Pokyny na pestovanie fíg doma zo semien alebo klíčkov

Obr., Ficus carica, obr. - názov tej istej rastliny. Je to ovocná plodina, ktorá produkuje chutné a zdravé ovocie s tmavofialovou škrupinou. Sú dobré čerstvé a vo forme sušeného ovocia ako doplnok dezertov, mäsa a rýb.

Stredozemné more je považované za rodisko fíg. V našej krajine sa termofilná rastlina na otvorenom priestranstve pestuje iba v regiónoch s južným podnebím. Ako izbová rastlina sa však fíkovník pestuje v celom Rusku. Ako pestovať figy doma, aby prinieslo ovocie, prečítajte si článok.

Je možné pestovať figy doma

rastúce figy doma je to celkom možné. Aj v prírode kompaktný figový strom zriedka rastie nad 2-2,5 m. V kvetináči dosahuje rastlina výšku najviac 1-1,5 m... Môže byť znížená tvarovaním a zovretím bodu rastu.

Pokyny na pestovanie fíg doma zo semien alebo klíčkov

Aby fíkový strom rastol nielen v kvetináči na okennom parapete ako zelená izbová rastlina, ale tiež prinášal ovocie, je dôležité zvoliť správnu odrodu. Figovníky sú rozdelené do troch typov.:

 • vyžadujúce opelenie;
 • nevyžadujúce opeľovanie (partenokarpické);
 • upustenie od jarného opelenia, ale vyžaduje jeseň (zmiešané).

Pre domácu kultiváciu sa vyberajú odrody, ktoré nevyžadujú opeľovanie.... Záhradníci tiež odporúčajú uprednostňovať menej veľké možnosti. Majú elegantnú korunu a ľahko sa tvarujú.

Do úvahy sa berú najlepšie odrody fíg na pestovanie doma:

 • Solar;
 • Soči 7;
 • Kadota;
 • Violet Sukhumi.

Iné odrody to dokážu, ale ak si vyžadujú opelenie, bude veľmi ťažké dosiahnuť plodnosť. Veľké odrody fíg si vyžadujú častú tvorbu, sú menej vytrvalé a náročnejšie na starostlivosť.

Požiadavky na podmienky zadržania

Pri pestovaní fíg v byte je dôležité poskytnúť závodu optimálne podmienky.... Inak začne miznúť, bolieť, vysychať a nakoniec zomrieť.

Vhodné podmienky pestovania:

 1. Pokyny na pestovanie fíg doma zo semien alebo klíčkovteplota... Obr je rastlina milujúca teplo. Optimálna teplota pre pestovanie od skorej jari do neskorej jesene je + 25 ... + 27 ° C. Fíkovník tiež rastie pri izbovej teplote - +20 ... + 22 ° C. V zime, keď fíkový list zbaví svoje listy, sa teplota zníži na + 10 ° C. V zimnom období pokoja vydržia teploty až 0 ° C.
 2. vlhkosť... Figy potrebujú vysokú vlhkosť. Ukazovatele by mali v priemere dosiahnuť 75 - 80%. Horúci suchý vzduch vychádzajúci z vykurovacích zariadení je nebezpečný pre drevo. Zariadenie nie je umiestnené v blízkosti ohrievačov a batérií. Ak je chladno v interiéri, použite zvlhčovače vzduchu.
 3. osvetlenie... Optimálna dĺžka dňa pre figy počas vegetačného obdobia je 12 hodín. Milovníci exotických rastlín však tvrdia, že nie je potrebné používať ďalšie zdroje osvetlenia. Stačí si vybrať správne miesto pre pestovanie. Vnútorné figy netolerujú priame lúče spáleného slnka, preto sa odporúča zatieniť ich od 12 do 16 hodín.

V lete má rastlina dostatok prirodzeného svetla.... Je umiestnený blízko južného okna, zakrytého priesvitnou oponou alebo na východnom parapete bez dodatočnej ochrany pred slnkom.

Pokyny na pestovanie fíg doma zo semien alebo klíčkovV teplom období je vhodné zobrať kvetináč do záhrady alebo položiť na balkón.... Vyberte si miesto čiastočne chránené pred slnkom.

