Ako, kedy a ako nastriekať jablone na jar od škodcov a chorôb

Úroda jabĺk je pýchou každého záhradníka. Nie je možné zložiť oči z kvitnúcich jabloní, z vetiev visiacich pod váhou ovocia. A rozprávanie o výhodách týchto plodov by pravdepodobne bolo zbytočné.

Aby jablone hojne prinášali ovocie, potrebujú počas sezóny, najmä na jar, preventívne a preventívne opatrenia. V tomto ročnom období sú stromy náchylnejšie na choroby a škodcov. Jarné spracovanie je jedným z najdôležitejších krokov starostlivosti. Hovorme o tom podrobnejšie.

Ciele jarného spracovania jabloní

Jarná starostlivosť o jablone zahŕňa súbor rôznych opatrení, ktoré zahŕňajú prerezávanie, kŕmenie, bielenie a ochrana stromov.

Hlavným účelom liečby je ochrana rastlín pred hubovými chorobami a škodcami. Veľa hmyzu prezimuje na vetvách jabloní vo fáze vajec, takže stromy začnú spracovávať skoro na jar. Pri správnom a včasnom spracovaní na jar bude v lete menej práce.

Ako, kedy a ako nastriekať jablone na jar od škodcov a chorôb

To, čo škodcom hrozia jablone

Hmyz prináša kultúre veľa škody. Jesť lístie alebo vysávať šťavu, kazí kôru a korene stromu, ničí púčiky, vaječníky a púčiky.

V závislosti od charakteru poškodenia sa hmyz rozdelí na nahlodanie a sanie.

Hlavnými škodcami jabloní:

Ako, kedy a ako nastriekať jablone na jar od škodcov a chorôb

 1. Apple mol... Jeden z najnebezpečnejších škodcov jabloní. Je to nočný šedohnedý motýľ s rozpätím krídiel 20 mm. Cez deň sa skrýva v korunách stromov. Týždeň po začiatku kvitnutia jabloní hmyz kladie vajíčka na hornú stranu listu stromu. Húsenice žltohnedé sú svetloružové so sivými bradavicami na tele, ktoré sú dlhé až 18 mm. Vytvárajú červie diery cez celé jablko a do 25 až 30 dní po odkvitnutí sa objaví mrkva.
 2. Ako, kedy a ako nastriekať jablone na jar od škodcov a chorôbMierka čiarkami Apple... Štíty sa prelínajú s kôrou stromov a pripomínajú tvar čiarky. Veľkosť klapiek je 2-4 mm. Pod štítmi je plochý žltkastý hmyz. Na zimu sa pod ochrannými štítmi chovajú aj hmyzie vajcia. Tento hmyz sa živí šťavou z mladých konárov a kôry.
 3. vošky. Hmyz do veľkosti 2 mm je hnedý alebo zelený. Vajcia sa kladú na zimu v blízkosti pukov na mladých vetvách. Vošky poškodzujú vrcholy mladých výhonkov jabloní a ich listov. Po porážke vošiek sa listy skrútia a vyschnú a konáre sa prestanú vyvíjať.
 4. Listový list. Húsenice sú zelené, do 2 cm dlhé, nahlodávajú šupku jabĺk, húpajú a hlodajú listy.
 5. Apple kvetový chrobák (Nosatec). Chrobáky do 7 mm dlhé majú dlhú proboscis. Weevil zje piestiky a tyčinky púčikov a prilepí plátky k sebe.Ako, kedy a ako nastriekať jablone na jar od škodcov a chorôb
 6. Apple mol... Motýľ sa vyvíja zo žltkastých húseníc do 2 cm dlhých a hmyz sa v kolóniách usadí na stromoch. Housenky jedia mladé listy a obklopujú jabloň pavučinami, ktoré vytvárajú pavučinové hniezda.
 7. Roztoč červené jablko. Má dĺžku až 0,4 mm a jasne červenú farbu. Kvôli svojej malej veľkosti je ťažké ho vidieť na jabloni. Roztoč žije na spodnej strane listov a vytvára tam tenkú pavučinu. Členec sa pohybuje okolo neho. Roztoč infikuje listy, ktoré najskôr stmavnú a potom vyschnú.Ako, kedy a ako nastriekať jablone na jar od škodcov a chorôb

Aké choroby

Úrodu jabĺk nepoškodzujú iba hmyz. Kultúra je náchylná na rôzne choroby a plesňové infekcie. Ľahko sa rozpoznávajú podľa vzhľadu stromov a ovocia.

