľový strom. Je dôležité zabezpečiť, aby koreňový golier nebol vo vode, čo by spôsobilo rozpad sadeníc. Pod jednu rastlinu sa naleje 10 litrov vody. Po každom zalievaní sa pôda uvoľní do hĺbky 5 až 6 cm, aby tekutina na povrchu nestagnovala a prenikla čo najhlbšie. Pred zákrokom si obyvatelia leta odstránia všetky buriny a suchú trávu - ideálne miesto na rozmnožovanie hmyzích škodcov (vošky a roztoče).

Aby sa mandle rýchlo množili a rozvíjali, na jar sa zavádza vrchný dresing: mulleinová infúzia alebo hnoj, popol alebo rašelina. Vhodné sú aj minerálne hnojivá - 10 g dusičnanu amónneho a 5 g močoviny na 5 litrov vody. Živinový roztok sa naleje pod rastlinu. Posilňuje imunitný systém a zabraňuje chorobám: bakteriálna nekróza kôry, hniloba stoniek, popáleniny.

Skúsené záhradnícke tipy

Výsadba mandľového stromu je štandardná, podobne ako výsadba iných záhradných stromov. Rady skúsených záhradníkov vám pomôžu získať bohatú úrodu:Sprievodca pre začiatočníkov s výsadbou mandlí na jeseň

 • rastlina v dobre osvetlených oblastiach mimo podzemnej vody;
 • predhnojte jamu mulleínom alebo kalom;
 • pripraviť drenážnu vrstvu;
 • pred výsadbou vložte sadenicu do hliny;
 • dodržiavať pravidlá susedstva a rozstupu rastlín;
 • mandle rastlín pred jesennými listami;
 • nezabudnite na podporu vo forme tyče alebo palice;
 • voda zasychá čistou vodou;
 • v druhom roku po výsadbe vykonajte formatívne prerezávanie.

záver

Jeseň je ideálny čas na pestovanie mandlí. Častejšie sa pestuje z sadenice, menej z orechov. Na výsadbu pripravte dieru s hĺbkou 60 cm a oplodnite ju organickou hmotou. Na dno položte drenážnu vrstvu kamienkov alebo zlomenú tehlu. Sadenice sa umiestnia do diery a kropia sa zemou, potom sa priviažu k podložke.Rastlina je vysadená v slnečných oblastiach s ľahkými piesčitými alebo ílovými pôdami. V blízkosti by nemali byť žiadne ovocné stromy ani vysoké budovy. Po výsadbe je rastlina napojená a mulčovaná.

Pridať komentár

záhradné

kvety