Na jar a na jeseň by mala byť rastlina na južnom parapete... Zatváranie okna tylom je voliteľné.

V zime sa figy vyberajú do chladnej miestnosti.... Môže to byť zasklený balkón chránený pred mrazom alebo lodžia, nevykurovaná miestnosť alebo parapet vo vchode (za predpokladu, že okno je veľké a umožňuje veľa svetla). Je vhodné umiestniť rastlinu blízko južného parapetu.

Poznámka! Ak na začiatku jari alebo koncom jesene rastlina stojí na okne, pod ktorým ohrievač pracuje, budete potrebovať ochranu pred horúcim suchým vzduchom. Na tento účel sa na batériu položí navlhčená látka a strana je vyrobená z izolačného fóliového materiálu na okraji parapetu.

Výsadba fíg

Pestovanie fíg je možné dvoma spôsobmi: semenami a výstrižky... Väčšina záhradníkov používa druhú metódu. Trvá málo času, ľahko sa vykonáva a poskytuje zaručený výsledok, pretože odrezky fíg sa ľahko zakorenia. Pravdepodobnosť, že vegetatívne pestovaná rastlina prinesie ovocie, je vyššia ako šanca na obr.

Niektorí milovníci exotických izbových rastlín majú záujem o proces pestovania fíg „od nuly“. Okrem toho nie je vždy možné rezať. V tomto prípade sú vhodné semená zozbierané z ovocia. Majú nízku klíčivosť a sadenice získané z nich rastú pomaly.

Rastúce figy z klíčku

Pred výsadbou figového klíčku je dôležité vybrať vhodný výsadbový materiál. Pobočka sa odreže z ovocného stromu bez stôp porážky choroby a škodcovia.

Pokyny na pestovanie fíg doma zo semien alebo klíčkovTakáto vzdialenosť ustupuje od horného okraja, takže pri budúcom rezaní zostanú 3 až 4 axilárne puky. Rez je rovnomerný. 2 cm ustupujú od dolnej obličky a rezajú v uhle 45 °. Ak je vetva rozdelená na niekoľko odrezkov, potom je od horného puku od rezu vzdialená 1 cm.

Akýkoľvek malý kontajner s otvormi v spodnej časti je vhodný na zakorenenie rezu.... Často sa používajú plastové fľaše alebo jednorazové poháre. Nádoba sa sterilizuje vriacou vodou alebo tmavo ružovým roztokom manganistanu draselného.

Bežná univerzálna pôda je tiež vhodná ako pôda. Skúsení záhradníci odporúčajú zmiešať ho s rašelinou. Zem je tiež dezinfikovaná.

Ako pestovať sadenice z rezu doma v kvetináči:

 1. Na dno nádoby sa naleje drenážna vrstva. Zvyšok objemu je naplnený pôdou. Pôda je navlhčená teplou vodou.
 2. Stopka sa máčala 30 minút vo svetloružovom roztoku manganistanu draselného. Na kôre dolnej časti vetvy (až po púčik) sú urobené plytké zárezy. Pobočka sa umiestni na jeden deň do stimulátora tvorby koreňov („Heteroauxin“, „Kornevin“).
 3. Stopka je zaseknutá do zeme pozdĺž druhej obličky. Postrekuje sa vodou, prikryje sa vakom alebo vrchom narezanej fľaše a umiestni sa na teplé a dobre osvetlené miesto.

Zakorenenie rastliny trvá v priemere 2 až 4 týždne.... Skutočnosť, že figa zakorenila, je dokázaná formovanými listami.

Poznámka! Niektorí záhradníci zakoreňujú odrezky vo vode a potom ich presádzajú do zeme.

Pred zakorenením zakoreniť napojená po vyschnutí pôdy, vetraná 15 minút denne, postriekaná teplou vodou. Po zakorenení sa doba vetrania začína zvyšovať, čím sa rastlina postupne prispôsobuje izbovej teplote. Keď doba vetrania dosiahne jeden deň, skleník sa rozloží.

