Správne hnojenie záhrady: ako nakŕmiť jabloň v júli pre dobrú úrodu

Žlté, červené, zelené - aké druhy jabĺk v ruských záhradách nerastú. Šťavy a kompóty sa pripravujú z aromatických plodov, vyrábajú sa konzervy a džemy. Aby bola úroda bohatá a chutná, v júli obyvatelia leta kŕmia stromy koreňovými a listovými hnojivami. Urýchľujú dozrievanie ovocia a zvyšujú výnosy. Čo presne nakŕmiť jabloň v júli, sa budeme zaoberať v článku.

Potrebujú jablone kŕmiť v júli

Jablone sa kŕmia celé leto... V júli sú jablká naplnené šťavou, takže záhradníci venujú pozornosť minerálnym hnojivám. Stimulujú vývoj ovocia, ovplyvňujú ich chuť a kvalitu.

Ak v júli nenakŕmite jabloň, výnos sa zníži. A samotné jablká nebudú také sladké a šťavnaté. Ak z nejakého dôvodu nie je možné strom nakŕmiť v júli, odporúča sa to urobiť v júni - aplikovať komplexné hnojivá.

Čo hnojenie potrebuje jabloň v júli

Letní obyvatelia venujú osobitnú pozornosť minerálnemu a organickému hnojeniu na báze fosforu, draslíka a ďalších stopových prvkov. Nedostatok ani jedného z nich vedie k oslabeniu imunitného systému a chorôb.

Príznaky nedostatku látky

Ak jabloň neobsahuje dusík, výhonky vyschnú a rozbijú sa, listy sa stenčia a sú zelené. Prvé príznaky nedostatku sú viditeľné na starých listoch. Rastlina oslabuje, metabolizmus je narušený, jabloň znižuje výnos. V tomto prípade sa odporúča venovať čas organickým hnojivám založeným na hnoji, komposte alebo rašeline.

S nedostatkom fosforu listy majú bronzový odtieň, plody sa zmenšujú, rastú mäkko a bez tvarov. Ak jabloň neobsahuje vápnik, listy sa skrútia a odpadnú, výnos klesá.

Záhradníci často čelia problému nedostatku medi - na listovej doske sa objavujú tmavé škvrny. Nedostatok stopových prvkov sa často prejavuje vo forme chorôb - jabloň je ovplyvnená hnilobou ovocia alebo múčnatkou.

Pozor! Nadbytok vápnika v pôde vedie k tomu, že rastlina neabsorbuje horčík a draslík zle, čo spôsobuje praskanie jabĺk. Vrchný obväz by mal byť vyvážený.

Správne hnojenie záhrady: ako nakŕmiť jabloň v júli pre dobrú úrodu

Kedy nakŕmiť jabloň v júli

Pri výbere dňa záhradníci berú do úvahy poveternostné podmienky. Dobrý čas na kŕmenie je skoro ráno v zamračený a suchý deň. Nehnojte strom v horúcom alebo daždivom počasí, pri silnom vetre. Hnojivo môžete aplikovať aj večer, po západe slnka alebo v jeho blízkosti. V opačnom prípade má rastlina vysoké riziko chemického popálenia, ktoré sa vytvára pri kontakte látok s vyhrievanými stonkami, konármi a koreňmi.

Frekvencia a hojnosť hnojenia

Medzi oplodnením je pozorovaný interval 3 až 4 týždne. Ak to robíte častejšie, vrchný dresing poškodí jabloň viac, než z toho bude mať úžitok.

Hojnosť závisí od stavu stromu, ako je starý. Napríklad, ak je jabloň mladá, zameriavajú sa na dusíkaté, fosforové a potašové hnojivá; vyrobiť 20-30 g na 1 štvorcový m. Ak je strom chorý, dávajte pozor na chemikálie. Spotreba každého produktu je uvedená na obale.

Ako nakŕmiť

Vrchné obväzy v lete môžu byť minerálne alebo organické, kúpené alebo domáce. Niekedy ich záhradníci striedajú: začiatkom júla pripravujú kompozíciu na základe ľudových receptov, nakoniec pridajú hotovú.

Minerálne hnojivá

Správne hnojenie záhrady: ako nakŕmiť jabloň v júli pre dobrú úrodu

Minerálne hnojivo Nutrisol Lux je vhodné na letné kŕmenie. Obsahuje dusík, draslík a fosfor, ktoré zvyšujú odolnosť rastlín voči vonkajším podmienkam a zlepšujú výnosy.

Nutrisol Lux sa rýchlo vstrebáva a šetrí životné prostredie. Predáva sa v granulách, ktoré sa ľahko rozpúšťajú vo vode.

Komplex sa používa 3-4 krát za sezónu, vrátane kŕmenia počas plodenia. Rozpustite 25 g látky v 10 litroch vody, premiešajte drevenou tyčinkou a pomocou pripravených drážok dajte pod koreň.