Časté choroby jabĺk:

 1. Rakovina čierneho... Jedna z najnebezpečnejších chorôb spôsobených plesňovými infekciami. Formy na kôre a konáre stromov najprv hnedé škvrny, potom stmavnutie a depresie. Miesta sa postupne zväčšujú a stmavujú. Kôra začína odumierať a praskať. Ochorenie spôsobuje smrť kmeňa a konárov a postihuje staršie jablone. Postihnuté vetvy sa zvyčajne odstránia.
 2. Chrasta. Nebezpečná choroba, ktorá postihuje listy a plody. Je spôsobená plesňou rodu Venturia inaequalis. Aktívne sa stáva pri vysokej vlhkosti vzduchu a ovplyvňuje prvé mladé výhonky a potom ide do zvyšku stromu. Na konci kvitnutia sa javí ako tmavé škvrny na listoch, ktoré sa zväčšujú a potom sa zlúčia. Potom listy spadnú. Na mladých plodoch sa objavujú aj škvrny pokryté zeleným zamatovým kvetom. Tkanivo plodu v postihnutej oblasti praskne a stvrdne.
 3. Mold. Je to tiež spôsobené plesňovými infekciami, ktoré vstupujú do rán kôry. Pleseň sa na kôre javí ako šedozelené škvrny. Huby sa množia veľmi rýchlo a ovplyvňujú významnú časť celého čísla.
 4. Moniliosis (ovocná hniloba). Toto plesňové ochorenie je spôsobené škodcami hmyzu. Plody najprv zmäknú a potom začnú hniť. Hniloba tiež ovplyvňuje mladé výhonky.

Je to zaujímavé:

Ako a čo striekať ríbezle na jar od škodcov a chorôb

Ako spracovať ríbezle a egreše na jar od škodcov a chorôb

Chorobám a škodcom zimolez: známky poškodenia a spôsoby ich riešenia

Doba spracovania

Jarné spracovanie jabloní sa vykonáva v niekoľkých etapách.

Prvé spracovanie je možné vykonať iba vtedy, keď sa sneh už roztopil. Zároveň by teplota vzduchu nemala klesnúť pod + 5 ° C. Prvé ošetrenie je tiež potrebné predtým, ako obličky opuchnú.

druhý akonáhle je kultúra ošetrená pri teplote +10 až +15 ° C V tomto okamihu púčiky napučia a hmyzí škodcovia sa začnú prebúdzať.

Tretia Spracovanie sa vykonáva, keď už existuje púčik jablone, ale ešte sa neotvoril. Toto je čas prebudenia mora. Spracovaním sa zabráni kladeniu vajíčok.

Posledný - štvrté - spracovanie sa vykonáva po odkvitnutí. Toto je čas tvorby vaječníkov. Mory a moniliózy sú v tomto čase tiež nebezpečné.

Dôležité! Neodporúča sa spracovávať jabloň ihneď po odkvitnutí. Spracovanie sa začína o 10 - 15 dní.

Prípravné činnosti

Pred ošetrením jabloní od škodcov je potrebné ich pripraviť.

Po zime môžu dôjsť k poškodeniu stromov a kôra sa môže na určitých miestach odlupovať. Strom sa preskúma, stará kôra sa vyčistí. Malé škody sú ošetrené záhradným ihriskom. Stopy omrzlín sa rozrežú na živé tkanivo a ošetria sa antiseptikom.

Kôra mladých stromov sa môže opáliť, takže jablone mladšie ako desať rokov sú nabielené vápennou alebo záhradnou akrylovou farbou.

Ako, kedy a ako nastriekať jablone na jar od škodcov a chorôb

Dôležité! Stará kôra stromu sa po daždi olúpa.

Dôležitou fázou je jarné prerezávanie... Omladzuje staré stromy, tvorí korunu, reguluje plodnú funkciu. Suché a poškodené konáre odložte na miesto bydliska a zakryte záhradou var. Mladé sadenice zanechávajú najsilnejšie kostrové vetvy.

Čo spracovať

Ak chcete chrániť jablone a získať bohatú úrodu, musíte vedieť, ako na jar nastriekať jablone pred škodcami a chorobami. V súčasnosti nie je nedostatok finančných prostriedkov. Hlavnou vecou je vybrať ich správne a postupovať podľa pokynov. Záhradníci používajú biologické a chemické látky, ako aj ľudové metódy.

Ako, kedy a ako nastriekať jablone na jar od škodcov a chorôb

Nakúpené chemikálie

Chemikálie pôsobia rýchlejšie ako iné, ale vyžadujú presné dávkovanie. Jeho prekročenie poškodzuje rastliny. Pred začiatkom toku miazgy je potrebné striekať jablká chemickými látkami.

Účinné chemikálie:

 1. Karbamid (močovina). Ničí valčeky listov, vošky, plesňové choroby. Napĺňa pôdu dusíkom. Kým sa šťavy pohnú, mali by sa produkty na úpravu močoviny odpariť.10 l vody vyžaduje 20 - 30 g karbamidu.
 2. Síran meďnatý. Jablone sa ošetrujú výrobkami obsahujúcimi meď raz ročne. 100 g vitriolových kryštálov sa zriedi v 10 litroch vody.Ako, kedy a ako nastriekať jablone na jar od škodcov a chorôb
 3. Bordeauxská tekutina... Ničí larvy väčšiny škodcov. Výrobok obsahuje meď. Kvapalina Bordeaux je jedným z najlepších preventívnych prostriedkov pri chorobách jabloní. Na prípravu použite 300 g síranu meďnatého a 400 g páleného vápna na 10 litrov vody.
 4. Koloidná síra. Vynikajúca ochrana proti kliešťom. 80 g síry sa mieša v 10 1 vody do suspenzie.
 5. Inkstone... Univerzálny prostriedok, ktorý ničí hmyz a chráni pred hubovými chorobami. Príprava: 500 g vitriolu na 10 litrov vody.