Propagácia fíg semenami

Semená figy sa získavajú z čerstvého ovociakúpil v supermarkete. Mali by byť úplne zrelé, mať purpurový odtieň a správny tvar. Je dôležité, aby sa nevyskytovali škvrny, hniloba, diery a iné príznaky infekcie chorobami a škodcami.

Pokyny na pestovanie fíg doma zo semien alebo klíčkov

Zrelé ovocie sa krája a semená sa odstránia... Umývajú sa v teplej vode a buničina sa odstraňuje. Potom sa semená sušia do 24 hodín.

Poznámka! Neskladujte semená fíg dlho. To znižuje ich klíčivosť. Je lepšie vysádzať materiál na sadenie rastlín ihneď po zbere a prípravných postupoch.

Semená fíg sa vysievajú v plytkej spoločnej nádobe s odtokovými otvormi v spodnej časti. Pred výsadbou sa nádoby dezinfikujú.

Nakúpená univerzálna pôda je vhodná na klíčenie semien. alebo zmes záhradnej pôdy, nížinnej rašeliny a piesku. Pôda sa dezinfikuje tmavo ružovým roztokom manganistanu draselného.

Pokyny pre začínajúcich záhradkárov, ako pestovať figové semená:

 1. Nádoba sa naplní drenážou a pôdou tak, aby zostali 3 cm voľné až k okraju a pôda sa navlhčí teplou vodou.
 2. Semená sa vysádzajú vo vzdialenosti 2 cm od seba. Vysadia sa do hĺbky 2 až 3 cm.
 3. Pôda sa navlhčí teplou vodou z rozprašovacej fľaše. Nádoba je pokrytá fóliou a umiestnená na teplom mieste. Odsávanie denne počas 15 minút, pôdu navlhčite, keď vyschne zo sprejovej fľaše.

Keď sa objavia výhonky, čas vetrania sa postupne zvyšuje a zvyšuje sa na deň. Potom sa skleník demontuje.

Keď sa objavia 2-3 pravé listy, rastliny sa ponoria do jednotlivých nádobvýber najsilnejších vzoriek. Je dôležité, aby objem nádoby nebol väčší ako 0,5 litra a na dne nádoby sú drenážne otvory. Pri presádzaní nie je koreňový golier zakopaný.

Zaujímavé na webe:

Ako pestovať vnútorné granátové jablko: prvky starostlivosti

Ako pestovať marhuľové semeno v kvetináči

Pravidlá starostlivosti o figu

Aby sa rastlina správne vyvíjala a nepoškodila, musí sa o ňu náležite postarať:

 1. zalievanie... Pôda je navlhčená každý druhý deň. Je dôležité zabezpečiť, aby pôda nevysychala, ale vlhkosť v nej nestagnovala. Niektorí pestovatelia používajú zalievanie dna a neustále pridávajú vodu z izbovej teploty na panvicu pod kvetináčom. Procedúra sa vykonáva ráno alebo večer, keď je slnko neaktívne.
 2. postrek... Figy sú striekané denne ráno alebo večer teplou usadenou vodou. Tento postup pomáha nielen udržiavať optimálnu úroveň vlhkosti, ale tiež zabraňuje roztočom.
 3. uvoľnenie... Najmenej 1-krát týždenne sa pôda uvoľní. Je to nevyhnutné na zničenie zemskej kôry, ktorá narúša normálnu výmenu koreňového vzduchu a prispieva k stagnácii tekutín v koreňoch.
 4. Vrchný dresing... Začnú sa aplikovať skoro na jar, ešte predtým, ako púčiky opuchnú. Používajte dusíkaté hnojivá. Po opuchu púčikov a tvorbe listov sa striedajú draslík-fosfor a organické. Vrchný obväz sa aplikuje v priemere 1-2 krát mesačne.
 5. Tvorenie... Keď rastlina dosiahne výšku 30 cm, pritlačte stredný kmeň. Na každej úrovni zostávajú 3-4 z najsilnejších kostrových vetiev smerovaných rôznymi smermi. Všetky výhonky rastúce dovnútra sa odstránia. Vetvy sú skrátené, aby vytvorili úhľadnú korunu.
 6. Sanitárne prerezávanie... Postup sa vykonáva každoročne na jeseň. Odstráňte suché, poškodené a staré konáre.
 7. prevod... Keď korene naplnia kvetináč, figy sa presadia do nového väčšieho kontajnera. Uskutočňuje sa to prekládkou. Rastlina sa odstráni z kvetináča spolu s hrudkou zeme. Usporiada sa do nového kontajnera a chýbajúci objem sa naplní zeminou. Nie je možné okamžite zasadiť rastlinu do veľkej nádoby. Nebude sa tvoriť správne a nebude prinášať ovocie.