Efektívne pri používaní a hnojivo "Rostmoment"... Univerzálne kŕmenie urýchľuje vývoj ovocia, zvyšuje odolnosť stromov proti mrazu a suchu. Rýchlosť riedenia je 15 g na 10 ml vody. Jeden strom má 2 až 7 litrov, v závislosti od veku stromu. Pred použitím sa odporúča uvoľniť pôdu, odstrániť všetky buriny a lístie.

Pozor! V júli je užitočné hnojenie z 50 g nitrofocy a 5 g humátu sodného vo forme sušiny. Rozpustia sa v 10 litroch vody a prenesú sa pod strom. Hnojivo sa podieľa na metabolizme uhľohydrátov, zlepšuje chuť a predaj jabĺk.

Organické zlúčeniny

Správne hnojenie záhrady: ako nakŕmiť jabloň v júli pre dobrú úrodu

Jabloň je oplodnená infúziou vtáčieho trusu... Obsahuje horčík, draslík, vápnik, fosfor, železo. Stelivo sa používa pre pôdu akéhokoľvek zloženia a kyslosti. Stačí nakŕmiť strom raz za 2 roky.

V plastovom valci sa trus zmieša s vodou v pomere 1: 1, prikryje sa vekom a nechá sa stáť 2 až 3 týždne. Pred použitím sa roztok zriedi vodou v pomere 1: 5 a zaleje sa jabloňou. Počas procedúry sa uistite, že sa tekutina nedostane na konáre, ovocie a listy.

Aby sa zvýšila úrodnosť a priepustnosť pôdy, je okolo kmeňa položená vrstva pilín. Slúžia nielen ako hnojivo, ale tiež ako mulčovacia vrstva.

Na zvýšenie účinku sa zvlhčujú kašou a zmiešajú sa so stromovou kôrou. Táto metóda chráni korene a kmeň pred škodcami a zvyšuje produktivitu.

Ľudové lieky

Ľudové hnojivá sú určené nielen na výživu rastlín, ale aj ako ochrana pred chorobami a škodcami.

Na postrek jabloní sa používa horčičný roztok. 10 g suchého prášku sa naleje do 10 litrov vody a naplní sa infúziou počas 2 dní. Po filtrácii pridajte 50 g strúhaného mydla na pranie. Postrekujte celý strom ráno alebo večer.

Hnojiť ovocné stromy drevným popolom. Obsahuje dusík, vápnik, horčík, fosfor, železo. Popol znižuje kyslosť pôdy, obohacuje ju o mikroelementy. Za 1 štvorcový m vyžaduje 1 polievková lyžica. Popol je rozptýlený vo vzdialenosti 5 cm od kmeňa a predtým vyvŕta pôdu. Počas sezóny sa kŕmenie aplikuje 2-3 krát v intervaloch 4 týždňov.

Správne hnojenie záhrady: ako nakŕmiť jabloň v júli pre dobrú úrodu

Ako oplodniť staré jablone / mladé / sadenice

Odporúča sa kŕmiť starý jabloň boritým roztokom. Zvyšuje odolnosť voči chorobám a škodcom, rýchlo sa vstrebáva, posilňuje imunitný systém. V 10 litroch čistej vody sa zriedi 20 g kyseliny boritej a výsledná kompozícia sa nastrieka na strom. Aj v tomto období sa používajú hotové komplexné hnojivá - sú zamerané na stimuláciu plodu. Záhradníci odporúčajú používať liek "Agromaster".

Mladé stromy milujú fosfor a draslík, takže obyvatelia leta ich hnojia dvojitým superfosfátom, monofosfátom alebo síranom draselným. Zavádzajú sa v kvapalnej forme rozpustením 10 g látky v 5 litroch vody. Prípravok nie je privedený pod kmeň kmeňa, ale od neho vzdialený 50 cm. Pred zákrokom sa jabloň hojne zalieva teplou vodou - zlepší absorpciu stopových prvkov a ochráni mladé korene pred popálením.

Pozor! Ak sa vrchný obväz stále dostane na listy a konáre, obyvatelia leta ich umyjú čistou vodou pomocou kropenia. Je vhodné to urobiť z rozprašovacej fľaše.

Sadenice nie sú oplodnené po výsadbe 2-3 roky. Získajú všetky živiny z výsadby. Pred výsadbou do záhradkárov vnesú zloženie rovnakých častí kompostu, zhnitého hnoja, rašeliny a humusu.

Vrchný dresing počas plodenia / formovania vaječníkov / po kvitnutí

Správne hnojenie záhrady: ako nakŕmiť jabloň v júli pre dobrú úrodu

Počas plodenia je účinné listové kŕmenie prípravkom "Plantafid". Je úplne rozpustný vo vode, nenáročný na skladovacie podmienky. Okrem hlavných stopových prvkov obsahuje síru, molybdén, mangán a zinok. „Plantafid“ dopĺňa koreňový dresing a chráni jabloň pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami.