Biologické činitele

Biologické výrobky sa vyrábajú na základe vírusov a baktérií, ktoré ničia hmyz a plesňové choroby.

Základné biologické produkty:

 • "Agrofit" ničí mory, mory a vošky;
 • "Planriz" - jeden z najuniverzálnejších prostriedkov nápravy, ktoré ovplyvňujú choroby aj hmyz;
 • "Gaupsid" účinne ovplyvňuje plesňové choroby;
 • "Pentafag-S" Používa sa na prevenciu a ošetrenie jabloní pred rakovinou čierneho;
 • "Biktoxybacillin" - liek je účinný vďaka účinku hmyzích škodcov na tráviaci systém, veľmi rýchlo zomiera.

Skúsení záhradníci odporúčajú používať na postrek zmes biologických produktov. Tento roztok sa rozprašuje pri teplote vzduchu najmenej + 10 ° C. Nižšie teploty znižujú účinnosť roztoku.

Dôležité! Pred striekaním jabloní potrebujete vedieť predpoveď počasia na 1-2 dni vopred. Ak prší počas tohto obdobia, účinok bude minimálny.

Tradičné metódy

Ľudové liečivá sa používajú hlavne na ničenie škodcov, ktorí ničia lístie, a na boj proti chorobám.

Bežné ľudové metódy:

 1. Cesnak. Infúzia sa pripravuje v týchto pomeroch: 1 kg cesnaku sa naleje do 10 litrov vody a trvá na tom dve hodiny.
 2. Pepřový vývar... 100 g papriky sa naleje do 1 litra vody a varí sa dve hodiny. Potom prefiltrujte a pridajte vodu do 10 litrov.
 3. Heřmánkový čaj. 700 g sušeného harmančeka sa naleje do 5 litrov vriacej vody a vylúhuje sa 10 hodín. Pridajte vodu do 10 la rozpustite 50 g pracieho mydla.
 4. Soda. Na 10 litrov vody zoberte 70 g sódy a 20 g tekutého mydla.

Ako správne vykonávať jarné spracovanie jabloní

Mnoho ľudí podceňuje nebezpečenstvo chemikálií používaných na striekanie jabloní, používanie neúčinných prostriedkov alebo dokonca bez nich. Takáto nedbanlivosť môže spôsobiť vážne poškodenie zdravia, preto je potrebné pri spracovaní stromov prijať bezpečnostné opatrenia.

Ako, kedy a ako nastriekať jablone na jar od škodcov a chorôb

Prevencia

Pri postrekovaní stromov musí každý postupovať podľa viacerých opatrení:

 • prípravky na spracovanie sa pripravujú striktne podľa pokynov;
 • jablone sa striekajú iba v pokojnom počasí;
 • Používajte individuálne ochranné pomôcky: špeciálny odev, respirátor, ochranné okuliare, rukavice.

Ďalšia starostlivosť

Po postreku pod jablone vykopú zem okolo kruhu blízkeho kmeňa. Toto je priemer najširšej časti koruny. Vykopte ju do hĺbky lopaty, odstráňte korene burín.

V mnohých regiónoch sa vyskytujú neskoré jarné mrazy. Zároveň sú na jabloňoch najviac postihnuté vaječníky a kvety.

Ako, kedy a ako nastriekať jablone na jar od škodcov a chorôb

Chráňte jablone pred mrazom hlavne dvoma spôsobmi:

 1. Fajčiť. Oheň sa robí na záveternej strane webu. Materiál v ohni by mal doutnať iba kvôli uvoľňovaniu dymu. Na tieto účely sa používajú piliny, minuloročné lístie a hobliny.
 2. Voda. Pod každý dospelý strom sa naleje až 60 litrov vody.

Je to zaujímavé:

Čo robiť, ak sa na listoch zimolezu objaví hrdza a ako sa má ošetrovať

Ako môžete spracovať angrešt z bieleho kvetu na plodoch a aký je dôvod jeho vzhľadu

záver

Ak chcete pestovať bohatú úrodu jabĺk, budete musieť na jar tvrdo pracovať.Bez ohľadu na to, ako sú jablone odolné, na jar sa musia pripraviť na budúce plodenie: očistené od starých vetiev a kôry, odrezať prebytočné vetvy, starostlivo ich spracovať pred možnými chorobami a škodlivým hmyzom, krmivom a vodou. S náležitou starostlivosťou vás jablone potešia bohatou úrodou av zime na stole vždy budú chutné džemy, džúsy a koláče.

Pridať komentár

záhradné

kvety