Pokyny na pestovanie fíg doma zo semien alebo klíčkov

Funkcie zimnej starostlivosti

Počas zimovania sa starostlivosť o figy mení, pretože počas tohto obdobia je rastlina v pokoji. Keď rastlina prehodí svoje listy, umiestni sa do chladnejšej miestnosti. Vrchný obväz je zastavený. Frekvencia zavlažovania sa zníži na 3-4 krát mesačne.

Kvitnutie a rodenie

Figy pestované zo semien začínajú kvitnúť a prinášajú ovocie 2-3 roky po výsadbe... Ak sa kvetinárstvo rozhodne rozmnožovať rastlinu so semenami, dostane prvú úrodu až po 4-5 rokoch.

Počas plodenia je to dôležité tvarujte strom správne. Na každej vetve nezostáva viac ako 2-3 ovocie. Zvyšok sa odstráni.

často záhradníci sa sťažujú, že hoci figový strom prináša ovocie, nekvetie... Toto je vlastne vlastnosť figovníka. Doma sa jej plody dokážu priviazať na strom bez listov.

Ak figy vôbec neprinášajú ovocies najväčšou pravdepodobnosťou bol vybraný kultivar, ktorý vyžaduje opelenie. Aby sa problém vyriešil, na rastlinu sa naštepí vetva plodnice.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Doma napadajú figy chorobami a škodcami oveľa menej ako v záhrade. však pri pestovaní môžu vzniknúť problémy:

 1. Roztoč pavúk... Malý čierny alebo červený hmyz, ktorý sa živí miazgou rastliny, vedie k jej vädnutiu. Škůdca nájdete pri pavučine na zadnej strane listov. Hlavnou príčinou zamorenia roztočmi je suchý vzduch v miestnosti. Aby sa tento problém vyriešil, figový strom sa umyje v sprche a potom sa postrieka mydlovou vodou.
 2. Koralové miesto... Plesňové ochorenie, ktoré sa prejavuje červenkastými škvrnami na výhonkoch fíg. Ak sa zistí problém, všetky postihnuté časti sa odstránia a rastlina sa postrieka roztokom síranu meďnatého.

Ďalšie možné rastúce problémy a riešenia

Začiatočníci záhradníci pri pestovaní vnútorných fíg čeliť mnohým problémom:

 1. Pokyny na pestovanie fíg doma zo semien alebo klíčkovListy v zime neklesnú. Spravidla sa figy vyberajú do chladnej miestnosti po páde listov. Ak listy nespadnú z koruny, na konci jesene sa figový strom vytiahne do chladnej miestnosti. Zmena teploty spôsobí pád listov.
 2. Listy začali žltnúť a spadnúť. Stáva sa to, ak je rastlina v prievane, je napojená studenou vodou alebo je vzduch v miestnosti príliš suchý. Na nápravu situácie odstráňte všetky negatívne faktory.
 3. Po zaslaní do zimy, keď sa presťahoval do záhrady alebo späť do domu, začal strom žltnúť a vädnúť. Stáva sa to pri prudkej zmene teploty. Aby sa tomu zabránilo, rastlina je vopred vytvrdená.

záver

Obr je rastlina milujúca teplo, čo je problematické pre pestovanie vonku v našej krajine. V domácom hrnci sa však cíti pohodlne.

Fíkovník bude s náležitou starostlivosťou potešiť nielen krásne listy, ale aj pravidelné rodenie až 2-krát ročne. Hlavnou vecou je výber odrody, ktorá nevyžaduje opelenie a poskytuje pohodlné životné prostredie.

Pridať komentár

záhradné

kvety