Počas tvorby vaječníkov sa jabloň postrieka roztokom močoviny - 20 g na 10 litrov vody. Jabloň vďaka svojej pomoci oneskoruje kvitnutie a tým znižuje pravdepodobnosť odlupovania vaječníkov. Tento postup tiež chráni strom pred patogénmi a hmyzom.

Po rozkvetu sa používa populárne organické hnojivo - kostná múčka. Je bezpečný pre ľudí a pôdu, rozkladá sa do 3 rokov a ľahko sa pripravuje. Kostná múčka je rozptýlená po povrchu Zeme v rovnomernej vrstve na 1 štvorcový meter. m minúť 50 g.

Výber kŕmenia v strednom pruhu

V prostrednom pruhu jablone dobre reagujú na striedanie minerálnych a organických obväzov. Začiatkom júla pristávacia oplodnené komplexom Agromaster a po 3 až 4 týždňoch postrekované roztokom popola.

Je dôležité pamätať na zalievanie a uvoľňovanie medzi postupmi - pomôže to rýchlejšie vstrebávať hnojivá. Ich kompetentné striedanie posilní imunitu stromu a ochráni ho pred vonkajšími faktormi.

V Urali

Správne hnojenie záhrady: ako nakŕmiť jabloň v júli pre dobrú úrodu

V Uralu sa venuje pozornosť hnojivám, ktoré chránia jabloň pred chorobami a škodcami. Jedná sa o listy, ktoré sa kŕmia roztokom popola alebo močoviny, ako aj koreňovými hnojivami na báze superfosfátu. Na prípravu sa vyžaduje zriedenie 40 g superfosfátu v 10 litroch vody. Roztok sa naleje do drážok, po ktorých sa zakryjú voľnou zeminou.

Na Sibíri av ďalších regiónoch

Počas celého vegetačného obdobia sa hnojivo aplikuje pod strom, ktorý ochráni jabloň pred mrazom, vetrom a inými nepredvídanými poveternostnými podmienkami.

Prípravok "Gumi-Omi" pre ovocné stromy obsahuje humáty sodné, makro a mikroelementy, bór a meď. Pod každý jabloň sa pridá 100 g látky, na prípravu tekutého vrchného dresingu sa 100 g „Gumi-Omi“ rozpustí v 10 litroch vody.

Ako nakŕmiť jablone

Jabloň je kŕmená metódami koreňov a listov (listami). Odporúča sa ich striedať.

Koreňová cesta

Správne hnojenie záhrady: ako nakŕmiť jabloň v júli pre dobrú úrodu

Minerálne a organické hnojivá sú zapustené do drážok umiestnených vo vzdialenosti 50 - 70 cm od kmeňa. Pred zákrokom sa pôda uvoľní, burina, lístie a plody sa odstránia. Odporúča sa tiež hojne zaliať jabloň.

Ako koreňové hnojivá sa používajú:

 • roztok kuracieho hnoja;
 • močovina;
 • dusičnan amónny;
 • drevný popol;
 • superfosfát.

ako list

Listový obväz rozstrekuje jabloň. Vykonávajú sa v suchom a pokojnom počasí pri teplote nie vyššej ako + 25 ° C. Takéto postupy sa často kombinujú so striekaním jablone proti chorobám a škodcom hmyzu.

Letní obyvatelia používajú:

 • roztok kyseliny boritej;
 • žihľavy;
 • Divozel;
 • diammophoski;
 • dusičnan draselný.

Skúsené záhradnícke tipy

Skúsené záhradnícke tipy

Na zrýchlenie dozrievania jabĺk a získanie bohatej úrody, skúsení záhradníci odporúčajú nasledujúce jednoduché pravidlá:

 • kupujte komplexné hnojivá v dôveryhodných obchodoch, sledujte dátum exspirácie liekov;
 • pripraviť pracovné roztoky v súlade s dávkovaním;
 • nekrmte jabloň viac ako dvakrát mesačne;
 • na prípravu roztokov používajte čisté riady a záhradné náradie;
 • neaplikujte hnojivo v poludnie, keď svieti jasné slnko;
 • pravidelne kontrolujte jablone, či nevykazujú príznaky nedostatku mikroživín;
 • nezabudnite na zalievanie, uvoľnenie, burinu a mulčovanie pôdy.

záver

Jabloň dobre reaguje na tekuté a suché obväzy. Záhradníci používajú močovinu, superfosfát, popol, kuracie trusky, kyselinu boritú.Hnojivá sa nanášajú ráno alebo večer na vlhkú a uvoľnenú pôdu. Postupujte podľa schémy kŕmenia, podľa ktorej 1 sq. m ponechá v priemere 20 - 40 g účinnej látky.

Vyvážená strava urýchľuje vývoj ovocia a chráni plodinu pred chorobami a škodcami.

Pridať komentár

záhradné

kvety